کاهش وزن سریع

کاهش وزن سریع

کاهش وزن سریع : امروزه افراد زیادی با مشکل اضافه وزن دست و پنجه نرم می کنند و همیشه دنبال راه هایی میانبر برای کاهش وزن سریع هستند که متاسفانه برخی از این روش ها نه تنها موثر نیستند بلکه سبب بیماری های مختلف نیز می شوند و همچنین بیشتر آنها باعث گرسنگی و عدم رضایت‌تان از خوردن خواهند شد.

کاهش وزن سریع نیاز به صبر، اراده، و قابلیت ارتجاع همراه با برنامه رژیم صحیح، ورزش، و تغییر سبک زندگی دارد. تعدادی از روش های کاهش وزن سریع می تواند مدت طولانی ادامه داشته باشد و می تواند کاملا سالم باشد در حالی که روش های دیگر احتمالا باید برای کاهش وزن سریع قبل از جایگزینی با راه حل های کاهش وزن پایدار و قابل تحمل استفاده شوند. کلید کاهش وزن سریع برقراری رژیمی است که کالری کمتری از مقداری که می سوزانید دارد، در حالی که باید آن موانع را که موجب شکستن رژیم در روز های اول می شود را حذف کنید.

 

 

 

Fast weight loss

 

 

جدا از غذای سالم، جویدن غذا نیز ممکن است در کاهش وزن موثر باشد. یک روش پیشنهاد می کند که افزایش تعداد دفعات جویدن پیش از بلعیدن می تواند غذای مصرف شده را کاهش دهد و در کاهش وزن کمک کند. اگر این روش ها را به خوبی به کار گیرید، قادر خواهید بود تا چند کیلو را در زمان کمی از دست بدهید و این کار را با روشی سالم انجام دهید.

 

 

راه و روش کاهش وزن سریع:

 – صبحانه ای پر از پروتئین میل کنید چرا که اگر یک صبحانه پر از پروتئین میل نمایید بدن شما در طول روز احساس سیری خواهد داشت و بنابراین میزان مصرف کالری شما در طول روز کاهش خواهد یافت .

-از خوردن نوشیدنی های شیرین خودداری نمایید چرا که این نوشیدنی ها یکی از عوامل مهم در چاق شدن فوری  شما می باشند و اجتناب از آنها می تواند به کاهش سریع وزن شما کمک کند .

-نیم ساعت قبل از خوردن غذا ، یک لیوان آب بنوشید چرا که در یک مطالعه ایی که اخیرا توسط محققان صورت گرفت ، یافتند که با نوشیدن یک لیوان آب نیم ساعت قبل از صرف غذا می تواند در طی ۳ ماه باعث کاهش وزن سریع شما شوند .

-از مواد غذایی که در کاهش وزن سریع موثر هستند ، بیشتر استفاده کنید مانند سبزیجات و…

-نوشابه‌های شیرین و آب‌میوه ننوشید. این نوشیدنی‌ها، چاق‌کننده‌ترین چیزهایی هستند که می‌توانید وارد بدن‌تان کنید. اجتناب از آنها به کاهش وزن‌ سریع شما  کمک بزرگی می‌کند.

-هر شب، خوب بخوابید. کمبود خواب یکی از مؤثرترین عوامل مؤثر در افزایش وزن است، پس به خواب‌تان اهمیت بدهید

-از بشقاب‌های کوچک‌تر استفاده کنید. مطالعات نشان می‌دهد وقتی از بشقاب‌های کوچک‌تر استفاده می‌کنیم، ناخودآگاه کمتر غذا می‌خوریم. عجیب است اما واقعیت دارد.

 

 

Fast weight loss

 

 

 

برای کاهش وزن سریع، گرسنگی نکشید:

شما می‌توانید انتظار داشته باشید که در هفته‌ی اول، ۲٫۵ تا ۵ کیلوگرم کاهش وزن سریعی داشته باشید(شاید هم بیشتر!) و بعد از آن هم روند کاهش وزن سریع شما ادامه دارد. اگر برای اولین بار است که رژیم می‌گیرید، پس اتفاق‌ها سریع‌تر خواهند افتاد. هر چه وزنی که قرار است کم کنید بیشتر باشد، سریع‌ تر آن را از دست خواهید داد.

برای چند روز اول، شاید احساس عجیبی داشته باشید. سال‌هاست که بدن‌تان عادت کرده که کربوهیدرات بسوزاند، برای این که عادت کند از این به بعد به جای کربوهیدرات، چربی بسوزاند زمان لازم است.

جالب است بدانید که به این حس عجیب، آنفلوآنزای کم‌کربوهیدرات می‌گویند و معمولا در عرض چند روز برطرف می‌شود.

در این مرحله شما رسما یک «چربی سوز» خواهید شد. علی‌رغم انتقادهایی که دهه‌هاست علیه چربی مطرح شده است، رژیم کم‌کربوهیدرات می‌تواند سلامت‌تان را از چند نظر بهبود بدهد:

در رژیم‌های غذایی کم‌کربوهیدرات، قند خون کاهش می‌یابد.

تری‌گلسیرید کاهش می‌یابد.

ال‌ دی ال (کلسترول بد) کاهش می‌یابد.

فشار خون به میزان قابل توجهی بهبود می‌یابد.

از همه‌ی این ها گذشته، رژیم‌های غذایی کم‌کربوهیدرات نسبت به رژیم‌های غذایی کم‌چربی، پیگیریشان راحت‌ تر است و به کاهش وزن سریع بیشترین کمک را می کند.

 

برای کاهش وزن سریع، سیگار را ترک کنید:

سیگار کشیدن شما را از حس سلامتی و رفتن به باشگاه دور می کنند. باید تمرینات و دویدن را برای مدت طولانی تری انجام دهید، ترک سیگار باعث می شود تا از برداشتن قدم مثبت در جهت کاهش وزن سریع اطمینان حاصل کنید.

 

 

 

Fast weight loss

 

 

 آهسته غذا بخورید:

افرادی که آهسته غذا می خورند همواره کالری کمتری مصرف می کنند و اغلب از چاقی رنج نمی برند. سرعت غذا خوردن خود را کم کنید، به معده ی خود اجازه دهید تا هضم را انجام داده و در مدت وعده ی غذایی احساس سیری کند که به شما کمک می کند تا فقط به مقداری که بدن نیاز دارد مصرف کنید.

 

 

وعده های غذایی کوچک تر در فاصله های منظم:

غذا خوردن در مقدار های کم در فاصله های منظم می تواند ایده ی خوبی برای کاهش وزن سریع و  طبیعی  باشد. با خوردن مقادیر کوچک تر مقدار انرژی محدود تری را ذخیره می کنید که معادل مقداری است که بدن شما نیاز دارد. خوردن غذا در فنجان ها یا ظروف کوچک می تواند در خوردن غذای کمتر در هر وعده کمک کند. همچنین خوردن شام زودهنگام به لاغر شدن کمک می کند.

 

 

قبل از تمرین قهوه بخورید:

در حالی که برخی از مربیان  ممکن است این را به عنوان بهترین گزینه توصیه نکنند، اما اگر شما در حال تلاش برای کاهش وزن سریع هستید، کافئین انرژی اضافی را به شما می دهد و باعث می شود که شما طولانی تر تمرین کنید و در هر تمرین مقدار کالری بیشتری بسوزانید.

 

 

Fast weight loss

 

 

تمرینات هوازی:

فقط یک بار در روز ورزش نکنید؛ شما می خواهید متابولیسم خود را در طول کل بیداری خود در بالاترین میزان نگه دارید، بنابراین تمرینات خود را به دوره های کوچک تر تقسیم کنید. به این ترتیب، بدن شما به طور مداوم به سوختن کالری  ادامه می دهد و این کار برای مدت بیشتری طول می کشد.

 

 

 

 

قارچ مصرف کنید:

قارچ ها اغلب به عنوان جایگزین گوشت در نظر گرفته می شوند، زیرا آن ها می توانند نقش مشابهی را در رژیم غذایی شما داشته باشند، اما جایگزین کم کالری و کم چربی هستند. مطالعات نشان داده است که افرادی که گوشت را با قارچ، حتی یک بار در هفته جایگزین می کنند، کاهش قابل توجه وزن را در مدت کوتاهی نشان می دهند.

 

 

مصرف سبوس جو دوسر:

سبوس یکی از بزرگ ترین مواد غذایی حاوی فیبر است که نه تنها احساس سیری را ایجاد می کند، بلکه سرعت  سیستم گوارش شما را نیز افزایش می دهد و به طور موثر ضایعات را از بین می برد. بنابراین با این روش شما شاهد کاهش وزن سریع خواهید بود و از پر خوری غیر ضروری جلوگیری می کنید. سبوس همچنین چربی را جذب می کند، در نتیجه باعث کاهش کلسترول کلی و افزایش متابولیسم بدن می شود.

 

 فست فود را حذف کنید:

اگر به کاهش وزن سریع فکر می کنید، غذاهای فست فودی را حذف کنید. فست فود راه حل سریعی برای مواقعی است که عجله داریم اما در واقعیت آن ها غذاهایی ناسالم برای بدن ما هستند که شامل مقدار زیادی سدیم، کربوهیدرات، و چربی می باشند.

در برنامه ریزی غذایی خود از گزینه های  سالم تری استفاده کنید. همچنین ما تمایل به سریع خوردن فست فود ها داریم، زیرا طرز فکر ما این گونه است که باید در بین کارها غذایی بخوریم که همین امر شانس پرخوری را افزایش می دهد.

 

 

Fast weight loss

 

 

 

 از غذاهای نمک دار اجتناب کنید:

غذاهای پر سدیم ممکن است دقیقا همان چیزی باشد که در زمان رژیم آرزوی آن را دارید. با این حال، نمک باعث می شود بدن شما آب را نگه دارد و فشار خون شما را افزایش می دهد، احساس خستگی می کنید و احتمال بیشتری وجود دارد که روی صندلی بنشینید و میان وعده ی بیشتری بخورید.

 

 

 

روغن زیتون مصرف کنید:

بعضی از افراد هنگامی که می شنوند روغن زیتون می تواند به لاغر شدن کمک کند حرف شما را رد می کنند، اما انواع چربی موجود در روغن زیتون، به ویژه اسید اولئیک، سبب احساس سیری در بدن شما می شوند و باعث کاهش پرخوری می شود.

علاوه بر این، چربی های امگا ۳ مفید در روغن زیتون به افزایش انرژی و از بین بردن کلسترول خطرناک کمک می کند که می تواند افزایش وزن را تشدید می کند.

 

شکر را با عسل جایگزین کنید:

اضافه کردن قند به آب میوه، قهوه، چای مصرف کالری را افزایش می دهد. به جای شکر، بهتر است که  عسل جایگزین شود. عسل حاوی فروکتوز و گلوکز تقریبا مساوی است و مقدار زیادی کالری به بدن اضافه نمی کند.

 

 

 

Fast weight loss

 

 

چای سبز:

چای سبز یکی دیگر از روش های کاهش وزن سریع است. چای سبز حاوی یک آنتی اکسیدان قوی به نام اپی گالوکتشین گالاتEpigallocatechin gallate می باشد. این آنتی اکسیدان به دلیل اینکه باعث تحریک روند چربی سوزی در بدن می شود شناخته شده است و برای کاهش وزن سریع توصیه می شود.

سه اصل مهم برای یک کاهش وزن سریع:

  • رژیم غذایی مناسب
  • سبک زندگی
  • ورزش

اگر شما هر یک از این اصول را از این معادله حذف کنید، کاهش وزن سریع و موثری، نخواهید داشت و حتی اگر هم داشته باشید، سریعا تمام وزنی که از دست داده اید را دوباره اضافه می کنید.

 

دکتر حمید رضا وفایی-متخصص جراحی و زیبایی

جراحی بینی – لیپوماتیک

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.