خطر ترکیدگی پروتز سینه

خطر ترکیدگی پروتز سینه

خطر ترکیدگی پروتز سینه:خطر ترکیدگی پروتز سینه، ذهن خانم هایی را که قرار است جراحی پروتز سینه در کرج انجام دهند معمولا به خود مشغول می کند و همیشه این سوال برایشان پیش می آید که آیا احتمال خطر ترکیدگی پروتز سینه وجود دارد یا نه؟

 

خطر ترکیدگی پروتز سینه

 

لازم به یاد آوری است اگر قرار باشد ضربه ای باعث پارگی پروتز شود ، یقیناً قفسه سینه را نیز دچار آسیب خواهد کرد .

این شایع موجب شده تا بانوان دچار نگرانی و وسواس بیشتری در مورد با عوارض جراحی پروتز سینه شوند.

افرادی که تحت عمل پروتزسینه قرار می گیرند، در صورتی که توسط یک جراح سینه خوب مورد جراحی قرار بگیرند اقدامات قبل از پروتز سینه ( مانند عدم مصرف سیگار ، عدم استفاده از برخی دارو ها ) و مراقبت های پس از جراحی زیبایی سینه ( مانند مصرف به موقع آنتی بیوتیک ها ، عدم انجام فعالیت های سنگین و پر تحرک به ویژه فعالیت هایی که موجب ایجاد درد در قفسه سینه بشوند و مراجعه برای ویزیت های دوره ای ) را جدی بگیرند، می توانند اطمینان پیدا کنید که دچار مشکل نخواهند شد.

خطر ترکیدگی پروتز سینه

 

در زمان  قرار دادن انواع پروتز سینه، داخل سینه اندکی هوا دور پروتز سینه به وجود می آید اما چند روز پس عمل به طور کامل برطرف می شود و جذب بدن می شود و کم کم پروتز سینه ،عضوی از بدن شخص پروتز کننده خواهد شد و خطر ترکیدگی پروتز سینه نه در هواپیما و نه در جای دیگری وجود ندارد و بیمار می تواند پس ازگذشت ۴۸ ساعت از عمل پروتز سینه ،سفر هوایی داشته باشد و نگران خطر ترکیدگی پروتز سینه خود نباشد.

 

باید گفت اگر آسیبی به پروتز وارد شود که خطر ترکیدگی پروتز سینه وجود داشته باشد حتما سبب صدمه دیدن قفسه سینه هم خواهد شد.در نتیجه  نباید این نگرانی را داشته باشید که خطر ترکیدگی پروتز سینه د رحالت عادی وجود دارد.

افرادی  که قصد دارند جراحی زیبایی سینه (پروتز سینه)انجام دهند ،اگر پیش از عمل نزد یک جراح  خوب سینه بروند و اقدامات پیش از عمل مانند سیگار نکشیدن و مصرف نکردن برخی داروها را انجانم دهند و بعد از جراحی نیز مراقبت های پس از جراحی  مانند مصرف منظم آنتی بیوتیک ها را داشته باشند

وفعالیت های  سنگین و پرتحرک و کارهایی که موجب  درد قفسه سینه می شوند را انجام ندهند و به صورت  مرتب و دوره ای توسط بهترین دکتر پروتز سینه ویزیت شوند ،می توانند مطمئن شوند  که بعد عمل، ایمنی پروتز سینه آن ها ایجاد میشود و خطر ترکیدگی پروتز سینه برایشان پیش نمی آید.

 

خطر ترکیدگی پروتز سینه

 

پی بردن به خطر ترکیدگی پروتز سینه

 

 

۱-خطر ترکیدگی پروتز سینه در پروتزهای آب نمکی(سالینی)

تشخیص پارگی در این نوع پروتزها کار راحتی است و فرد  ناگهان متوجه می شود که یکی از سینه هایش به صورت  واضحی کوچکتر از دیگری شده است .

برای حل این مسئله  ،راه حل تقریبا ساده است و معمولا برای این کار اقدام به تعویض پروتز می کنند  و یا گاهی لیفت سینه در کرج  انجام می دهند .در کل امکان خطر ترکیدگی پروتز سینه و پارگی در این نوع پروتزها در ۱۰ سال اول ۱۰ درصد است .و درصد خطر ترکیدگی پروتز سینه در سالهای بعدی به طور تصاعدی بالا می رود.

 

ترکیدن پروتز آب نمکی

۲-خطر ترکیدگی پروتز سینه در پروتزهای با ژل سیلیکونی مایع(غیرچسبنده)

خطر ترکیدگی پروتز سینه از این نوع پروتز، موجب مشکلات عمده ای در فرد می شود .در صورت پارگی کیسه خارجی این نوع پروتز ،امکان راه یافتن مایع سیلیکون به هر بخشی از بدن وجود دارد ولی در بیشتر موارد به ناحیه سینه و زیر بغل انتقال می یابند ازعلائم  پارگی و خطر ترکیدگی پروتز سینه از این نوع ،بد شکلی  و پیدایش توده خارجی در فضای پروتز می باشد.

 

برخی اوقات بزرگ شدن غدد لنفاوى زیر بغل (گرانولوم)  نوعی پارگی در پروتز سینه  را نشان میدهد  و خطر ترکیدگی پروتز سینه وجود دارد .امروزه این نوع پروتز ها به ندرت استفاده میشوند  و شرکت های تولید کننده  ،خیلی کم انواع سایز پروتز سینه از این نوع را تولید می کنند.

ولى در گذشته تا ٢۵٪ خطر ترکیدگی پروتز سینه به مدت ١۵ سال وجود داشت که بیشتر هم بدون علامت یا پارگی ساکت و مخفى بود (پارگی داخل کپسولى)

 

۳-خطر ترکیدگی پروتز سینه در پروتز های با ژل چسبنده (کوهسیو)

این نوع پروتز امروزه در همه ی  دنیا پرکاربردترین پروتزبه حساب می آید  و چون برای این نوع پروتزها کیسه های محکم تر و بهتری نسبت به پروتزهای دیگر طراحی شده است ،باعث می شود خطر ترکیدگی پروتز سینه در آن ها به حداقل برسد.

طبق مطالعه ای که طی سال‌های ٢٠٠٣ -٢٠٠٩ تحت نظر سازمان غذا و داروى آمریکا روى پروتزهای منتور انجام شد این را  نشان داد که خطر ترکیدگی پروتز سینه در این  نوع پروتزها  را در مدت ۶ سال ١/١ درصد اعلام کرد که با گذشته فرق زیادی دارد.

در این پروتزها در بیشتر  مواقع خطر ترکیدگی پروتز سینه به صورت داخل کپسولى و بدون علامت می باشد  و نمی توان صرفا توسط معاینه پزشکی پی به پارگی آن برد و دقیق‌ترین وسیله ای که به کمک آن می توان پارگی آن را به صورت مطمئن تشخیص داد ، ام آر آی می باشد.

 

ترکیدن پروتز سینه

 

هم اکنون پروتکل تشخیصى یکسانى براى بررسى طولانی مدت پروتزهای  سیلیکونى در سطح جهانى وجود ندارد.

با اینکه در  آمریکا استفاده از ام آر آى هر سه سال توصیه می شود ولی در اروپا این برخورد بسیار تهاجمى اعلام شده است   و اکثر بیماران سونوگرافى دوره‌ای انجام می دهند  و از ام آر آى  فقط  برای تشخیص  موارد مشکوک خطر ترکیدگی پروتز سینه استفاده می کنند.

 

 دلایل خطر ترکیدگی پروتز سینه

 دلایل خطر ترکیدگی پروتز سینه

 

١- ساخت

یعنى پیش از  اینکه عمل جراحى پروتز سینه انجام شود، کیسه پروتز سینه پارگی بسیار جزئی ای داشته که از دید جراح و کمپانی سازنده آشکار نباشد.

 

٢- کارگذارى

استفاده از برش‌های خیلى کوچک در هنگام  جراحی و جاگذاری پروتز در داخل سینه ، ممکن است سبب شود فشار بیش از اندازه به پروتز وارد شود و یا اجسام تیز حین جراحی با پروتز برخورد کنند که  می‌تواند موجب پارگی پروتز شود (معمولاً این پارگی‌ها خیلى سریع  و طی ۱ الی ۳ ماه اول خود را نشان خواهد داد..)

 

٣- گذر زمان و تغییرات شیمیایى روى کیسه و تداخل با نسج بدن

پروسه‌های تخریبى و فرسایشى تدریجى همراه با تروماى فیزیکى مکرر (ضربه‌ها) هم امکان دارد موجب پارگی پروتزها شود  که بیشتر پارگی های پروتز به این دلیل اتفاق می افتد.

پیش از عمل باید توجه داشته باشید که پروتز سینه وسیله ایست که باید مدت زمان زیادی  در بدن باقی بماند و مشکلات پیش‌ آمده توسط آن و امنیت کمپانى سازنده نیز باید در مطالعات طولانى و بالاى ده سال نشان داده شود.

همین امر موجب  می شود که استفاده از برندهاى باسابقه و قدیمى منطقى‌تر باشد.و خطر ترکیدگی پروتز سینه در آن ها بسیار کم شود.

 

عوارض ترکیدن پروتز سینه

 

خطر ترکیدگی پروتز سینه و پارگی

یکی از  عوارض احتمالی و بسیار نادر عمل پروتز سینه، پاره شدن پروتز است. امروزه با کمک روش های نوین و تکنیک های جدید،پروتزها را طوری می سازند  که حتی در صورت وجود فشار زیاد ،خطر ترکیدگی پروتز سینه وجود نداشته باشد.البته واضح است که اتفاقات غیر عادی همچون اصابت اجسام نوک ‌تیز، اصابت گلوله و تصادفات بسیار می تواند احتمال  خطر ترکیدگی پروتز سینه را در بر داشته باشد.

 

عوارض ترکیدن پروتز سینه

 

یعنی می توان گفت خطر ترکیدگی پروتز سینه بسیار نادر و کم است. در حالتی که پروتز دچار پارگی شده باشد، بیمار ممکن است یکی از نشانه ها و علائم زیر را تجربه نماید:

حالت برآمده ای در گوشه‌ای از سینه بر روی پروتزاحساس میکنید.

شکل پروتز سینه تغییر خواهد کرد.

احساس درد در نقطه‌ای خاص از جدار پروتز که تورم هم همراه خود دارد.

بهترین روش برای اینکه پارگی پروتز سینه و خطر ترکیدگی پروتز سینه را تشخیص دهید روش MRI است و اگر پارگی تایید شد با جراحی مجدد آن را تعویض میکنند

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.