عمل لیزری همورئید

عمل لیزری همورئید بسیار موثروکم عارضه تر از جراحی های همورئید است. احتمال برگشت این بیماری با عمل لیزری همورئید بسیار کم است . عمل لیزری همورئید مزیت های زیادی دارد اما مهمترین آن این است که این روش درد و خونریزی ندارد و هر چه سریعتر می تواند به کارخود بازگردد.

عمل لیزری همورئید

علل ایجاد همورئید چیست

علت این بیماری بیشتر به دلیل شل شدن رباط‌هایی است که معمولا ماهیچه‌های مقعد را در جای خود نگاه می‌دارد .یکی از عوامل همورئید بارداری می باشد در این دوران با توجه به فشاری که توسط جنین به رگ‌های مقعد و لگن می آورد .از عوامل دیگر بالا رفتن سن افراد است که به علت کشش و شل شدن رباط‌ها و بافت‌های لایه مقعدی، بروزمی کند .

چگونگی عمل لیزری همورئید

عمل لیزری همورئید به صورت سرپایی انجام می‌شود. درعمل لیزری همورئید به بیمار ابتدا داروی آرام بخش وریدی تزریق می‌ شود تا دردی را احساس نکند. سپس بیمار به پشت می‌خوابد و به راحتی نفس می کشد. تزریق این ماده موضعی،در ناحیه مقعد بی حسی ایجاد می کند . بطوری که پس از بیداری هیچ دردی را حس نمی‌کنند.

درمرحله بعد با استفاده از لیزر یک جریان الکتریکی قوی از طریق لوله‌ای حاوی چندین گاز عبور می دهند واین عمل را انجام می دهند. درعمل لیزری همورئید ازلیزرنوع دی اکسید کربن استفاده می‌شود. پزشک جریان الکتریکی با دی اکسید کربن باردار کرده و باعث می‌شود یک پرتو باریک بدون رنگ تولید شود البته برای اینکه جراح بتواند این پرتو را ببیند، نوری قرمز به آن اضافه می‌شود.

دلیل استفاده ازلیزر دی اکسید کربن در عمل لیزری همورئید

دلیل استفاده ازلیزردی اکسید کربن درعمل لیزری همورئید این است که گاز‌های مختلف، پرتو‌هایی با خواص مختلف تولید می‌کنند. واین نوع لیزرمناسب عمل لیزری همورئید است .

انجام عمل لیزری همورئید

زیرا این نوع لیزر در عمل لیزری همورئید با حالت تبخیربه راحتی می تواند همورئید را تبخیرکند وازهمورئید فقط یک زخم کوچک خشک شده باقی می‌گذارد که این کار خیلی با جراحی امکان پذیرنمی باشد . عمل لیزری همورئید باعث می شود تا بافت‌های کمترآسیب برسد و درمان به طور کامل صورت می گیرد.

ازآنجایی که پرتو‌های لیزر در عمل لیزری همورئید بسیارکوتاه هستند هموروئید را می‌تواند به خوبی با این روش درمان کرد .درعمل لیزری همورئید خطر آسیب به ماهیچه‌های کنترل کننده حرکات روده وجود ندارد به همین دلیل، بعدازعمل لیزری همورئید مدفوع یا خروج گاز‌های معده به راحتی کنترل می شود

مراقبت های بعد ازعمل لیزری همورئید

بعد از عمل لیزری همورئید بیماران هشیاری خود را سریع به دست می آورند و افراد هیچ گونه حالت تهوع و دردی ندارند، زیرا در بیماران از بیهوشی موضعی استفاده می کنند . البته بیمار به دلیل استفاده از مسکن ها نمی‌تواند رانندگی کند بهتر است با خود یک همراه داشته باشد . و درصورت داشتن درد بیماران می‌توانند از دارو‌های تجویزی ضد درد در خانه، استفاده کنند.

-بعد از عمل لیزری همورئید در صورت داشتن ناراحتی نشستن  می توانید در آب گرم بنشینید.

-بعد از عمل لیزر و در طول درمان پیشنهاد می‌شود از نرم کننده‌های مدفوع استفاده کنید.

-بیشتر بیماران بعد ازعمل لیزری همورئید به حالت طبیعی خود بر می‌گردند و می‌توانند بعد از ۳ تا ۵ روز به محل کار خود بروند.

-روز اول بعد ازعمل لیزری همورئید فرد باید به طور کامل استراحت کند و هیچگونه فعالیتی نداشته باشد و در حالت دراز کشیده باشد تا کمترین فشار ممکن به ناحیه مقعد وارد شود.

 Laser hemorrhoid laser care

نوشیدن آب به میزان کافی، استفاده از میان وعده هایی مانند انجیر خشک، قیصی و میوه های فصلی ارگانیک، اجتناب مصرف نوشیدنی های حاوی کافئین و چای های پررنگ و غلیظ همگی به داشتن یک رژیم غذایی مناسب و سالم کمک می کند و سبب بهبود کارکرد شکم و دستگاه گوارش وی خواهد شد. داشتن برنامه ورزشی مناسب پس از بهبودی کمک شایانی به فرد می کند تا در طول روز تحرک کافی داشته باشد.

مزیت های عمل لیزری همورئید

عمل لیزری همورئید معمولا به صورت سرپایی و در داخل مطب پزشک انجام می شود.

عمل لیزری همورئید نیاز به بیهوشی ندارد به هم دلیلی خطری برای بیمار ندارد.

نیازی به بستری شدن نیست و می توان پس از انجام عمل لیزری همورئید مرخص شود.

بعد ازعمل نیاز به پانسمان و مراقبت های بعد از عمل ندارد.

مدت زمان لازم برای انجام  لیزر همورئید کمتر از نیم ساعت است.

عوارض جانبی عمل لیزری همورئید چیست

به جرات می توان گفت که عمل لیزری همورئید عوارض خاصی ندارد به جزموارد بسیار نادر، همورئید برگشت نخواهد داشت ؛ به طورکلی می توان گفت آماربرگشت پذیری آن کمتر از ۱% را نشان می‌دهد.

چگونه از ابتلا به بیماری هموروئید جلوگیری کنیم

برای جلوگیری ازهمورئید از نشستن بیش ازحد بپرهیزید فعالیت روزمره خود را تا جای ممکن افزایش دهید از غذاهای آماده و فوری و پر چرب که باعث تحرک بیشتر می شود جلوگیری کنید که دیرتر به این موارد دچار شوید
در زمان گذشته سن افراد بالای 60 سال بوده است اما امروزه سن ابتلا به آن خیلی خیلی پایین تر آمده است و این بیماری در سنین 18 تا 20 سال نیز دیده می شود که البته یکی از مهمترین دلایل آن که خیلی مهم است ژنتیک می باشد این افراد معمولا در فامیل پدر ، مادر ، خواهر ، برادر یا نزدیکانشان دچار این بیماری می شوند

مزیت عمل لیزری همورئید

پس در واقع برای اینکه به بیماری هایی مانند همورئید دچار نشوید ونیازی به عمل لیزری همورئیدنداشته باشید باید به اندازه کافی تحرک داشته باشید ، تغذیه مناسب و سالم داشته باشید این مواد غذایی باید حاوی آب فراوان، مواد فیبری، مواد حاوی سبزیجات و میوه جات و از این قبیل مواد باشد و فرد باید از بی تحرکی دوری کند و از غذاهای چرب و دخانیات و نوشیدنی های الکلی نیز تا جای ممکن دوری کند. زیرا در صورتی که دچار این بیماری شوید و بیماری پیشرفت کرده باشد وشما نیاز به درمان خواهید داشت و در بیشتر موارد بهترین درمان جراحی ویا عمل لیزری همورئید می باشد .

تغذیه مناسب بعد از عمل لیزری همورئید

بعد ازانجام عمل لیزری همورئید رعایت رژیم غذایی پس ازجراحی بسیار اهمیت دارد. این رژیم غذایی باید حاوی مایعات و غنی از فیبر باشد تا زمانی که بیمار به شرایط طبیعی خود بعد ازعمل لیزری همورئید باز گردد.

پس از عمل لیزری همورئید مصرف مایعات وغذاهای آسان هضم دراولویت رژیم غذایی قرار دارند. بعد از عمل لیزری همورئید مصرف سیب، آب آلبالو، ژلاتین، چای و غذاهای کم کالری و مغذی برای یک مدت زمانی کوتاه ضروری است. حداقل 8 لیوان در روزآب را حتما بنوشید آب میوه های طبیعی و چای را نیز بعد از عمل لیزری همورئید فراموش نکنید.

تغذیه عمل لیزری همورئید

هزینه عمل لیزری همورئید چیست

هزینه درمان لیزرهمورئیدنسبت به دیگرروش های درمان هموروئید بالاتراست . با این وجود نسبت به دیگر عمل ها به صرفه تر است بنابراین عمل لیزری همورئید بهترین درمان برای همورئید  است . تنها ایرادی که به عمل لیزری همورئید می توان گرفت این است که این روش هزینه بالاتری دارد اما در روش لیزری همورئید عود هموروئید ،طول درمان همورئید و درد و ناراحتی بعد از جلسه درمانی نسبت به دیگر روشها بسیار کمتر است .

دکتر حمید رضا وفایی-متخصص جراحی و زیبایی

جراحی بینی – لیپوماتیک