عمل پف چشم

عمل پف چشم :با افزایش سن، تغییراتی در ساختمان پلک‌ها ایجاد می‌شود که باعث می‌شود افراد ظاهری پیرتر و خواب آلود پیدا میکنند. جراحی اصلاحی پلک یک جراحی زیبایی است که به منظور اصلاح این تغییرات و ایجاد ظاهری جوان‌تر و شاداب‌تر انجام می‌شود. بلفاروپلاستی که یکی از شایع‌ترین روش‌های جراحی زیبایی است با برداشتن پوست، چربی و عضله اضافی و اصلاح موقعیت پلک، باعث بهبود قابل توجهی در ظاهر فرد میشود. نتایج مفید این جراحی تا سال‌ها و گاهی به صورت مادام العمر برای فرد باقی می‌ماند.

عمل پف چشم

جراحی پف بالای چشم چگونه است

تفاوت ساختار پلک و چین داخلی پلک موجب محافظت چشم از شرایط  آب و هوایی  در برخی مناطق جغرافیایی شده است.با این وجود بسیاری از بیماران با این ساختار چشم تمایل به داشتن چشمانی بازتر و کمتر شدن پف پشت پلک دارند.جراحی پف بالای چشم یکی از شایع ترین عمل های زیبایی در نژاد شرقی است.بخش عمده این تغییرات عبارت است از:

۱-ایجاد چروک‌های ظریف در اطراف پلک‌ها
۲-کش آمدن و شل شدن پوست پلک‌ها که گاهی منجر به آویزان شدن پوست از لبه پلک می‌گردد.
۳-تجمع چربی اضافه در زیر پوست پلک‌ها
۴-شل شدن عضلات پلک‌ها
۵-ایجاد افتادگی پلک یا ابرو

عمل  پف زیر چشم چگونه است

 

عمل پف چشم

چشم در جمجمه در فضایی به نام کاسه چشم یا اربیت قرار دارد. لایه بافتی کشیده شده از گوشه کاسه چشم تا پلک را سپتوم کاسه چشم می‌نامند. چربی کاسه چشم، واقع در اطراف چشم‌ها و زیر سپتوم، کره چشم را در کاسه چشم محافظت می‌کند.

برجسته شدن چربی کاسه چشم در اثر عامل‌هایی مانند افزایش چربی و باریک شدن سپتوم باعث پف‌آلود شدن چشم می‌شود. متاسفانه این نوع برجستگی گاهی ارثی است و از دوره نوجوانی شروع می‌شود.شل شدگی و از دست رفتن قوام پوست در ناحیه پلک بالا باعث چین خوردن و آویزان شدن پوست اضافی پلک و بیرون زدن چربی بصورت پف پلک بالای چشم می گرددعلت جراحی پف زیر چشم می تواند از بین بردن پف پلک بالا و پایین باشد، جراحی بالا کشیدن پلک فوقانی و اصلاح پف زیر چشم به زیبایی و جوانسازی پلک ها کمک شایانی میکند..

برداشتن پف چشم از طریق جراحی  ملتحمه

جراحی پلک تحتانی بیشتر به منظور برداشتن کیسه‌های چربی زیر پلک تحتانی که حالت پف کردگی یا پف زیرچشم را ایجاد می‌کنند انجام می‌گیرد. معمولاً بخشی از پوست پلک تحتانی نیز برداشته می‌شود.در این روش بیشتر در افراد جوان به کار می‌رود که پوستشان هنوز خاصیت ارتجاعی خود را از دست نداده است و قوام نسبتاً سفتی دارد. در این روش بدون آن که پوست دستکاری شود از طریق برشی در پشت پلک تحتانی  کیسه‌های چربی زیر پلک برداشته می‌شود. مزیت این روش  برداشتن پف چشم این  است که نیازی به ایجاد برش بر روی پوست ندارد

روش جراحی پف بالای چشم چگونه است

عمل پف چشم

عمل پف چشم برای درمان افتادگی پلک و یا درمان فتق چربی از داخل حدقه چشم بداخل پلک انجام می شود. با افزایش سن پوست پلک افتادگی پیدا کرده و فتق چربی از ناحیه پشت چشم به سمت جلو موجب پف و برجستگی در پلک فوقانی یا تحتانی می شود.این روند به تدریج ادامه پیدا کرده بطوری که ممکن است پوست اضافه پلک فوقانی آنقدر افت کند که در مقابل میدان دید قرار گرفته و دید بیمار را مختل کند.عمل پف چشم  شامل برداشتن ظریف پوست اضافه و جا به جا کردن بافت چربی داخل پلک می باشد.

عمل پف چشم در گذشته چگونه بود

در گذشته بافت چربی اضافه که از حدقه و اطراف چشم به سمت جلو فتق پیدا کرده بود و موجب پف پلک بود را بطور کامل برداشته و سپس پوست اضافه را بخیه می زدند که این روش بتدریج منسوخ شد چرا که بعد از عمل ،چشم ها گود شده و فرو رفته به نظر می رسیدند. بعلاوه بدلیل وجود تعداد زیاد سلول بنیادی در این چربی ، تمایل بیشتری برای حفظ این چربی ایجاد شد

روشهای جدید عمل پف چشم چگونه است

 در روش های نوین جراحی پلک چه در پلک فوقانی و چه در پلک تحتانی این بافت چربی حفظ شده و صرفا مقدار اندکی از توده چربی برداشته می شود.  چنانچه احتیاج به عمل هر دو پلک فوقانی و تحتانی باشد در یک مرحله پلک های فوقانی و در نوبت بعد پلک های تحتانی عمل می شود. عمل پف چشم  معمولا تحت بی حسی موضعی انجام می شود و حدود ۴۵ دقیقه زمان می برد

عوارض عمل بلفاروپلاستی چیست

عمل پف چشم

عوارض عمل پف چشم  و پلک چندان شایع نیستند. البته مثل هر جراحی دیگر احتمال عوارضی مثل عفونت محل زخم یا حساسیت به ماده بیهوشی همیشه وجود دارد.که با رعایت دستورات متخصص قبل و بعد از عمل جراحی، احتمال بروز عوارض کاهش می‌یابد.

از جمله عوارض خفیف پس از عمل پف چشم  عبارتند از:

۱-دوبینی یا تاری دید گذرا
۲-تورم پلک
۳-عدم تقارن محل برش در دو طرف
۴-جوش‌های سفید کوچک در محل بخیه‌ها

تفاوت جراحی پلک مردان و زنان

ساختار آناتومیک چشم مردان با زنان تفاوت هایی دارد که حالت و شکل صورت با این اختلافات جنسی متمایز می شود. چشم مردانه بادامی شکل و کشیده تر است و فاصله بین دو لبه پلک کمتر از چشم زنانه است. بعبارت دیگر چشم زنانه گردتر و درشت تر از سایر اجزاء صورت است در حالیکه چشم مردانه کوچک تر و بسته تر می باشد.

چین پشت پلک در چشم زنانه حالت کمانی داشته و در نژادهای غیر آسیایی فاصله بیشتری تا لبه پلک دارد و فاصله ابرو تا مژه ها بیشتر از چشم مردانه است که این بدلیل بالاتر قرار گرفتن ابرو در زنان در مقایسه با مردان می باشد. شناخت و توجه به این تفاوت های ساختاری در نتیجه عمل پلک در هر دو جنس حیاتی است و عدم توجه به این ساختار ممکن است بعد از جراحی فرم صورت را تبدیل به شکل جنس مخالف نماید. هر چند تکنیک جراحی پلک در هر دو جنس شبیه هم است با این وجود در مردان چین پشت پلک می بایست صاف تر و پایین تر طراحی شود ،برداشت پوست محدودتر و چربی پشت پلک در حد امکان برداشته نشود.

اقدامات  پس از عمل بلفاروپلاستی

عمل پف چشم

۱-در پایان جراحی محل برش و بخیه‌ها با پماد چرب می‌شود و در صورت لزوم چشم پانسمان می‌گردد باید توجه داشته باشید که میزان ورم و خون مردگی محل عمل در افراد مختلف متفاوت است.

۲-پس از آنکه اثر داروی بی حس کننده از بین رفت ممکن است احساس کنید که پلک‌ها تحت کشش و دردناک هستند. این حالت معمولاً خفیف است و با مصرف مسکن‌های معمولی برطرف می‌گردد.

۳-در صورت بروز هرگونه درد شدید یا کاهش دید حتماً با پزشک خود تماس بگیرید. معمولاً توصیه می‌شود که پس از عمل تا چند روز از کمپرس سرد استفاده کنید و سرتان را بالا نگه دارید معمولاً ورم و کبودی پس از یک هفته به حداکثر می‌رسد و ظرف ۲ تا ۴ هفته برطرف می‌گردد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.