روشهای جراحی شکم

روشهای جراحی شکم :امروزه روشهای زیادی جهت کشیدن چربی شکم و کاهش حجم چربی های موضعی مانند لیزر لیپولیز مزوتراپی, کاویتیشن, کرایولیپولیز, RF و …وجود دارد که با این روش ها و طی جلسات متعدد فرد میتواند بصورت محدودی تقییر سایز بدهد. ولی به نظر میرسد که هنوز لیپوساکشن موثرترین گزینه به تنهایی یا در ترکیب با روش های دیگر برای رفع چاقی موضعی باشد.

جراحی شکم

در اصول جذابیت میتوان گفت که داشتن شکم مناسب و خوش فرم نقش بسیار مهمی در زیبایی اندام دارد چرا که هر طرف شخص نگاه کنید شکم آن شخص در چشم بیننده هست .درمان شلی شکم بعد از زایمان به چه صورت خواهد بود چگونه شلی پوست شکم و درمان شلی پوست شکم و رفع شلی پوست شکم و از بین بردن شلی پوست شکم به چه صورت خواهد بود

انواع روشهای جراحی شکم

۱-  اولین روشهای جراحی شکم لیپوساکشن  است

در  دو دههه  اخیر جراحی لیپوساکشن به عنوان روشی جهت رفع و کشیدن چربی های موضعی و چربی های شکم بکار می رود. هر سال دهها هزار مورد از این جراحی در سرتاسر دنیا انجام می شود. روش های انجام آن و لوازم و دستگاههای بکار گرفته در این عمل در طی سالها پیشرفت زیادی کرده است و بنظر میرسد که لیزر لیپولیز آخرین پیشرفت در حال حاضر باشد. ولی همیشه یک اصل اساسی در مورد لیپوساکشن وجود دارد که مورد قبول همه جراحان است که لیپو ساکشن روشی جهت کاهش وزن نمی باشد.

جراحی شکم

 ۲-ابدومینوپلاستی یا کشیدن چربی شکم یکی از روشهای جراحی شکم

در عمل جراحی ابدومینوپلاستی (کشیدن چربی شکم) برشی در قسمت تحتانی شکم (مثل برش سزارین ولی طویل تر از آن) روی پوست شکم داده میشود و تمام پوست و چربی جدار شکم در پایین ناف برداشته شده و ناف طبیعی بیمار حفظ می شود تا بعدا از سوراخ جدیدی در پوست خارج شود

سپس پوست باقی مانده شکم در بالاتر از ناف تا حدودی از عضلات جدار شکم جدا می شود تا اجازه دهد که پوست باقی مانده را بتوانیم به اندازه کافی بکشیم تا بتوانیم آن را به لبه پایینی برش شکم متصل کنیم. در طی این عمل چنانچه عضلات جدار شکم بخصوص در خط وسط در بالا و پایین ناف شل شده باشد (این وضعیت بیشتر در خانم هایی شایع است یک یا چند بار حاملگی داشته اند) ترمیم می شود.

عوارض احتمالی ابدومینوپلاستی  عبارتند از:

۱-کاهش چربی شکم

۲- جوشگاه نامطلوب

۳-خونریزی ( هماتوم )عفونت،  تجمع مایع

۴- اختلال در ترمیم زخم، از دست دادن پوست،  لخته های خونی

۵- بی حسی یا سایر تغییرات حس پوست،مخاطرات بی هوشی

۶- تغییر رنگ پوست و یا تورم طولانی مدت، مرگ بافت چربی عمقی پوست

۷-جداشدن زخم ، محو و شلی پوست ،  درد، که ممکن است طولانی باشد. ترومبوز ورید عمقی، عوارض قلبی و ریوی ، تورم طولانی مدت پاها ،آسیب عصبی ،احتمال نیاز به جراحی مجدد در ابدومینوپلاستی ( کشیدن چربی شکم ) وجود دارد

جراحی شکم

نکات لازم قبل از جراحی شکم

۱- اجتناب از سیگار به مدت دو هفته قبل و بعد از عمل

۲- اجتناب از مصرف آسپیرین و داروهای مشابه مانند ایبوپروفن ، دیکلوفناک ، اندومتاسین و غیره به مدت حداقل ده

 نکات مهم  در روز قبل از جراحی شکم

۳- مصرف هرگونه ویتامین را به پزشک اطلاع دهید

۴- محل عمل شما در بیمارستان یا مراکز جراحی محدود خواهد بود

۵- انجام لیپوساکشن محدود به همراه آبدومینوپلاستی بلا مانع است

نکات لازم بعد از جراحی شکم

۱- معمولا روز بعد از جراحی بیمار  مرخص می شود

۲- در طی چند روز اول  جراحی شکم ورم و درد مختصر وجود دارد

۳-  بیمار در چند روز اول بهتر است که به صورت خمیده راه برود

۴- بهتر است در ۵ روز اول از شکم بند  یا گن مخصوص استفاده کند

جراحی شکم

۵- در صورت انجام جراحی   به روش لیپو ساکشن ، باید از گنهای مخصوص استفاده کرد

۶- بهتر است هر چه زودتر به فعالیت طبیعی  روزانه خود بر گردید

۷- در صورت امکان عصر روز جراحی  از تخت خارج شده و پیاده روی کنید

۸- انجام ورزشهای سنگین بعد از رفع کامل درد بلامانع است

۹- محلهای برش ظرف ۶-۳ ماه برجسته و قرمز شده ولی قبل از یک سال طبیعی می شوند

درمان های رایج و چه روشی برای چه فردی مناسب است

۱-با توجه به مشکل خاص هر فرد پروسه درمانی خاصی برایش تعریف میشود. مثل سن و سلامتی عمومی فرد, کیفیت پوست(پوست سفت بدون ترک یا پوست نازک با ترک فراوان)

۲- میزان پوست اضافه بالا و پایین شکم, مقدار چربی دور شکم و پهلو, شل یا سفت بودن جدار شکم(عضلات شکم)

هشدار برای انتخاب روش جراحی شکم

بسیاری از خانم ها و آقایان  مبتلا به چاقی به جای استفاده از رژیم های مناسب غذایی و انجام فعالیت های ورزشی به روش جراحی شکم متوسل می شوند. عواملی  بسیاری مانند ژنتیک و محیط بر چاقی افراد تاثیر گذار است و معمولا این روند با الگوی غذایی نامناسب از قبیل پرخوری های زیاد زمینه بیشتر این معضل به ویژه چاقی در ناحیه شکم را به دنبال دارد.

جراحی شکم

امروزه سه نوع عمل جراحی پلاستیک شکم ابدومینوپلاستی  لیپوساکشن (خارج کردن چربی زیر پوستی) و یا ترکیب این دو روش استفاده می شود که اگرچه به ظاهر موفقیت آمیز بوده و موجبات رضایت فرد را فراهم کند اما عوارضی را به دنبال دارد.

عوارضی همچون :عفونت، تجمع مایع، از دست دادن پوست، درد و تورم پاها را از جمله عوارض جراحی زیبایی شکم محسوب میشود  میتوان گفت بسیاری از متقاضیانی که برای انجام این نوع عمل مراجعه می کنند در مورد عواقب و عوارض های آن  عموما بی اطلاع هستند.باید بدانید ورزش و انجام فعالیت های ورزشی بهترین راهکار برای کاهش وزن و رفع معضل چاقی است که باید بیش از روش های دیگر لاغری از جمله اعمال جراحی مورد توجه قرار گیرد.

معاینه کامل و آزمایشهای قبل از جراحی چه ضرورتی دارد

۱-شمارش گلبول ، شیمی خون ، ازمایشهای انعقاد خون ،
۲-آزمایش بارداری
۳-رادیولوژی و نوار مغزی پس از سنی معین ، یا در صورتی که بیمار سابقه بیماری قلبی یا ریوی داشته باشد.

جراحی شکم

چه انتظاری از روشهای  جراحی شکم  دارید

نتیحه این جراحی  ایجاد شکم صافتر خوش فرمتر با باقی گذاشتن حداقل چروک و ترک میباشد. برای نهایی شدن فرم شکم گاهی تا چند ماه بایستی صبر کرد.حداقل یک ماه قبل از جراحی سیگار را ترک کنید . انجام هر گونه  روتوش یا دستکاری مجدد یک سال بعد امکانپذیر است. به بیمار توصیه می شود که از نوسانات قابل توجه وزن جلوگیری کند و اگر تصمیم به کاهش وزن قابل توجه در فاصله نزدیک دارد توصیه می شود که عمل جراحی را پس از این تغییرات انجام دهد .

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.