لیپوماتیک و عوارض آن

لیپوماتیک یکی از روش‌های جراحی زیبایی است که اخیرا انجام آن در ایران بسیار رایج شده است. در واقع نتایج عالی این روش آن را بسیار محبوب کرده است. جراحی لیپوماتیک از کم‌تهاجمی‌ترین تکنیک‌ها است و به‌همین‌دلیل عوارض جانبی بسیار کمی دارد. اصولا انجام آن برای افرادی‌که با رعایت رژیم غذایی سالم و فعالیت بدنی منظم نتوانسته‌اند از شر چربی‌های نواحی خاصی از بدن خود خلاص شوند، بسیار مفید است.

از نظر پزشکان لیپوماتیک بیشتر از درد، کبودی و خونریزی، با یک عارضه شایع‌تر یعنی تورم همراه است که این مساله بسیاری از بیماران را نگران می‌کند. در این مقاله می‌خواهیم به طور کامل لیپوماتیک و عوارض آن را بررسی کنیم.

نحوه انجام جراحی لیپوماتیک

تجربه نشان داده است که لیپوماتیک می‌تواند نتایج رضایت‌بخشی برای حذف چربی‌های موضعی نواحی شکم، پهلو، ران، بازو، باسن و حتی غبغب فراهم کند. چراکه برخلاف یک جراحی باز مانند ابدومینوپلاستی، جراح فقط سوراخی به قطر ۲ تا ۵ میلی‌متر ایجاد می‌کند تا از طریق آن بتواند میله بلند دستگاه لیپوماتیک را در تماس با بافت چربی قرار دهد.

امواج فرانبفش یا فراصوت منتشرشده از این میله می‌تواند باعث تخریب سلول‌های چربی شود. در نهایت محلول چربی به کمک لوله ساکشن تخلیه می‌شود.

با وجود کم‌عارضه بودن روش لیپوماتیک در مقایسه با روش‌های دیگری مانند لیپوساکشن، افراد زیر کاندید مناسبی برای انجام آن نیستند:

  • افراد زیر ۱۸ سال
  • افرادی با پوست شل و غیرمنعطف
  • بیماران مبتلا به مشکلات انعقادی خون مانند هموفیلی
  • بیماران دارای اختلال در سیستم عصبی یا سیستم ایمنی بدن
  • بیماران مبتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی یا دیابت

بنابراین، لازم است که قبل از هرگونه اقدامی پزشک وضعیت سلامتی و سابقه پزشکی شما را بررسی کند. بدین‌شکل، خطر لیپوماتیک و عوارض آن به حداقل می‌رسد.

خطرات و عوارض ا جراحی لیپوماتیک

این روش کم‌تهاجمی و موثر، در کنار مزایای عالی خود ممکن است با عوارض خاصی همراه باشد. در ادامه به هرکدام از این عوارض و خطرات احتمالی اشاره خواهیم کرد.

لیپوماتیک و عوارض آن - دکتر وفائی
لیپوماتیک و عوارض آن - دکتر وفائی

۱. التهاب یا تورم محل جراحی

معمولا این مورد از خطرات لیپوماتیک و عوارض آن، در اثر تماس امواج با بافت چربی شکل می‌گیرد. در واقع اگرچه ارتعاش باعث می‌شود که سلول‌های چربی بدن را با درد و خونریزی اندک ترک کنند، اما ممکن است سلول‌های اطراف سلول‌های چربی در اثر آسیب متورم شوند. البته تخلیه ناگهانی ذخایر چربی و کاهش استحکام پوست نیز در بروز این عارضه موثر است. معمولا تا زمان بهبودی، بدن شاهد تورم در این ناحیه خواهد بود.

پوشیدن لباس‌های فشرده مانند گن‌های مخصوص، پیاده‌روی آرام و ماساژ دادن می‌تواند به کاهش تورم لیپوماتیک و عوارض آن کمک کند.

۲. خونریزی در طول جراحی یا پس از آن

معمولا خونریزی شدید در حین جراحی لیپوماتیک زمانی رخ می‌دهد که بیمار توصیه‌های پزشک را قبل از عمل نادیده بگیرد. به عنوان مثال، مصرف برخی داروها مانند آسپرین و وارفارین دو هفته قبل از جراحی می‌تواند باعث خونریزی شدید در حین جراحی شود. در این شرایط، پزشک داروهای دیگری مانند اپی‌نفرین را برای جلوگیری از خونریزی و کنترل خطرات لیپوماتیک و عوارض آن به بیمار می‌دهد.

۳. کبودی شدید در اثر ضربات واردشده از سوی دستگاه

اگرچه به گفته برخی از مخالفان جراحی لیپوماتیک، این روش باعث کبودی شدید بیمار می‌شود اما باید گفت ضربه‌ها فقط روی چربی‌های اضافی بدن متمرکز هستند و به‌صورت موضعی عمل می‌کنند. بنابراین با اطمینان می‌توان احتمال بروز این مورد از خطرات لیپوماتیک و عوارض آن را رد کرد.

۴. تجمع آب در ناحیه جراحی

اگر جراح در کار خود مهارت کافی نداشته باشد، مایع میان‌بافتی ممکن است از محل برش خارج‌شده و در زیر پوست تجمع پیدا کند. به‌همین‌دلیل، توصیه می‌کنیم که برای پیشگیری از خطرات لیپوماتیک و عوارض آن از تجربه بالای پزشک متخصص زیبایی خود مطمان شوید.

۵. عفونت ناشی از جراحی لیپوماتیک

برخی از افراد تصور می‌کنند که عفونت ناشی از جراحی لیپوماتیک اجتناب‌ناپذیر است، زیرا محل برش آن بسیار کوچک است. با این حال، اگر در حین جراحی اصول استریلیزاسیون رعایت نشود خطر مواجهه با این مورد از خطرات لیپوماتیک و عوارض آن وجود دارد.

۶. آسیب به رگ‌های بدن در اثر شوک‌های ارتعاشی دستگاه

برخی تصور می‌کنند که ضربات ناشی از ارتعاشات امواج دستگاه لیپوماتیک می‌توانند آسیب جدی به قسمت‌هایی از بدن از جمله رگ‌های خونی وارد کنند. درحالی‌که اطلاع ندارند که دستگاه به‌صورت هوشمند طراحی شده است.

در واقع دارای حسگرهایی است و عملکرد آن در تماس با رگ‌های خونی، ماهیچه‌ها و سایر قسمت‌های حساس بدن به طور خودکار متوقف می‌شود. بنابراین، احتمال آسیب به رگ‌های بدن بسیار کم است.

مشاوره رایگان برای لیپوماتیک

آگر میخواهید برای لیپوماتیک اقدام کنید و نمی‌دانید از کجا و چگونه اقدام کنید، سوالات زیادی در رابطه با لیپوماتیک دارید و پاسخی برای آنها در اینترنت و شبکه‌های اجتماعی پیدا نمی‌کنید، خیلی ساده می‌توانید با مطب دکتر وفائی تماس بگیرید و مشاوره رایگان قبل از عمل دریافت کنید.

  • آدرس:سعادت آباد، میدان کاج، ابتدای سرو شرقی، مجتمع پایدار، طبقه ۵ واحد ۵۰۵
لیپوماتیک و عوارض آن - دکتر وفائی

۱۰. برگشت‌پذیری اثرات مفید لیپوماتیک

برگشت‌پذیری چربی‌های حذف‌شده را می‌توان به‌عنوان یکی از خطرات لیپوماتیک و عوارض آن معرفی کرد. اگرچه در روش لیپوماتیک سعی می‌شود به درخواست بیمار تمام چربی‌های اضافی از بدن خارج شوند، اما بیمار نیز باید پس از عمل از رژیم غذایی و برنامه ورزشی مناسب پیروی کند تا خطر برگشت‌پذیری چربی‌ها به حداقل برسد.

۱۱. خطر ماندن جای زخم و دوره بهبود طولانی

امروزه لیپوماتیک به‌عنوان روش جایگزین لیپوساکشن معرفی می‎شود چراکه دوره نقاهت کوتاه‌تری دارد. در این روش اندازه جای زخم نسبت به روش لیپوساکشن بسیار کوچک‌تر است و پس از گذشت چند روز بهبود می‌یابد. بدین‌شکل با ۵ روز استراحت، بیمار می‌تواند فعالیت‌های عادی روزانه خود را از سر بگیرد.

۷. خطر آمبولی ناشی از ضربه دستگاه لیپوماتیک

آمبولی زمانی اتفاق می‌افتد که یک ماده (جامد، مایع یا گاز) از طریق سیاهرگ عبور کرده، وارد قسمت دیگری از بدن شود و در اثر انسداد یک شریان منجر به بروز علائم نارسایی اندام شود. تجربه نشان داده است که تخریب و تخلیه چربی‌های اضافی، در موارد نادری به بروز آمبولی کمک می‌کند.

۸. حساسیت به لیدوکائین

لیدوکائین یک بی‌حس‌کننده موضعی است که در حین جراحی استفاده می‌شود. برخی از بیماران ممکن است به این ماده حساسیت داشته باشند و علائم واکنش آلرژیک مانند قرمزی، تورم، خارش و حتی شوک آنافلاکسی از خود بروز دهند.

۹. خستگی دکتر و احتمال اشتباه

جراحی لیپوماتیک دقت عمل زیادی می‌طلبد و معمولا در طی ۲ تا ۳ ساعت انجام می‌شود. از نظر بسیاری از افراد این مساله ممکن است باعث خستگی جراح و بروز خطاهایی در حین جراحی شود. اما باید بدانید که معمولا جراح در حین عمل استراحت کوتاهی می‌کند و اگر لازم باشد تمام جراحی را در یک جلسه انجام نمی‌دهد.

هزینه لیپوماتیک - دکتر وفائی

سخن آخر

بنابراین در صورت مهارت و تجربه بالای جراح، لیپوماتیک و عوارض آن خیلی مساله نگران‌کننده‌ای نیست. دکتر حمید رضا وفایی به‌عنوان جراح فوق تخصص زیبایی در تهران، با بیش از یک دهه سابقه جراحی زیبایی و لاغری آماده ارائه مشاوره و خدمات لازم به شما هستند. برای کسب آگاهی بیشتر در این زمینه می‌توانید با تیم پشتیبانی کلینیک زیبایی دکتر وفائی تماس بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *