عمل بینی شکسته

عمل بینی شکسته :شکستگی بینی شایع ترین آسیب استخوانی در صورت محسوب می شود شکستگی در بینی مردان نسبت به زنان بیشتر رخ می دهد و نسبت آن حدودا ۲ به ۱ در مرد و زن است و در سنین ۱۵ تا ۳۰ سالگی بیشتر ایجاد می شود

عمل بینی شکسته

امکان دارد بینی بر اثر تصادف یا برخورد با اجسام سنگین دچار شکستگی شود. زمین خوردن، سقوط، تصادف، ورزش های رزمی و … از دیگر عوامل موثر در شکستگی هستند.شکستگی بینی شایع‌ترین شکستگی صورت است و معمولاً نیازی به مداخله فوری و اورژانسی ندارد مگر در موارد خاص که مهمترین آن‌ها عبارتند از:

خونریزی فعال که باید به هر طریق متوقف شود.ایجاد وضعیت خاصی که «هماتوم سپتوم» نامیده می­شود و در واقع تشکیل لخته وسیع خون در داخل تیغه میانی بینی است و در معاینه بینی مشخص می­شود که باید ظرف چند ساعت تخلیه شود وگرنه ممکن است منجر به آسیب غضروفی شود.

مانند هر ضربه جدی دیگری توصیه کلی مراجعه در اولین فرصت ممکن به نزدیک‌ ترین مرکز پزشکی برای معاینه اولیه است.اما تا آن هنگام توصیه می‌شود برای کم کردن تورم بینی و خونریزی از کمپرس سرد و یا یخ بر روی بینی استفاده کنید و وضعیت نیمه نشسته داشته باشید.

شکستگی بینی در چه قسمت هایی ازبینی هایی رخ می دهد

شکستگی بینی بیشتر برروی استخوان و غضروف ها ی بینی اتفاق می افتد . ممکن است در شکستگی بینی لخته خونی در ناحیه تیغه بینی ایجاد می شود که باعث مشکلات تنفسی برای فرد شود که در این شرایط باید  خیلی سریع به جراح بینی مراجعه نمایید .

در صورتی که تیغه ی بینی  آسیب ببیند در ظاهر وداخل بینی مشکلاتی برای فرد ایجاد می شود زیرا تیغه بینی ترکیبی از استخوان وغضروف است که این تیغه سوراخ های بینی را از یکدیگر جدا می کند.

در عمل بینی شکسته جراح ابتدا معایب  بینی را که بر اثر آسیب دیدگی ایجاد شده است را رفع کرده وسپس  مشکلات ظاهری بینی فرد را نیز برطرف می کند . در جراحی بینی شکسته عواملی که باعث انسداد بینی و راه های تنفسی بینی شده اند در این جراحی از بین می رود و بینی ظاهر زیبا تری نسبت به گذشته خواهد داشت .

انواع عمل بینی شکسته

عمل بینی شکسته

عمل بینی شکسته و یاجا انداختن بینی با روش بسته  :

این روش می تواند هم به صورت سرپایی ودر صورت نیاز به صورت  بستری انجام گیرد. انتخاب روش جراحی به میزان آسیب دیدگی ، وضعیت عمومی بیمار، امکانات درمان بستگی دارد.در این روش پس از جا انداختن بینی پانسمان می شود و بینی گچ گرفته می شود.البته این گچ  پس از گذشت ۵ روز برداشته می شود.

عمل بینی شکسته یا جا انداختن با روش باز :

در این روش  پزشک قطعات شکسته استخوان رابا دقت بسیاری جابجا می کند و در محل مناسب خود قرار می دهد.پزشک ازاین روش  سه الی شش ماه بعد از آسیب دیدگی استفاده می کند  به گونه ای که تمام ورم ها صورت وبینی  ازبین رفته باشد و استخوان ها تثبیت شده باشند.

علائم شکستگی بینی

معمولا مشاهده می شود که آسیب به بینی با کبودی، ورم و خونریزی همراه است. سابقه شکستگی بینی ها نشان می دهد که شکستی استخوان منجر به آن می شود.علائمی که نشان می دهند بینی یک فرد شکسته است شامل موارد زیر است:

۱-دردناک بودن بینی هنگام دست زدن به آن
۲-تورم بینی یا صورت
۳-کبودی بینی
۴-کبودی زیر چشم (چشمان کبود)
۵-تغییر شکل بینی (کشیده شدن بینی)
۶-خونریزی بینی
۷-هنگام دست زدن به بینی، صدای خردشدگی یا شکستگی یا صدایی مانند ساییدن مو بین دو انگشت از آن شنیده می شود.

عمل بینی شکسته

درمان طبی شکستگی بینی

۱-در شکستگی های ساده که در آن بینی جابجا نشده است استخوان کج نشده است، پزشک ممکن است فقط داروی مسکن، یخ و ضد انعقاد بینی را تجویز کند.
۲-برای شکستگی های شدید، پزشک تلاش می کند استخوان های شکسته را دوباره ترمیم کند. او ممکن است از داروهای مسکن، بی حسی موضعی و یا دستگاه بینی استفاده کند.
۳-اغلب جراحی بینی شکسته پس از، از بین رفتن ورم انجام می شوند.همه شکستگی ها را نمی توان بلافاصله درست کرد.همه شکستگی ها را نمی توان در بخش اورژانس بهبود بخشید.

۴-برخی از شکستگی ها ممکن است نیاز به عمل جراحی داشته باشند و باید پزشک گوش، حلق و بینی حضور داشته باشد.

۵-اگر خونریزی ادامه پیدا کند پزشک ممکن است در مجرای بینی پانسمان وارد کند.برای جلوگیری از خونریزی پد نرم در مجرای بینی قرار داده می شود و تا خونریزی بطور کامل متوقف شود. دکتر  معمولا پانسمان را ۲-۳ روز بعد برمی دارد.
۶- هرگز خودتان آن را برندارید.
۷-بعضی از پزشکان آنتی بیوتیک و داروهای مسکن تجویز می کنند.
۸-اگر شخص آسیب های دیگر دیده باشد، ممکن است آزمایشات و شیوه درمانی اضافه تری برای او انجام شود.

چگونگی تشخیص شکستگی بینی توسط پزشک

عمل بینی شکسته

۱-پزشک ابتدا با استفاده ازیک وسیله ی خاصی، داخل وبیرون بینی را بازرسی می کند. این معاینه ممکن است کمی دردناک باشد.
۲-عکسبرداری از بینی می تواند در شرایط خاص انجام شود. اما در صورتی که شکستگی بینی شدید باشد ممکن است از سر و صورت سی تی اسکن انجام شود
۳-اگر برای درمان شکستگی بینی هر چه سریعا به بهترین جراح بینی مراجعه نکنید زمان را از دست خواهید داد و تنها راه برطرف کردن شکستگی بینی جراحی بینی می باشد.عمل بینی شکسته حدود ۲ الی ۳ ساعت به طول می انجامد.

مراقبت های بعد ازعمل بینی شکسته

عمل بینی شکسته نیز مانند جراحی ها ی دیگر نیاز به مراقبت هایی دارد که شامل موارد زیر می باشد:

۱-اگر در عمل بینی شکسته  برای فرد  از بیهوشی عمومی استفاده شده باشد، تا زمانی که اثربیهوشی ازبین نرفته نمی توانید رانندگی کنید .

۲-در چند روز اول احتمال بروز تورم و کبودی و گرفتی در بیشتر افراد وجود دارد.

۳-دارو هایی که جراح برای بیمار تجویز کرده است استفاده کنید.

۴-پس از یک هفته از عمل بینی شکسسته  می توانید به محل کار خود بازگردید.

۵- به مدت ۶ _ ۳ هفته فعالیت های شدید ورزشی  پرهیز کنید.

۶- تا دو ماه از عینک استفاده نکنید.

۷- بعداز عمل بینی شکسسته بیمارمی تواند چند ساعت بعد مرخص شود.

۸-لازم است فردی به عنوان همراه در هنگام جراحی بینی شکسته درکنار شما باشد.

۹-دارو هایی که پزشک تجویز کرده است را تا آخر مصرف کنید.

عمل بینی شکسته

مراقبت های خانگی بعد از انجام عمل بینی شکسته

۱-بعد از جراحی مایعات زیادی بنوشید در روز اول جراحی از غذاهای نرم استفاده کنید . نوشیدن مایعات فراوان مانع از خشک شدن دهان شما خواهد شد. از مایعات داغ استفاده نکنید . می‌توانید، طبق تحمل خودتان، از روز دوم پس از جراحی به رژیم غذایی طبیعی خود بازگردید.

۲-برای آنکه فشار بیش از حد روی بینی نباشد اجسام سنگین بلند نکنید ، فعالیت‌های شدید نداشته باشید سر خود را خیلی خم نکنید. بینی خود را بیش از اندازه  تکان ندهید.

۳-پانسمان بینی خود را درصورت نیاز عوض کنید. سعی کنید در هنگام تعویض پانسمان لب بالای خود را بیش از حد تکان ندهید.

۴-اگر روی بینی شما آتل بسته شده است، سعی کنید آتل را خشک نگه دارید . در صورتی که آتل شل شده باشد بلافاصله با پزشک تماس بگیرید.

۵-اگر می‌خواهید عطسه کنید، با دهان باز و بصورت طبیعی این کار را انجام دهید.

 

 

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.