دستگاه لیپوماتیک

دستگاه لیپوماتیک یکی از دستگاه های لیپولیز در جهان است که توسط FDA تائید شده است این دستگاه برای اولین بار توسط یک جراح آلمانی ابداع شد .

 

آخرین دستاورد روش تخلیه چربی از بدن، که بهترین روش تخلیه چربی تا به الان است، با نتیجه ‌ای کاملا متفاوت در مقایسه با سایر روش‌های تخلیه چربی مثل ساکشن و یا لیپو لیزر است.

 

 

 

 

Lipomatological device

 

 

 

دستگاه لیپوماتیک تخلیه چربی معمولاً بدون نیاز به بیهوشی بوده (ولی واجب است است در اتاق عمل و در یک مرکز جراحی انجام گردد نه در مطب) و حجم زیادی از چربی فقط در یک جلسه تخلیه می ‌شود که با کمترین ورم و کبودی، درد و با کمترین خطر ایجاد آمبولی است. نکته مهم و قابل توجه این است که کاهش سایز تا مدت‌ها بعد از عمل ادامه دارد و باعث رفع سلولیت نیز می‌ شود.

این تکنیک برای افرادی که قبلا ساکشن و یا لیپولیزر شده‌اند و بافت چربی سفت و فیبروز شده است مناسب تر از سایر روش‌های قبلی است. دستگاه لیپوماتیک توسط سازمان غذایی دارویی آمریکا اف دی آ تایید شده است.

در روش لیپوماتیک،همانگونه که در عکس دستگاه لیپوماتیک مشاهده می شود، سلول‌های چربی ابتدا به صورت کاملاً فیزیکی (و نه اشعه و یا حرارت) تخریب شده و توسط حرکات لرزشی کانولا بصورت امولسیون در می ‌آید و سپس این چربی امولسیون به آرامی توسط خود دستگاه از بدن خارج می ‌شود.

دستگاه لیپوماتیک مشکل ایمنی را که در روش سنتی لیپوساکشن وجود داشت را رفع کرده است و سیستم امنیتی فعال آن محافظت از بافت بدن (اعصاب، رگ‌های خونی، ماهیچه‌ها) را برعهده دارد.

 دراین روش معمولاً کم کردن وزن قابل توجه نیست بلکه هدف تغییر سایز، حجم و فرم است. این عمل بسیار راحت و بسیار کم عارضه است و نتیجه آن بسیار رضایت بخش است.

دستگاه لیپوماتیک یا L.I.N یک تکنیک ثبت شده است که از هوای فشرده برای به حرکت در آوردن نوک کانولا در یک فضای ۳ بعدی و حول یک محور که Nutation نام می‌گیرد استفاده می‌کند.

 Natation در مایع بافت چربی سبب ایجاد امواجی با فرکانس کمتر از ۲۰هرتز شده که ارتعاش این امواج سبب تعلیق و لیز شدن چربی گشته و به آرامی آسپیره می‌شود. همچنین حرکت Nutational باعث تحریک سنتز کلاژن می‌ شود و پوست را سفت می ‌کند.

 

 

Lipomatological device

 

 

 

 

چگونگی انجام دستگاه لیپوماتیک:

دستگاه لیپوماتیک، روشی برای برداشت غیرتهاجمی بافت چربی از بدن است. در این عمل، پزشک معالج از طریق دستگاهی که عکس دستگاه لیپوماتیک  را در زیر می ‌بینید با حرکات لرزشی لوله ‌ای به‌نام کانولا، سلول‌های چربی را به‌روش غیرلیزری و حرارتی خارج می‌کند.

ایمنی دستگاه لیپوماتیک از لیپوساکشن بسیار بیشتر است و عفونت کمتری ایجاد می‌کند؛ چراکه محافظت از اعصاب، رگ‌های خونی و ماهیچه‌ها در روش لیپوماتیک از لیپوساکشن بیشتر است.

هدف دستگاه لیپوماتیک برخلاف روش لیپوساکشن، تغییر سایز، فرم و حجم در نقطه خاصی از بدن است. درحالی ‌که در روش لیپوساکشن، هدف اصلی، کم ‌کردن وزن است. در این روش، کلیه نواحی بدن که دارای توده چربی است، تراشیده و چربی انباشته برداشته می‌شود (سوزانده نمی‌شود).

 

 

 

 

Lipomatological device

 

 

 

 

مزایای دستگاه لیپوماتیک نسبت به سایر روش‌ها:

لیپوساکشن به معنی خارج کردن چربی‌های منطقه ‌ای و موضعی با قدرت مکش است. در تکنیک اولتراسونیک، چربی با قدرت امواج گرمایی شکسته و سپس با دستگاه مکش خارج می‌شود، این روش هم به علّت اثرات گرمایی می‌تواند باعث سوختگی و از دست رفتن پوست و سوختگی بافت‌های عمقی شود.

در تکنیک لیپولیزر استفاده از لیزر قبل از انجام لیپوساکشن است یعنی پس از تزریق مایع تامی سنت چربی‌ها به کمک لیزر شکست می‌شوند و سپس به صورت چربی مایع شده خارج می‌شود، این روش البته در دست پزشکان محتاط و ماهر مشکل خاصی به دنبال نداشته ولی در مواردی به دلیل بی احتیاطی پزشک و یا استفاده از دستگاه‌های غیر استاندارد با درجات بالا، سوختگی پوست و یا فیبروز و سفت شدن منطقه‌ای زیر پوست دیده شد.

هر نوع تخلیه چربی از هر ناحیه و به هر مقدار ممکن، از شکم، پهلو، ران (داخلی و خارجی) زانو، calves، آرنج، کمر، باسن، ران‌های شل، چانه، گردن، love handles، ژنیکوماستی، مناطق فیبروز، چربی سطحی، در مرد و زن از ۱۸ سالگی و با هر نوع تیپ پوستی و هر نوع چربی (آسیایی،آفریقایی ،…) با دستگاه لیپوماتیک انجام می ‌شود.

 توقف حرکت هنگام برخورد با بافتی به جز بافت چربی :micro- pumping system این امکان را فراهم می‌آورد که بیشترین بافت چربی بدون افزایش فشار در منطقه برداشته شود.

 

 

 

Lipomatological device

 

 

 

 

 

اقدامات پیش و پس از عمل با دستگاه لیپوماتیک:

توصیه می ‌شود قبل از انجام این عمل لیپوماتیک ، پزشک حتما شما را معاینه کند و اگر دچار چاقی مفرط هستید، از انجام این عمل اجتناب کنید.

شاخص توده بدنی شما ، باید کنترل شود. اگر سیگار و الکل مصرف می‌کنید، ۱۴ روز پیش از عمل، از مصرف آن خودداری کنید.

متقاضیان عمل با دستگاه لیپوماتیک ، باید ۴۸ ساعت پیش از انجام عمل، از مصرف آسپرین خودداری کنند، چراکه آسپرین باعث رقیق ‌شدن خون می‌شود.

فردای روزی که عمل را انجام دادید، از مصرف قرص‌های ویتامین E پرهیز کنید. بهتر است روز عمل، ناشتا باشید. چون در زمان عمل، بخشی از آب بدن نیز تخلیه می‌شود، پس از عمل، باید مایعات کافی بنوشید.

پس از انجام عمل لیپوماتیک، پزشکان توصیه می ‌کنند که حداقل به‌مدت ۴۸ ساعت از استعمال دخانیات و مشروبات الکی خودداری شود. اگر پوست‌تان شل شد، حداقل به‌مدت ۷۲ ساعت از ننشینید و دراز بکشید.

 نشستن زیاد سبب چین‌ خوردگی در ناحیه شکم می‌شود. حتما پس از عمل، به‌مدت از گن ۷ روز از گِن استفاده کنید. استفاده از گن برای بعضی از بیماران در مدت زمان بیشتری توصیه می‌شود.

 

 

 

Lipomatological device

 

 

 

 

نکات مهم در باره ی عمل با دستگاه لیپوماتیک:

  • بهتر است عمل لیپوماتیک در نواحی بزرگ انجام شود. مثلا این عمل در بخش غبغب به‌ سختی انجام می ‌گیرد.
  • در این روش ممکن است کوفتگی بدن افراد مسن بیشتر باشد.
  • وایبرشن و ساکشن روی یک PROBE نصب شده و محل‌های ورود آن بزرگ است، بنابراین جای زخم بیشتر خواهد بود.
  • برخلاف تصور عموم متقاضیان روش لیپوماتیک، این روش، باعث کلاژن ‌سازی پوست نمی ‌شود و حرکت سه ‌بعدی کانولا هم باعث این تحریک نخواهد شد. بنابراین هیچ مکانیسمی برای تحریک فیبرولاست‌ها وجود ندارد و افتادگی پوست محتمل خواهد بود.
  • نتایج دستگاه لیپوماتیک برگشت ‌پذیر است. چراکه سلول‌های چربی از بین نرفته و چربی‌ها اصطلاحا لیز نمی ‌شود.
  • حساسیت به لیدوکائین از جمله عوارض عمل با دستگاه لیپومایک در بعضی از بیمارانی است که به این ماده حساسیت دارند.
  • اگر از داروهای ضدانعقاد خون مثل وارفارین استفاده می‌کنید، خون‌ریزی و کبودی در ناحیه عمل، اجتناب ‌ناپذیر است. بهتر است ۱۴ روز قبل از عمل، مصرف را قطع کنید.
  • اگر محل عمل استریل نباشد، احتمال عفونت وجود دارد.

 

 

دکتر حمید رضا وفایی-متخصص جراحی و زیبایی

جراحی بینی – لیپوماتیک

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *