بلفاروپلاستی

افتادگی پلک از آن دسته مشکلاتی به شمار می‌آید که به‌طور مستقیم روی چهره‌ی شما اثر می‌گذارد. پلک‌های افتاده علاوه‌بر آنکه چهره را خسته نشان می‌دهند، باعث می‌شوند فرد خشن یا غمگین نیز به نظر برسد؛ از همین رو افرادی که دچار این مشکل هستند به فکر راهی برای درمان آن می‌گردند. همچنین در موارد شدید افتادگی پلک باعث کاهش میدان دید و تاثیر بر بینایی فرد دارد. عمل بلفاروپلاستی یا جراحی پلک بهترین و مناسب‌ترین درمان برای این عارضه به شمار می‌آید، جراحی پلک به معنای اصلاح افتادگی پلک است که به دو دسته تقسیم می شود، بخش اول عمل جراحی پلک بالا و بخش دوم عمل جراحی پلک پایین که همزمان پوست و بافت اضافی، همراه با توده های چربی زیر پلک خارج می شوند.

بلفاروپلاستی

دلایل افتادگی پلک چیست؟

افتادگی پلک در افراد می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد که در برخی از افراد این افتادگی به دلیل افزایش سن می باشد، به صورتی که چربی زیر پوست افراد به مرور تجمع کرده و همین تجمع چربی باعث کشیده شدن پوست و افتادن پلک می‌شود. در برخی از افراد نیز افتادگی پلک به دلایل ژنتیکی اتفاق می‌افتاد که همین امر باعث می‌شود به دلایل ارثی، این افراد حتی در سن پایین نیز نیاز به عمل بلفاروپلاستی داشته باشند.

روند انجام بلفاروپلاستی به چه شکل است؟

عمل جراحی بلفاروپلاستی در مطب با بی حسی موضعی انجام می شود و نیاز به بیهوشی و حتی داروی خواب آور ندارد، و فرد بعد از عمل می‌تواند به کارهای روزمره خود رسیدگی کرده و این عمل نیاز به بستری نیز ندارد، مدت زمان عمل جراحی برای هر فرد حدود ۴۰ تا ۴۵ دقیقه است، عمل به صورت سرپایی بوده که قبل از عمل نواحی مورد نیاز مارکر گذاری می شوند، خط پایینی از روی چین پلکی آغاز می شود و پوست اضافه با اندازه گیری دقیق برداشته شود.
بعد از مارکر گذاری بی حسی موضعی برای فرد انجام می شود، در ابتدا پوست اضافه برداشته می شود، عضلات اوربیکولاریس که عضلات حلقوی دور چشم است، در پلک فوقانی در دو منقطه برش داده می شود تا توده های چربی در قسمت میانی و داخلی پلک برداشته شود. پلک فوقانی دو توده چربی و پلک تحتانی ۳ توده چربی دارند که به صورت کامل خارج می شوند. تا در آینده از افتادگی دوباره چشم جلوگیری شود.

در جراحی پلک تحتانی که به دو روش انجام می شود، یک روش از سمت داخل ملتحمه چشم انجام می شود که شامل کسانی است که فقط پف چشم دارند، از داخل ملتحمه چشم باز شده و توده های چربی خارج می شوند و هیچگونه برشی روی چشم نمیخورد. اگر همزمان با پف چشم افتادگی پوست یا چروک های زیاد هم وجود داشته باشد، پلک تحتانی نیز از بیرون عمل می شود و با یک برش حدود ۱ میلیمتر زیر مژه ها پوست جدا شده و سه توده چربی میانی، داخلی و خارجی که با باز کردن عضلات اوربیکولاریس خارج شده و پوست اضافه نیز برداشته می شود.

ویدیو عمل جراحی پلک توسط دکتر حمیدرضا وفائی

چه زمانی انجام جراحی بلفاروپلاستی توصیه می شود؟

یکی از مهمترین پرسش های بیماران در رابطه با جراحی بلفاروپلاستی از دکتر این بوده که چه زمانی می‌توانیم جراحی پلک کنیم؟ همانطور که در بخش قبل اشاره شد در برخی از افراد که به دلایل ژنتیکی و موروثی افتادگی پلک دارند نیز توصیه شده که حتی در سنین جوانی برای انجام عمل بلفاروپلاستی اقدام کنند تا افتادگی پلک را با جراحی پلک از بین ببرند، با توجه به صحبت های دکتر حمیدرضا وفائی این عمل نیاز به سن خاصی ندارد و افراد می‌توانند از ۲۰ سالگی تا سنین بالاتر حتی ۷۰ تا ۸۰ سالگی این عمل را انجام دهند.

هردو روش، یعنی عمل بلفاروپلاستی سنتی و لیزر از جمله روش‌های خوب و کاربردی هستند، اما اینکه کدام روش برای درمان بهتر است به نظر پزشک و جراح بستگی دارد. بنابراین شما باید توسط یک پزشک متخصص و مجرب معاینه شوید تا بررسی‌های لازم صورت گیرد و مشخص شود که کدام روش برای شما بهتر خواهد بود.

این عمل نیاز به سن خاصی ندارد و افراد می‌توانند از ۲۰ سالگی تا سنین بالاتر حتی ۷۰ تا ۸۰ سالگی این عمل را انجام دهند.

عمل جراحی بلفاروپلاستی برای چه کسانی مناسب نیست؟

انجام عمل بلفاروپلاستی محدودیتی برای افراد ندارد، اما در برخی از موارد افرادی که مشکلات چشمی خاصی دارند، ممکن است نتوانند بلفاروپلاستی را انجام دهند، البته توجه داشته باشید پزشک معالج قبل از انجام عمل برای شما انجام آزمایشات لازم را تجویز می‌کند اما شرح شما از وضعیت جسمانی خود بسیار مؤثر خواهد بود. در این بخش به برخی از بیماری هایی که قبل از انجام عمل باید با پزشک در میان گذاشته شوند اشاره خواهیم کرد.

 • افرادی که دچار آنفولانزا یا بیماری‌های عفونی هستند باید تا بهبود کامل صبر کنند.
 • افرادی که دارای دیابت هستند.
 • افرادی که داروهای خاص مصرف می‌کنند (آسپرین، وارفارین)
 • افرادی که دچار خشکی چشم هستند.
جراحی پلک

قبل از انجام عمل جراحی بلفاروپلاستی چه اقدامات و مراقبت هایی لازم است؟

قبل از انجام بلفاروپلاستی نیاز به اقدامات خاصی ندارید، فقط طبق شرایطی که در لیست بالا توضیح داده شد، افرادی که داروهای رقیق کننده خون، مثل آسپرین و وارفارین مصرف می کنند توصیه می شود، ۴ تا ۵ روز قبل از عمل مصرف این داروهارا قطع کنند، مصرف داروهای گیاهی و ویتامین ها از جمله: ویتامین D و ویتامین E، چای سبز و سیر که تاثیر زیادی در کاهش انعقاد پذیری خون دارند، باعث کبودی و خونریزی بیشتر می‌شوند و توصیه می شود یک هفته قبل از عمل مصرف این موارد رو قطع کنید.

تعریف کوچک از جراحی به روش کانتوپکسی

کانتوپکسی به معنی برداشتن پوست و چربی اضافی گوشه خارجی پلک‌ همزمان با بالاکشیدن گوشه چشم است که معمولا باید همراه با بلفارو پلاستی کانتوپکسی نیز انجام شود، که به طور خلاصه می توان گفت که با انجام عمل کانتوپکسی گوشه خارجی چشم به سمت بالا کشیده می شود و به همین علت حدود ۱ سانت از گوشه خارجی چشم پوست اضافه به صورت مثلث برداشته می شود.

مراقبت های بعد از عمل بلفاروپلاستی چیست؟

بعد از عمل بلفاروپلاستی هیچگونه پانسمانی انجام نمی شود، چشم کاملا باز هست و نیاز به مراقب خاصی نیست، توصیه می‌شود حداقل یک ماه بعد از عمل مصرف هرگونه دخانیات را متوقف کنید، همانند تمامی جراحی ها مصرف دخانیات باعث می شود جای زخم دیرتر ترمیم شده و همچنین باعث احتمال اسکار در محل زخم می شود. فقط توصیه می شود روزانه دو الی سه مرتبه پماد آنتی بیوتیک چشمی روی محل بخیه ها زده شود و نیازی به آنتی بیوتیک خوراکی و مسکن بعد از عمل نمی باشد، افراد می توانند بلافاصله بعد از عمل به کارهای روزمره خود رسیدگی کنند،

مشاوره آنلاین رایگان

اگر میخواهید برای انجام جراحی پلک اقدام کنید و نمی‌دانید از کجا و چگونه شروع کنید، سوالات زیادی دارید و پاسخی برای آنها در اینترنت و شبکه‌های اجتماعی پیدا نمی‌کنید، خیلی ساده می‌توانید با مطب دکتر  حمیدرضا وفائی تماس بگیرید و مشاوره تلفنی رایگان دریافت کنید.

بخیه های عمل بلفاروپلاستی جذبی هستند یا کشیدنی؟

در مورد بخیه ها ترجیح بر این است که بخیه ها به صورت جذبی نباشند، چون بخیه های جذبی معمولاً دو تا سه ماه طول می‌کشند که جذب شوند و در همین مدت احتمال وجود اسکار یا جای زخم در آنها وجود دارد. بخیه ها کشیدنی هستند و بین ۷ تا ۱۰ روز بخیه ها کشیده می شوند، این روش باعث می‌شود کمترین جای زخم روی پلک باقی بماند.

برای جلوگیری از ماندن جای زخم یا اسکار بخیه های عمل پلک کشیدنی هستند

عمل بلفاروپلاستی چه عوارضی دارد؟

عموما عوارض خاصی بعد از انجام عمل بلفاروپلاستی مشاهده نشده و عوارض عمل جراحی پلک بسیار اندک هست اما ما در این بخش به صورت خلاصه به برخی از عوارض های احتمالی که بعد از عمل بلفاروپلاستی به وجود می آید اشاره خواهیم کرد.

 • خشکی چشم
 • آبریزش چشم
 • تشکیل بافت اسکار در محل جراحی
 • ناتوانی در بستن چشم
 • تورم پلک

توجه داشته باشید که تمامی عوارض معرفی شده در بالا به صورت موقت و بعد از عمل بوده که این عوارض کاملا طبیعی هستند و بعد از گذشت چند هفته از بین خواهند رفت.

بلفاروپلاستی

چقدر می توان به ماندگاری عمل بلفاروپلاستی امید داشت؟

بلفاروپلاستی معمولا یک عمل دائمی است و برگشت ندارد، اما اشاره کردن به برخی از نکات در رابطه با ماندگاری عمل جراحی پلک می تواند به شما کمک کند که اطلاعات بهتری در این رابطه بدست بیاورید که مهمترین این نکات به شرح زیر می باشد.

 • افرادی که اقدامات قبل و بعد از عمل را جدی نمی گیرند
 • بی تجربگی و عدم مهارت کافی پزشک
 • عوامل ژنتیکی افراد
 • افزایش سن و عدم رسیدگی به پوست

هزینه عمل بلفاروپلاستی چگونه تعیین می شود؟

هزینه عمل جراحی بعد از معاینه مشخص می شود، میزان افتادگی، بیماری های زمینه ای فرد، نیاز به کانتوپکسی و مواردی از این قبیل میتواند در تایید هزینه موثر باشد که بعد از معاینه توسط پزشک هزینه نهایی عمل بلفاروپلاستی مشخص خواهد شد، برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت نوبت برای تعیین هزینه با شماره ۰۹۱۰۹۵۰۵۴۴۷ تماس بگیرید.

پیشنهاد مهم دکتر حمیدرضا وفائی در رابطه با عمل بلفاروپلاستی

پشنهاد می‌شود برای انجام عمل بلفاروپلاستی، حتما به جراح متبحری مراجعه کنید، چون حتی اگر یک میلیمتر پوست اضافه برداشته شود باعث می شود که در مواقعی که خواب است، چشم ها به صورت کامل بسته نشود و در طولانی مدت عوارض خطرناکی از جمله خشکی قرنیه و عوارض وخیمی برای فرد ایجاد شود، در این موارد باید از پوست پشت گوش جهت پیوند و جراحی دوباره استفاده شود تا نقص پوستی پلک جبران شود، همچنین کم برداشتن پوست نیز می تواند باعث افتادگی مجدد بشود، عدم تخلیه توده های چربی که در زیر عضله اوربیکولاریس قرار دارند که تخلیه آنها نیاز به تخصص پزشک داشته و کار بسیار سختی هست که برخی از همکاران به دلیل سختی تخلیه چربی ها از تخلیه چربی خود داری میکنند که همین عدم تخلیه چربی باعث برگشتن افتادگی پلک بعد از یک یا دوسال خواهد شد.
پس اگر روش جراحی صحیح باشد و توسط پزشک متخصص انجام بشود دیگر نیاز به جراحی مجدد برای افتادگی پلک نخواهید داشت.

بلفاروپلاستی

اگر روش جراحی صحیح باشد و توسط پزشک متخصص انجام بشود دیگر نیاز به جراحی مجدد برای افتادگی پلک نخواهید داشت.

کلام آخر

عمل بلفاروپلاستی یک جراحی با دو هدف است؛ یعنی برخی از افراد به عنوان درمان و برخی دیگر به عنوان یک جراحی زیبایی آن را انجام می‌دهند. در این جراحی همان‌طورکه گفته شد، پوست و چربی‌های اضافی اطراف چشم و پلک‌ها برداشته می‌شود تا هم چهره جوان‌تر به نظر برسد و هم فرد دید بهتری به اطراف داشته باشد. ما در این مقاله صفر تا صد موضوعات مربوط به این جراحی را موردبررسی قرار دادیم تا با درنظر گرفتن آن‌ها بهترین انتخاب را داشته باشید.
پس اگر روش جراحی صحیح باشد و توسط پزشک متخصص انجام بشود دیگر نیاز به جراحی مجدد برای افتادگی پلک نخواهید داشت.

فیلم رضایت مشتری از عمل جراحی پلک

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *