ورزش لاغری - دکتر وفائی

ورزش لاغری


در دنیای امروز، عواملی نظیر گسترش بیماری‌های مختلف مانند کرونا و افزایش شغل‌های پشت میز نشینی موجب بالارفتن آمار چاقی در جامعه شده‌اند. از این رو رغبت اغلب مردم برای انجام ورزش لاغری افزایش یافته است. حتی اگر توجه کرده باشید، تعداد کلاس‌های ورزش لاغری برای بانوان و آقایان نسبت به گذشته افزایش چشمگیری داشته است، اما در رابطه با ورزش لاغری باید توجه داشته باشید که حتما انجام حرکات مربوطه اصولی باشد. در ادامه قصد داریم بهترین ورزش‌هایی را که برای کاهش وزن توصیه می‌شود، به شما معرفی کنیم. بنابراین اگر با حرکات ورزش لاغری آشنا نیستید توصیه می‌کنیم چند دقیقه‌ای با ما همراه شوید.

ورزش لاغری - دکتر وفائی

چه نوع ورزش‌هایی برای لاغری مناسب هستند؟

افرادی که تصمیم می‌گیرند لاغر شوند با سوالات متعددی روبرو می‌شوند. یکی از این سوالات چگونگی انجام حرکات ورزشی است. بهتر است بدانید که به طور کلی انواع ورزش‌ها به دو دسته هوازی و غیرهوازی تقسیم می‌شوند.

منظور از ورزش‌های هوازی ورزش‌هایی هستند که عضلات بیشتری در آن‌ها درگیر می‌شوند و مدت زمان انجام ورزش‌های هوازی بیشتر است. در ورزش‌های هوازی، آنزیم‌های چربی‌سوز ترشح می‌شوند و این موضوع موجب چربی‌سوزی می‌شود.

از جمله ورزش‌های هوازی می‌توان به شنا، فوتبال و دو استقامتی اشاره کرد. ورزش‌های غیرهوازی، ورزش‌هایی هستند که در آن‌ها عضلات کمی درگیر می‌شوند. همچنین مدت زمان انجام ورزش‌های غیر هوازی محدود است. حرکات غیرهوازی برای کاهش چربی موثر نیستند. از جمله ورزش‌های غیرهوازی می‌توان به کشتی یا زیبایی اندام اشاره کرد.

ورزش لاغری - دکتر وفائی

بهترین ورزش‌های لاغری

شنا

احتمالا در مورد مزایای زیاد شنا شنیده‌اید. شنا یکی از ورزش‌هایی است که در آن تقریباً تمامی اعضای بدن شما درگیر می‌شود و به همین دلیل شنا یکی از راه‌های فوق‌العاده موثر برای لاغری است. بسیاری از کارشناسان و متخصصان بر این عقیده هستند که شنا برای چربی‌سوزی و لاغری معجزه می‌کند.

شنا هم برای عضله‌سازی و هم برای چربی‌سوزی بسیار مفید است. اگر در مورد معجزه شنا برای لاغری شک دارید، بهتر است به این سخن دکتر تام هالند توجه کنیدایشان می‌گویند: شخصی با وزن ۶۸ کیلو در مدت زمان یک ساعت شنا با سرعت متوسط، حدود ۴۰۰ کالری می‌سوزانداگر سرعت شنای وی بیشتر باشد می‌تواند حدود ۷۰۰ کالری را هم در یک ساعت بسوزاندالبته این اعداد قریبی بوده و برای افراد مختلف متفاوت هستند.

کوهنوردی

کوهنوردی هم یکی از ورزش‌های هوازی و قدرتی است که موجب کاهش وزن می‌شوداگر به دنبال یک ورزش لاغری هستید که با لذت زیادی همراه باشد و روحیه شما را نیز متحول کند می‌توانید کوهنوردی را انتخاب کنیدالبته بهتر است قبل از کوهنوردی کفش‌های مناسبی تهیه کنید تا از ناحیه زانو و موج به مشکل بر نخورید.

دوچرخه سواری

دوچرخه سواری یکی از راه‌های آسان و موثر برای لاغری استاین ورزش لاغری یک راه مفرح و لذت‌بخش است که می‌تواند وزن شما را کاهش دهد. اگر قصد دارید با دوچرخه سواری لاغر شوید، بهتر است یک دوره ۸ هفته‌ای برای خود برنامه‌ریزی کنید. با گذشت زمان مسافت موردنظرتان را افزایش دهید. همچنین به مرور زمان سعی کنید بر مدت زمان دوچرخه سواری نیز بیافزاید. معمولا توصیه می‌شود حداقل سه الی چهار جلسه تمرین در هر هفته داشته باشید.

ورزش‌های گروهی

ورزش‌های گروهی یکی دیگر از راه‌های مفرح برای کاهش وزن هستند. ورزش‌های گروهی مانند زومبا و ایروبیک و فیتنس امروزه به عنوان بهترین را‌ه‌های لاغری مطرح هستند. اگر به دنبال یک ورزش لاغری هستید که با دوستانتان آن را انجام دهید و نتیجه بگیرید، ورزش‌های گروهی بهترین گزینه برای شما هستند. البته امروزه باشگاه‌ها و ورزشگاه‌های زیادی ورزش‌های گروهی را به طور جدی دنبال می‌کنند. معمولا در چنین مکان‌هایی برای انجام این ورزش‌ها مربی‌هایی نیز در نظر گرفته شده است که چنین ورزش‌های گروهی را به همراه موزیک و موسیقی شاد انجام می‌دهند. در اغلب موارد بانوان علاقه زیادی به انجام ورزش‌های گروهی نشان می‌دهند.

ورزش لاغری - دکتر وفائی

پرش پروانه

یکی از حرکت‌های کلاسیک باشگاه‌های ورزشی، پرش پروانه است. این ورزش لاغری که تقریبا همه ما با آن آشنا هستیم به این صورت انجام می‌شود که در آن ابتدا باید به حالت ایستاده پاها را به اندازه عرض ران‌ها باز کنید. سپس با هر پرش دست‌ها را بالا ببرد و از هم باز کنید و همزمان پاها را کنار همدیگر بازگردانید. بهتر است این حرکت را به دفعات انجام دهید.

ورزش لاغری - دکتر وفائی

حلقه همسترینگ

یک ورزش لاغری دیگر برای کاهش وزن، حلقه همسترینگ است. برای انجام این ورزش لاغری باید مقابل پله بایستید. سپس با دست خود نرده را بگیرید. پای راست خود را به سمت عقب برده و انگشتان پا را به اندازه چند سانتی‌متر از زمین بلند کنید و سپس پای خود را خم کنید. پاشنه پا را به آرامی به طرف باسن آورده و پای خود را صاف کنید. سپس به حالت اولیه برگردید. بهتر است با هر پای خود این حرکت را حدود ۱۰ بار تکرار کنید.

لانگز

برای انجام این ورزش لاغری باید به صورت صاف و ایستاده قرار بگیرید. پای راست خود را خم کرده و به سمت جلو قرار دهید، بدن خود را پایین برده و ران پای راست خود را موازی با زمین نگه دارید. توجه داشته باشید که ران پای راست و ساق پای راست با هم عمود باشند. به پاشنه پای راست خود به سمت بالا فشار آورده و به حالت اولیه خود باز گردید. این حرکت را با پای دیگر هم انجام دهید.

ورزش لاغری - دکتر وفائی

نکته مهم در انتخاب ورزش لاغری

توجه داشته باشید که در انتخاب ورزش لاغری باید به نکاتی همانند توانایی خود و در دسترس بودن آن توجه کنید. توصیه می‌شود ورزش‌ها را به صورت منظم و متعادل انجام دهید. به عنوان مثال به جای ورزش هفتگی بهتر است یک روز درمیان برای آن برنامه‌ریزی کنید. پس از انجام ورزش می‌توانید یک لیوان شیر یا یک میوه مصرف کنید تا مواد غذایی لازم برای بدن تامین شود.

ورزش لاغری - دکتر وفائی

سخن آخر

در این مطلب سعی کردیم چند ورزش لاغری که به راحتی می‌توانید آن‌ها را در منزل انجام دهید به شما معرفی کنیم. انتخاب ورزش لاغری به عواملی نظیر توانایی شما بستگی دارد و قرار نیست از همان ابتدا حرکات سخت را انتخاب کرده و انجام دهید. همچنین انجام صحیح و به موقع ورزش اهمیت زیادی در لاغری دارد.

کلینیک دکتر وفائی

دکتر حمیدرضا وفائی پس از اخذ بورد تخصصی جراحی زیبایی و پلاستیک و طی دوره های لیزر درمانی در حال حاضر ارائه دهنده‌ی خدماتی چون جراحی شکم و سینه ، جراحی پلک ، کاشت مو و ابرو، لیپوماتیک و پیکرتراشی ،تزریق ژل ، چربی و بوتاکس می باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *