فیلر

[av_textblock size=” font_color=’custom’ color=’#000000′ av-medium-font-size=” av-small-font-size=” av-mini-font-size=” admin_preview_bg=”]

فیلر چیست

فیلر یا پرکننده‌های پوستی معمولا شامل ژل‌های تزریقی و چربی می‌باشند. فیلر را درداخل پوست تزریق می کنند. این تزریق  موجب افزایش حجم می شود این افزایش حجم موجب صاف کردن چین و چروک‌ها، برجسته‌سازی لب‌ها، و کاهش عمق فرورفتگی‌های صورت می‌شود.

فیلر

در بعضی موارد اثرفیلر همانند لیفت صورت است با این تفاوت که فیلر بدون جراحی و با هز­ینه کمترانجام  می شود. البته این نکته قابل ذکر است که این درمان‌ها دائمی نیستند وهرچند یک بارباید تکرار شود. دربعضی مواقع انجام فیلرها همراه با درمان‌های جوانسازی دیگر صورت مثل تزریق بوتاکس انجام می شود .البته پزشک شما با ارزیابی نیازهای پوست شما یک یا چند درمان مورد نیاز را توصیه خواهد کرد.

فیلر ها معمولا به چند دسته تقسیم می شوند:

– فیلرهای قابل جذب
– فیلرهای غیر قابل جذب

فیلرهای قابل جذب

در فیلرهای قابل جذب این مواد به تدریج در بدن تجزیه می شوند و جذب بدن می گردند و اغلب ازجنس مولکول های خود بدن هستند .درابتدا شایعترین نوع فیلرقابل جذب کلاژن بود که ازحیوانات گرفته می شد اما بعدها کلاژن انسانی هم استفاده شد.

اما بعد ازمدتی کلاژن جای خود را به فیلر قابل جذب دیگری به نام اسیدهیالورونیک داد تفاوت این دو در این است که کلاژن واکنشهای حساسیتی شدیدی دارد و نیاز به تست کردن دارد اما در هیالورونیک اسید عوارض حساسیتی بسیار نادر است. تفاوت بعدی این دو در این است که طول مدت ماندگاری کلاژن در بهترین حالت ۶ماه بود اما ترکیبات معروف هیالورونیک اسید یعنی جوویدرم حدود یکسال ماندگاری دارد.

انواع فیلر

فیلرهای غیر قابل جذب

فیلر های غیر قابل جذب اغلب  دارای ترکیبات آکریلیک هستند مثل آرتکل،آکوآمید . این نوع فیلر به دلیل  آنکه پتانسیل گلوله شدن را دارند و آن را در خود پوست تزریق نمی کنند کم مصرف تراز فیلرهای قابل جذب هستند البته به این نکته توجه داشته باشید که تنها قسمتی از حجم این فیلرها را آکریلیک تشکیل می دهد و مابقی را مواد قابل جذبی مانند  کلاژن و پروتیین تشکیل شده اند.

فیلر درچه قسمت هایی از بدن کاربرد دارد:

–  از فیلر هم مانند تزریق چربی برای پرکردن چین و چروک صورت استفاده کنند.

– پرکردن چین ها صورت و بزرگ کردن نواحی مختلف صورت

-پرکردن چین ها جوان سازی و شاداب سازی پوست

انواع فیلر

انواع فیلرعبارتند از: کلاژن، هیالورونیک اسید، هیدروکسی آپاتیت، سیلیکون، پلی آکریل آمید و پلی متیل آکریلات است.به طور کلی یک ماده تزریقی باید فیزیولوژیک و بی خطر باشد و به راحتی تزریق شود و ماندگاری طولانی داشته باشد. از عوارض احتمالی این ترکیبات می توان به واکنش های اسکار، آلرژی پوستی و عوارض سیستمیک اشاره کرد.

در مواردی که بیمار به ترکیب فیلر آلرژی داشته باشد و یا درمحل تزریق عفونت وجود داشته باشد، نباید تزریق ژل یا فیلر انجام گردد.

موارد قابل استفاده فیلریا ژل

معمولا از تزریق ژل برای افزایش حجم و برجسته کردن لب، گونه ورفع خط اخم و خنده استفاده می شود. ضمنا با فیلر می توانید برخی انواع گود افتادگی‌های زیر چشم یا فرورفتگی های برخی قسمت‌ های پوست را کاهش داد.

قسمت هایی از بدن که می توان با فیلردر آنها بهبود ایجاد کرد کاهش چین وچروک ،پروتز لب ،پروتز گونه ،رفع خط اخم وخنده ،درمان چین و چروک اطراف چشم ،درمان افتادگی و شل شدن پوست صورت پر کردن قسمت های تورفته صورت وجای زخم و جای بخیه است.

مراحل و روش انجام تزریق ژل فیلر

اگر شما می خواهید با استفاده ازژل به جوان سازی و بالا کشیدن صورت خود بپردازید در ابتدا باید درباره سابقه و تاریخچه بیماری های خود در جلسه اول با پزشک  خود صحبت کنید.

 در این مرحله  پزشک یک برنامه درمانی برای شما توصیه می کند که دراین برنامه درباره نحوه استفاده از پرکننده های پوستی برای بهبود ظاهر صورت شما مشخص می شود. مراحل انجام تزریق ژل یا فیلر به صورت زیر است :

مراحل انجام فیلر

در ابتدا از پر کننده های پوستی برای بیمار استفاده می شود که حاوی مواد بی حسی موضعی است که تزریق را برای بیمار راحت می کند  سپس ناحیه تزریق مشخص می شود وپر کننده های پوستی به بیمار تزریق می شود و بلافاصله پس از تزریق ژل یا فیلر  قطعه یخ برروی محل قرار می گیرد.بعدازیخ با کرم نرم و روان کننده ناحیه  تزریق شده ماساژداده می شود.

تزریق نهایت یک ساعت زمان می برد واین زمان در واقع بستگی به اندازه ناحیه تحت درمان دارد. اگرنیاز باشد پزشک از مواد بی حسی موضعی برای بیماراستفاده می کند، البته ازاین مواد برای همه بیماران استفاده می شود زیرامقدار درد در زمان تزریق ژل بسیار ناچیز می باشد.

در ظاهر صورت پس از تزریق ژل یا فیلر ورم صورت ایجاد می شود به همین خاطر شما باید برای مشاهده نتیجه  تا چند روزمنتظر بمانید.دو تا سه روز بعد ازتزریق شما می توانید به فعالیت عادی خود باز گشته و بلافاصله صورت خود را آرایش کنید.

مراقبت های بعد از تزریق ژل یا فیلر

-بعد از تزریق فیلر تا۱۲ ساعت به محل آب نزنید.

– تا چند روز بعد از تزریق ژل یا فیلر  از ترکیبات آرایشی استفاده نکنید البته می توانید ازضدآفتاب بدون رنگ یک  روز بعدازتزریق استفاده کنید واگر شما ژل لب تزریق کرده اید تا یک هفته ازرژلب استفاده نکنید اما می توانید از چرب کننده هایی مانند پماد جنتامایسین چشمی استفاده کنید .

مراقبت بعد از فیلر

– بعد از تزریق ژل یا فیلر تا یک ماه از سونا یا حمام بخاراستفاده نکنید زیرا حرارت ماندگاری ژل را کم می کند استفاده از کمپرس سرد قبل و بعد از تزریق، احتمال کبودی را کمتر می کند.

-تا یک هفته از داروهایی مانند ایبوبروفن ،ویتامین ای و سی و چای سبز استفاده ننمایید.

– تا ۶ ماه از لیزر ،میکرودرم ،لایه برداری و پیلینگ استفاده نشود.

 بعد از تزریق ژل یا فیلر تا چند روز به مقدار کافی اب بنوشید.

– بعد ازتزریق ژل یا فیلر تا یک روز از کشیدن سیگار خود داری کنید.

-توجه به نکات و مراقبت های بعد از تزریق ژل یا فیلر مهم است ، یک تزریق با ایمنی کامل با حداکثر بهبودی ظاهر و پوست شما را ممکن خواهد ساخت.

در آخر می توان گفت فیلربه بهبود آب رسانی، طراوت و شادابی پوست کمک چشمگیری می کند، همچنین فیلرباعث شفافیت و طراوت پوست می شود.به طور خلاصه به علت عوارض نادر، سازگاری بافتی عمده، نتایج طبیعی، و ماندگاری قابل توجه و عارضه خیلی کم فیلر یا تزریق ژل امروزه جزء زیبایهای پر طرفدار شده است.

دکتر حمید رضا وفایی-متخصص جراحی و زیبایی

جراحی بینی – لیپوماتیک

[/av_textblock]

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.