ماموپلاستی

[av_textblock size=” font_color=’custom’ color=’#000000′ av-medium-font-size=” av-small-font-size=” av-mini-font-size=” admin_preview_bg=”]

ماموپلاستی

 ماموپلاستی یک عمل جراحی کوچک کردن سینه در بانوان است که به ماموپلاستی کاهنده نیزشناخته ‌شده است .این نوع عمل جراحی زیبایی برای کاهش اندازه سینه‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد.

ماموپلاستی

در طول ماموپلاستی ، چربی، بافت غدد وپوست ازسینه شما برداشته می‌شود، وسپس تغییراتی در شکل آن‌ها داده می‌شود و به این صورت سینه اصلاح می‌شود. اندازه سینه هر یک ازافراد تحت تأثیر ژن‌ها، هورمون‌ها، چارچوب بدن و وزن بیمار قرار می‌گیرد در بیشتر زنان، سایز سینه با اعضای بدن آن‌ها متناسب است، اما برخی زنان نیز سینه‌هایی بسیار بزرگ دارند. بعضی از سینه‌های زنان به هورمون استروژن حساس هستند بنابراین در طول دوره نوجوانی سینه‌های این افراد خیلی بزرگ می‌شوند. در برخی زنان همچنین ممکن است عدم تقارن قابل ‌توجه بین سینه‌ها وجود داشته باشد که عمل ماموپلاستی را انجام می‌دهند.

عمل جراحی ماموپلاستی یا جراحی سینه معمولا وزن یا افتادگی سینه‌ها را برطرف می سازد و این افراد به دنبال کوچک کردن سینه و بالا بردن بیشتر آن می‌باشند.

مهم‌ترین مشکل در بیماران که نیازمند عمل جراحی کوچک کردن سینه یا ماموپلاستی هستند بزرگی نامتناسب سینه‌هاست،همچنین عدم تقارن سینه‌ها امری بسیار شایع است و دراکثربیماران درجات خفیف آن دیده می‌شود ولی در بعضی از بیماران این عدم تقارن بسیار واضح و مشهود است.

اقدامات قبل از ماموپلاستی

پیش از آن ‌که فرد عمل ماموپلاستی انجام دهد درصورتی‌ که فرد سیگار مصرف می‌کند به فرد توصیه می‌شود مصرف سیگار را دست‌کم دو هفته پیش از انجام جراحی، قطع نماید . به‌ این‌ علت که استعمال سیگار خطر بروز عفونت را بالا می برد ، همچنین باعث می‌شود تا درمان و بهبود زخم‌ها با سرعت کم‌تری انجام گیرد.

افزایش وزن باعث می‌شود که فرآیند درمان کاهش یابد . بنابراین اگر شما افزایش وزن ‌دارید از شما خواسته می‌شود قبل از عمل جراحی وزن خود را کم کنید.

اگر شما از قرص‌های پیشگیری خوراکی یا هورمون تراپی استفاده می‌کنید، جراح شما چند هفته قبل از عمل جراحی ماموپلاستی ممکن است استفاده آن‌ها را قطع کند زیرا این داروها می‌توانند خطراتی مانند لخته خونی در رگ پا را افزایش دهند. علاوه بر این لازم است از مصرف آسپیرین و داروهای ضدالتهاب قبل از عمل جراحی نیز خودداری کنند.

قبل از جراحی ماموپلاستی، ممکن است از شما خواسته شود یک رضایت‌نامه امضا کنید. این رضایت‌نامه جهت اطلاع شما از خطرات، منابع، و نتایج احتمالی ناشی از عمل جراحی می‌باشد.

اقدانمات قبل از ماموپلاستی

برش‌های عمل مامو پلاستی

به ‌طورکلی برش عمل ماموپلاستی را می توانید بر اساس انواع آن به روش زیر تقسیم‌بندی کرد:
-برش بزرگ: این برش دور هاله سینه، خط وسط وزیر سینه انجام می‌شود.
– برش کوچک دورهاله سینه و خط وسط انجام می‌شود.
– برش بزرگ که با برداشتن سرسینه و پیوند مجدد آن انجام می‌شود.

ماموپلاستی با روش برش بزرگ

روش ماموپلاستی با برش بزرگ روشی است که معمولاً در مورد بیمارانی با سینه‌های بسیار بزرگ انجام می‌شود در این روش، برش جراحی در دور هاله، زیر هاله در خط وسط و برش سرتاسری زیر سینه انجام می‌شود.این روش برای افرادی که سینه‌های بسیار بزرگی داشته باشد مورد استفاده قرار می‌گیرند. درصورتی‌که پوست سینه قوام و کیفیت خوبی نداشته باشد و دارای شلی زیاد و ترک‌های فراوان باشد از این روش استفاده می‌شود.همچنین درصورتی‌که افتادگی سرسینه بیش از ۱۰ – ۸ سانتی‌متر باشد از این روش استفاده می‌شود.

روش عمل ماموپلاستی با برش بزرگ

در جراحی به روش ماموپلاستی به روش بزرگ فرد تحت بیهوشی عمومی قرار می‌گیرد. قبل از عمل طراحی روی سینه بیمار کشیده می‌شود، قسمت‌هایی از سینه بیمار برداشته می‌شود و سرسینه با حفظ عروق خون رسان به محل طبیعی خود بالا کشیده و پوست سینه جمع می‌شود. از ویژگی‌های مهم این روش این است که در پایان جراحی، سینه تقریباً شکل واقعی خود را به دست می‌آورد و همین‌طور سینه حتی‌المقدور کوچک می شود از ویژگی دیگر این روش عمدتاً مشکلی در حس سرسینه به وجود نمی‌آید

علاستیمل ماموپ

ماموپلاستی با برش کوچک

ماموپلاستی با برش کوچک روشی است معمولاً در مورد بیمارانی که سینه‌های بسیار بزرگی ندارند استفاده می‌شود. در این روش برش جراحی در دور هاله و زیرهاله در خط وسط انجام می‌شود . نام دیگر این برش، برش سوراخ کلید است.

نکته مهم عمل ماموپلاستی با برش کوچک کیفیت پوست فرد است دربیمارانی که از روش برش کوچک جهت کوچک کردن سینه‌های استفاده می‌شود پوست نباید ترک‌های فراوان داشته باشد .روش‌های جراحی کوچک کردن سینه با برش کوچک معمولاً با روش پایه فوقانی ،روش پایه داخلی ،روش پایه فوقانی داخلی است .منظورازپایه، پایه عروقی است که برحسب آن قسمت سرسینه جابجا می‌شود.

روش عمل جراحی ماموپلاستی با برش کوچک

در جراحی ماموپلاستی که فرد تحت بیهوشی عمومی قرار می‌گیرد قبل از عمل بر روی سینه طرحی بر روی سینه بیمار کشیده می‌شود قسمت‌هایی از سینه برداشته می‌شود و سرسینه برروی پایه‌ای عروقی قرار می‌گیرد. و به محل طبیعی سینه بالا کشیده می‌شود و پس‌ازآن پوست سینه جمع می‌شود.

عمل جراحی کوچک کردن سینه در مردان وزنان معمولاً تحت بی‌هوشی عمومی انجام می‌شود. معمولاً شما نمی‌توانید شش ساعت قبل از عمل جراحی غذا یا نوشیدنی مصرف کنید.

ممکن است پس از عمل ماموپلاستی بیمار سه یا چهار شب در بیمارستان بماند .هرچند در بیشتر زنان فقط یک یا دو شب در بیمارستانمی‌مانند . جراح برای این عمل بین یک و نیم تا دو ساعت زمان لازم دارد البته این عمل تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود . در مواردی نیز ممکن است تا سه ساعت نیز زمان لازم باشد .

روش انجام ماموپلاستی

بعد از عمل جراحی

پس ازعمل جراحی ماموپلاستی سینه‌های شما بانداژ شده ولوله‌های پلاستیکی به سینه‌های شما برای تخلیه خون متصل شده است پس از یک تا دو روز، لوله‌ها از روی سینه بیمار برداشته می‌شوند و شمامی توانید به خانه بازگردید. در چند روز اول شاید احساس درد داشته باشید که برای کنترل آن می‌توان از داروهای ضد درد استفاده کنید.

پس از اتمام جراحی ماموپلاستی و ترخیص بیمار دو تا شش هفته نیاز به مراقبت و استراحت دارد. در طی این مدت فرد نباید فعالیت‌های ورزشی کششی و سنگین را انجام دهد و بلند کردن هر نوع اشیا سنگین برای بیمار ممنوع است . تا موقع که بر روی قفسه سینه احساس درد دارید ، نباید رانندگی کنید و یا از کمربند ایمنی استفاده نمایید.

جای زخم‌های شما بعد ازماموپلاستی معمولاً تا شش هفته اول تا حدودی قرمز است. اکثر زخم‌ها ماموپلاستی بعد ازعمل به‌ خوبی درمان می‌شوند، اما به ‌طورکلی بهبودی در ظاهر سینه با گذشت زمان رخ می‌دهد.

.

دکتر حمید رضا وفایی-متخصص جراحی و زیبایی

جراحی بینی – لیپوماتیک

[/av_textblock]

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *