پروتز سینه بعد  سرطان

پروتز سینه بعد سرطان :متاسفانه در کشور ما روز به روز جراحی سرطان سینه در حال افزایش است، یکی از نکاتی که از پیشرفت بیماری پیشگیری می کند اطلاع رسانی در خصوص این بیماری است ، زیرا سرطان سینه شایع ترین سرطان در میان بانوان می باشد، روش های مختلفی برای بازسازی سینه پس از سرطان وجود دارد که استفاده از پروتز یکی از روش های بازسازی سینه پس از سرطان است.

پروتز سینه بعد سرطان

امروزه  سرطان سینه در مراحل اولیه کشف می گردد، زیرا اکثر خانم ها با سرطان سینه و علائم آن آشنا هستند و همچنین چکاپ سالیانه را به طور منظم انجام می دهند. در نتیجه در اغلب موارد نیازی به برداشتن سینه نمی باشد و در مراحل اولیه این بیماری تشخیص داده شده و قابلیت درمان دارد، اما متاسفانه در برخی از مواقع این بیماری در مراحل اولیه تشخیص داده نمی شود، در نتیجه به دلیل تاخیر در تشخیص بیماری یا تاخیر در درمان، سرطان سینه بخش قابل توجهی از بافت سینه ها را درگیر کرده است.

به همین دلیل این امکان وجود ندارد که جراح سینه بتواند سینه را نگه دارد و به دلیل درگیر شدن بخش قابل توجهی از بافت سینه به بیماری سرطان باید به شکل کامل سینه برداشته شود و اقدامات لازم جهت بازسازی سینه  و پروتز سینه بعد از سرطان انجام شود تا شخص از نقص عضو آزرده خاطر نشود.

چه مدت پس از جراحی سرطان سینه می توان جراحی پروتز سینه بعد از سرطان را انجام داد

مدت زمان بازسازی سینه پس سرطان بسته عوامل مختلفی دارد، در برخی از اشخاص می توان همزمان با جراحی درمان سرطان سینه ، پروتز را انجام داد،که نیازمند شرایط خاصی می باشد، اما در برخی از بیماران نیاز است که دوسال از عمل جراحی ماستکتومی سپری شده باشد تا بتوان پروتز سینه را انجام داد، علت این امر احتمال عود کمتر سرطان در این اشخاص می باشد.

پروتز سینه یعد سرطان

روش های بازسازی پروتز سینه بعد از سرطان

بازسازی با نسوج مصنوعی (پروتز های سینه)

ایملنت ها یا پروتزهای پستانی درواقع به شکل کیسه هایی از جنس سیلیکون هستند که داخل آن می تواند مایع سرم نمکی یا ژل سیلیکون استریل باشد.از آنجایی که این پروتزها پشت عضلات جداره قفسه سینه گذاشته می شود، گذاشتن پروتز سینه بعد از سرطان  مانعی برای تشخیص عود سرطان در محل عمل ایجاد نمی کند.

بازسازی با استفاده از بافت بدن

بازسازی سینه با استفاده از بافت طبیعی بدن، نوعی جراحی است که در آن سینه با استفاده از نسوج سایر قسمت های بدن مثل پوست و نسوج اضافی زیر ناف وسایر بافت های طبیعی بدن قابل انجام و جایگزین می باشد.از آنجا که در این روش از بافت طبیعی خود بدن استفاده شده است پس از گذشت زمان قوام پستان ایجاد شده و تغییرات آن با گذشت زمان شبیه بافت طبیعی سینه است .

بازسازی سینه تقسیم بندی جداگانه ای را مورد توجه قرار می دهد، بدین معنی که بازسازی را می توان در حین عمل اول و همزمان با برداشتن کامل سینه انجام داد ویا در طی عمل جداگانه با اتمام عمل های اصلی سرطان به بیمار پیشنهاد می شود.

آیا پروتز سینه بعد از سرطان تنها راه بازسازی سینه است

خیر- روش های دیگری جهت بازسازی سینه وجود دارد از جمله استفاده از نسج خود بیمار جهت بازسازی و ترمیم سینه، این روش یکی از بهترین روش ها جهت بازسازی سینه پس از سرطان است.در این روش جراح سینه از پوست و چربی ناحیه پهلو و یا از پوست و چربی شکم جهت بازسازی سینه استفاده می نماید. جراح پستان با کمک برداشتن نسج کافی از نواحی پهلو و شکم محل خالی سینه را پر نموده و عروق را پیوند می زنند.

پروتز سینه بعد سرطان

پروتز سینه بعد از سرطان سینه چگونه است

به طور کلی جراحی زیبایی سینه به سه دسته تقسیم بندی می شود

۱-پروتز سینه
۲-ماموپلاستی
۳-ماستوپکسی

آیا فقط در زمان سرطان سینه ، نیاز به برداشتن سینه و ترمیم آن است

خیر – در مواقعی که شخص سرطان سینه در خانواده آنها ارثی می باشد و با انجام برخی از کارها نظیر آزمایش های BRCA1 و BRCA2 و مشاوره های ژنتیکی این امر کاملا اثبات شده است و پزشک تشخیص می دهد آیا احتمال مبتلا شدن بیمار به این بیماری بسیار زیاد است، می توان با انجام جراحی برداشتن پستان و بلافاصله انجام پروتز سینه ازمبتلا شدن شخص به بیماری سرطان پستان پیشگیری کرد. به عنوان مثال در این مورد میتوان به بازیگر مشهور آنجلینا جولی اشاره کرد.

با بررسی ها و چکاپ های انجام شده مشخص شد ایشان برای ابتلا به سرطان سینه احتمال ابتلای بالایی دارند و قبل از شروع کوچکترین علامت های بیماری هم سینه ها و تخمدان ایشان برداشته شد و پروتز جایگزین گردید و از احتمال بیماری پیش گیری کردند.

در نتیجه در پیشگیری از ابتلا به سرطان سینه، هم چکاپ های دوره ای و هم بررسی ژنتیکی و مشاوره ای بسیار حائذ اهمیت است.در برخی از موارد نادر هم برخی از بیماری های عفونی شدید سینه قابل درمان نیست، در این مواقع اگر پزشک موفق به کنترل بیماری نشود و شخص از این بابت بسیار آزرده خاطر گردد، توصیه می شود که سینه برداشته شود و مراحل بازسازی سینه انجام گردد.

پروتز سینه بعدسرطان

انواع روش های پروتز سینه بعد از سرطان سینه

ترمیم پستان بعد از سرطان سینه را به روش های گوناگونی می توان انجام داد از جمله :

۱-استفاده از پروتز سینه
۲-فلاپ بافتی
۳-روش ترکیبی (استفاده از پروتز و روش فلاپ بافتی)

معمولا از پروتز جنس سیلیکون و یا محلول نمکی استریل جهت بازسازی سینه پس از سرطان سینه استفاده می شود، در برخی از مواقع پروتزها از ژل سیلیکون پر گشته اند که امروزه از نوع ژل سیلیکونی که پر شده است کمتر استفاده می شود. علت این امر واکنش ناخواسته می باشد، زیرا ممکن است نشت سیلیکون به داخل بافت ها رخ دهد، در برخی از مواقع واکنش سیستم ایمنی بدن ممکن است ایجاد شود.

فلاپ بافتی

برای بازسازی پستان در این نوع جراحی از سایر نقاط بدن مانند عضلات شکم، باسن و ران استفاده می شود. در این روش از نظر شکل ظاهری، اندازه ممکن است پستان بازسازی شده شبیه پستان طرف مقابل نباشد.

دکترمتخصص سعی می نماید خونرسانی مناسب محل جراحی کاملا صحیح انجام شود. در این روش از تکنیک میکرو واسکولار یا عمل میکروسکوپی استفاده می شود که دقت و ظرافت بسیار بالای پزشک را نیاز دارد بافت بدن خود فرد جهت بازسازی بافت سینه استفاده می شود. این روش برای بیماران عروقی ، دیابتی و اشخاص سیگاری توصیه نمی شود.

از مزیت های این روش می توان به حیات سینه بازسازی شده اشاره کرد که مانند سایر اعضای بدن می باشد و با افزایش یا کاهش وزن ابعاد این بخش نیز دچار تغییرات می شود، این روش امکان پارگی ندارد و شخص نیازی به جراحی مجدد جهت جایگزینی مانند روش پروتز ندارد.

پروتز سینه بعدسزطان

ترس بیمار از عود بیماری پس از بازسازی پروتز سینه و سرطان

باید توجه داشت که تاکنون در هیچ یک از منابع پزشکی شواهدی مبنی بر اینکه بازسازی سینه خطر بازگشت بیماری را افزایش می دهد وجود ندارد ودر واقع با اطمینان می توان گفت که بازسازی باعث شعله ور شدن بیماری و تسریع عود بیماری نمی گردد.

دکتر  وفایی-متخصص جراحی و زیبایی

جراحی بینی – لیپوماتیک

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.