جراحی لیپوماتیک

جراحی لیپوماتیک

جراحی لیپوماتیک روش سنتی لیپوساکشن است که برای تخلیه چربی ازبدن جهت لاغری لیپوماتیک موضعی کاربرد دارد که این روش در بین افراد طرفداران زیادی پیدا کرده است .

 

جراحی لیپوماتیک

 

جراحی لیپوماتیک به صورت سرپایی و بدون نیاز به بیهوشی  انجام می شود ودر صورت نیاز با بیهوشی عمومی نیز قابل انجام است و مقدار ۵ تا ۷ لیتر چربی در یک جلسه  با جراحی لیپوماتیک تخلیه می شود کبودی، ورم، درد و خطر آمبولی با جراحی  لیپوماتیک به ندرت برای فرد اتفاق می افتد. این روش کمترین افتادگی پوست را برای فرد به همراه دارد و حتی در بعضی افراد به سفت تر شدن پوست نیز کمک می کند.

 

جراحی لیپوماتیک چیست

جراحی لیپوماتیک روشی  نوین برای رسیدن به وزن دلخواه است.شما می توانید لاغری با لیپوماتیک برای افرادی توصیه می شود که به راحتی نمی توانند چربی های  اضافه خود را از بین ببرند و با ورزش یا رژیم های سخت هم نمی توانند از شر این چربی های خلاص شوند، به طور کلی اگر می توانید  شما به راحتی وزن کنید بهتراست اقدام به این جراحی کنید. به طورحتم با تراشیدن چربی ها با جراحی لیپوماتیک فرد می‌تواند به راحتی تناسب اندام خود را به دست آورد.

لاغری با جراحی لیپوماتیک یک روش جراحی زیبایی است که امروزه برای پیکر تراشی و یا از بین بردن موضعی بافت چربی در نواحی شکم و پهلو و یا دیگر اجزا از آن استفاده می شود. توجه داشته باشید این روش کم عارضه است  و به هیچ عنوان آسیب به بافتهای بدن وارد نمی کند.

 

آشنایی با دستگاه لیپوماتیک

دستگاه لیپوماتیک ، یک کمپرسور دارد. کمپرسور، هوای فشرده را به لوله کانولا منتقل می‌کند. این لوله با حالت ارتعاشی مداوم و سریع زیر پوست، لرزش‌های زیادی به‌صورت ۳D (سه بعدی) ‌ایجاد می‌کند تا سلول‌های چربی شکسته شوند. سوراخی که برای ورود لوله کانولا استفاده می‌شود، سه میلی‌ متر است تا از این طریق، امواج اینفراسونیک ایجاد و سلول‌ های چربی زیر پوست تخریب شوند. چربی شل‌شده به خارج بدن منتقل و کشیده می‌شود. درواقع این دستگاه، به‌ صورت فیزیکی و نه به‌ صورت سوزاندن چربی‌ ها را برمی‌دارد و میله فلزی کانولا، عمل تخریب را انجام می‌دهد.

 

 

 

 

Lipomatous Surgery

 

 

 

اقدامات پیش و پس از جراحی لیپوماتیک

توصیه می‌ شود قبل از انجام این عمل، پزشک حتما شما را معاینه کند و اگر دچار چاقی مفرط هستید، از انجام این عمل اجتناب کنید. شاخص توده بدنی شما که در ادامه درباره آن توضیح داده می‌شود، باید کنترل شود. اگر سیگار و الکل مصرف می‌کنید، ۱۴ روز پیش از عمل، از مصرف آن خودداری کنید.

متقاضیان عمل لیپوماتیک ، باید ۴۸ ساعت پیش از انجام عمل، از مصرف آسپرین خودداری کنند، چراکه آسپرین باعث رقیق‌شدن خون می‌شود. فردای روزی که عمل را انجام دادید، از مصرف قرص‌ های ویتامین E پرهیز کنید. بهتر است روز عمل، ناشتا باشید. چون در زمان عمل، بخشی از آب بدن نیز تخلیه می‌شود، پس از عمل، باید مایعات کافی بنوشید.

پس از انجام عمل لیپوماتیک، پزشکان توصیه می‌کنند که حداقل به‌مدت ۴۸ ساعت از استعمال دخانیات و مشروبات الکی خودداری شود. اگر پوست‌تان شل شد، حداقل به‌مدت ۷۲ ساعت از ننشینید و دراز بکشید. نشستن زیاد سبب چین‌خوردگی در ناحیه شکم می‌شود. حتما پس از عمل، به‌مدت از گن ۷ روز از گِن استفاده کنید. استفاده از گن برای بعضی از بیماران در مدت زمان بیشتری توصیه می‌شود.

 

 

مزایای جراحی لیپوماتیک به نسبت لیپوساکشن

  • در روش لیپوماتیک، لایه چربی زیر پوست در مقایسه با روش لیپوساکشن یک‌نواختی بیشتری دارد و شاهد باقی‌مانده چربی‌ای نیستیم که در روش لیپوساکشن به‌صورت گلوله‌ای زیر پوست مانده‌اند.
  • در مقایسه با روش لیپوساکشن که گاهی لازم بود، بیمار تا ۱۸۰ روز از گن استفاده کند، در این روش، بیمار باید حدود ۲ هفته از گن استفاده کند. گاهی‌اوقات این زمان تا ۴ هفته بسته به سن و شرایط بیمار، افزایش می‌یابد. استفاده از گن به این خاطر توصیه می‌شود تا پوست کاملا جمع شود.
  • در مقایسه با روش لیپوساکشن، میزان صدمه‌ای که به ترابکولاهای پوستی وارد می‌شود، در روش لیپوماتیک کمتر است.
  • گاهی در روش لیپوساکشن سنتی، به بی‌حسی موضعی و بیهوشی عمومی نیاز است، اما در روش لیپوماتیک، بی‌حسی موضعی مثل جراحی دندان یا برداشتن زگیل‌ تناسلی با لیزر کفایت می‌کند.
  • در روش لیپوساکشن، تورم ناشی از عمل و ترشحات، از عوارض این عمل است، اما در روش لیپوماتیک، ترشحات پس از ۳۶ ساعت برطرف می‌شود.
  • ریسک عفونت در لیپوماتیک به نسبت لیپوساکشن بسیار کمتر است.
  • کوفتگی پس از عمل در روش لیپوماتیک، خیلی کمتر از روش ساکشن است.

 

 

 

 

Lipomatous Surgery

 

 

 

عوارض لیپوماتیک

لیپوماتیک هم مثل هر عمل دیگر، حتی اگر کمترین ریسک را داشته باشد و بسیار تخصصی انجام شود، دارای عوارضی است که باید از آن مطلع بود. لیپوماتیک حدود ۲۰ سال است که در دنیا رواج دارد. سال‌به‌سال نیز دستگاه‌ها و روش‌هایی که برای چربی‌زدایی استفاده می‌شود، تخصصی‌ می‌شود، اما به هر حال، اساس کار لیپوماتیک، بر اساس VIBRATION یا ارتعاشات است که این عمل می‌تواند باعث عوارضی همچون تکان‌های دست به‌مدت زیاد و خستگی پزشک شود. درحالی‌که در لیپوساکشن، ارتعاشی وجود ندارد. در نتیجه، یکی از عوارض و مشکلات لیپوماتیک بحث ارتعاش و طولانی شدن زمان عمل و خستگی پزشک است.

اگر ارتعاشات جراحی لیپوماتیک کنترل نشود، می‌تواند ضرباتی به جراح و بیمار وارد کند. ازآنجایی‌که، اساس عمل لیپوماتیک، ضربه و ارتعاش است، خطر آمبولی چربی در این روش بیشتر از ساکشن است. اگرچه دراین‌باره، دیدگاه‌های متفاوتی مطرح است.

جراحی لیپوماتیک برای چه کسانی ممنوع است

قبل از اینکه  شما بخواهید جراحی لیپوماتیک انجام دهید، ابتدا بیمارباید در جلسه مشاوره حضورداشته باشد در این جلسه در مورد عوارض، خطرات احتمالی، مراقبت های پس از لیپوماتیک و نکاتی که بیمار باید به آن توجه داشته باشد، صحبت می شود. قبل از انجام لیپوماتیک، بیمارباید آزمایشاتی را که پزشک تجویز کرده است،راانجام دهد. در صورتی که  پزشک از نتایج جراحی رضایت داشت لیپوماتیک را برای بیمارانجام می دهد. در غیر این صورت پزشک از انجام این روش صرف نظر خواهد کرد.

 

جراحی لیپوماتیک چیست

افراد ممنوع از انجام لیپوماتیک

این را بدانید که همه افراد و بیمارانی که به مطب مراجعه می کنند تا جراحی لیپوماتیک انجام دهند، گزینه مناسبی  برای این جراحی نیستند و نمی توانید از  این روش برای آنها استفاده کرد. از جمله دلایل منع لیپوماتیک می توان موارد زیر را نام برد:

چاقی مفرط

اولین کسانی که باید از جراحی لیپوماتیک صرف نظر کنند، افرادی هستند که به چاقی مفرط مبتلا شده اند. روش لیپوماتیک برای از بین بردن چربی ها در یک نقطه خاص از بدن می باشد. دراین صورت کسی که از چاق بودن شکم خود رنج می برد و یا قسمتی از بدن او بیش از حد چاق است که با اندام آنها متناسب نیست، بهترین افراد  برای تناسب اندام،می باشند. اما لیپوماتیک برای کسی که به طور کامل چاقی دارند مناسب نیست. زیرا باید لیپوماتیک را در تمامی نقاط بدن انجام داد. در حالی که زیاده روی در انجام این روش، خطراتی را متوجه بیمار می کند.

افرادی که به چاقی مفرط مبتلا هستند، ابتدا با ورزش و برنامه غذایی مناسب یک دوره چند ماهه و یا یک ساله را طی می کنند. پس از اینکه وزن آنها تا حد زیادی کاهش یافت، این بار اگر قسمتی از بدن آنها لاغر نشد می توانند از روش لیپوماتیک استفاده کنند.

 

بیماران مبتلا به هموفیلی

 

بیماری هموفیلی از انعقاد خون در زمان خونریزی جلوگیری می کند. این امر باعث می شود که خون زیادی از بدن بیمار خارج شود. افرادی که به این بیماری مبتلا هستند، به هیچ عنوان نباید به فکر انجام لیپوماتیک باشند. حتی توصیه می شود بیمارانی که در سلامت کامل هستند، تا چند هفته قبل از لیپوماتیک، از داروهای ضد انعقاد خون از جمله آسپرین، وارفارین استفاده نکنند. زیرا در زمان انجام درمان لیپوماتیک خطری آنها را تهدید نمی کند.

 

انجام جراحی لیپوماتیک

رژیم غذایی بعد از جراحی لیپوماتیک

رژیم غذایی پس از لیپوماتیک معمولا درجزئیات بسته به محل درمان سینه، ران، شکم با هم تفاوت  هستند. با این حال رژیم غذایی کلی که برای افراد پس از عمل لیپوماتیک ارائه می شود بدین صورت است:

-در طول روز تعداد وعده های غذایی بیشتری استفاده کنید حجم غذای مصرفی را کم کنید تا بدن غذای دریافتی را صرف سوخت و ساز نماید و چربی تولید نکند.

-ازخوردن غذاهای پر چرب، شیرین وغذاهایی که فیبر زیاد دارند، پرهیز کنید. زیرا بدن پس از درمان توانایی تحمل این گونه  مواد را ندارد. در ضمن شکر یکی از عوامل ایجاد چربی و چاقی است، که باید از مصرف آن اجتناب کنید.

-از نوشیدن آب به مقدار زیاد حین مصرف غذا اجتناب کنید، نوشیدن آب بر مقدار غذایی که می خورید تاثیر می گذارد. نوشیدن کمی آب حین صرف غذا مشکلی ندارد.

 

جراحی لیپوماتیک

 

پس ازجراحی لیپوماتیک فرد می تواند برخی غذاها را تنها با نظر پزشک مصرف کند. نکته دیگری که  در این باره،باید از خوردن آن پرهیز کرد غذاهای سرخ کردنی است. در صورتی که بیمار به غذاهایی مانند سیب زمینی سرخ کرده و فست فود علاقه دارد، می توان از مایکروویو برای پخت آنها استفاده کند و یا از روغن های گیاهی مانند روغن زیتون یا روغن کنجد برای سرخ کردن استفاده نماید.

پس از گذشت مدتی از درمان و زمانی که بدن به این حال جدید عادت کرد، می توان رژیم غذایی را معتدل تر کرد. اما تا آن زمان باید دقت کرد که چربی های حذف شده دوباره جایگزین آن نشود. بنابراین نتایج درمان تا زمانی که از بدن مراقبت نشود نمود چندانی پیدا نمی کنند و لیپوماتیک بی حاصل می شود.

 

نتایج حاصل از جراحی لیپوماتیک

با توجه به این توضیحات نتیجه می گیریم لیپوماتیک پیشرفته ترین تکنیک لیپوساکشن است. این روشی ایمن و ساده است و نیازی به بستری شدن در بیمارستان ندارد. دستگاه آن را می توان به سادگی تمیز کرد و در محیط اتو کلاو استریلیزه نمود.

انجام این درمان هیچ ریسکی برای بیمار نخواهد داشت زیرا کانال ها افزایش دما پیدا نمی کنند، بنابراین از خطر سوختگی و نکروز شدن پوست جلوگیری می شود.

 

رژیم غذایی بعد از جراحی لیپوماتیک

 

این درمان باعث انقباض مناسب پوست می شود. این درمان می تواند در بیمارانی که قبلا لیپوساکشن انجام داده بودند و نیز در قسمت هایی از بدن که دسترسی به آنها سخت است هم صورت گیرد.

افرادی بهترین نتیجه را از این درمان می بینند که پس از درمان، وزن خود را از طریق برنامه ورزشی و نیز رژیم غذایی مناسب کنترل کنند.

دکتر حمید رضا وفایی-متخصص جراحی و زیبایی

جراحی بینی – لیپوماتیک

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *