عمل بینی قوزدار

عمل بینی قوزدار : وجود قوز روی بینی می‌تواند یکی از ویژگی‌های خانوادگی و بر اثر عوامل ارثی باشد و یا بر اثر تروما یا ضربه به بینی ایجاد شده باشد. ممکن است بر اثر یک آسیبی که شخص اخیرا دیده استقسمت پایینی بینی ضربه شدیدی خورده و صاف شده باشد و از قسمت بالای ضربه خورده در بینی، قوز ایجاد شده باشد و یا ممکن است بر اثر یک آسیب در دوران کودکی، مراکز رشد میکروسکوپی در استخوان و غضروف بینی دچار تغییراتی شده باشند و در نتیجه شکل بینی تغییر کرده باشد.

عمل بینی قوزدار

در مواردی که قوز بینی، بر اثر عوامل ارثی است، برآمدگی بینی بیشتر شامل غضروف است تا استخوان. یکی از مهم‌ترین کارهایی که در حین عمل جراحی بینی انجام می‌شود، برداشتن قوز بینی از روی تیغه‌ی بینی است.

تشخیص برای عمل بینی قوزدار

هنگام مواجه شدن با قوز بینی نیاز به معاینه دقیق صورت و بینی بیمار  وجود دارد. برای این کار معمولاً جراح از عکس های رادیولوژی استفاده می کند و بر اساس این عکس ها یک ارزیابی استاندارد از وضعیت بیمار انجام می شود. این ارزیابی ها و نسبت های مربوط به آن به متخصص امکان می دهد دلیل قوز بینی را مشخص کند

. در اکثر موارد برآمدگی بینی قوزدار در نتیجه بزرگ شدن استخوان و تیغه پشتی بینی ایجاد می شوند. به هر حال، در سایر موارد قوز بینی در نتیجه جلو آمدگی کمتر از مقدار بهینه سر بینی ایجاد می شود. بنابراین لازم است هنگام معاینه بیمار وضعیت سر بینی فرد نیز مورد بررسی دقیق قرار گیرد. اگر هنگام جراحی رفع قوز بینی به وضعیت سر بینی توجه نشود، همواره این احتمال وجود دارد که نتایج نهایی حاصل از عمل جراحی رفع قوز بینی مناسب و ایده آل نباشند. در این رابطه همچنین لازم است پایه بینی نیز بررسی شود. اگر پایه بینی کوچک باشد، آنگاه احتمالاً ظاهر بینی فرد دارای برآمدگی آشکارتری خواهد بود.

عمل بینی قوزدار

معاینه داخلی بینی نیز هنگام بررسی مشکل برای جراحی رفع قوز بینی ضروری است. در این معاینه می توان وضعیت تیغه و مخروط بینی بیمار را بررسی کرد. هنگام اصلاح برآمدگی پشت بینی وجود ناهنجاری در تیغه بینی می تواند باعث تاثیرگذاری بر عملیات اصلاحی برای کاهش اندازه قوز بینی شود. به همین خاطر بهتر است وجود این مشکل قبل از انجام عمل جراحی رفع قوز بینی فرد شناسایی شود.

تشخیص بینی های قوزدار،استخوانی وعقابی

قوز یا برآمدگی بینی معمولا جزء یکی از سه دسته‌بندی  است:

قوز یا بر آمدگی “واقعی” ، “کاذب” یا “پنهان”. این که قوز بینی بیمار جزء کدامیک از دسته‌بندی‌های گفته شده باشد، تعیین می‌کند که جراح بیمار در حین جراحی رفع قوز بینی چه کاری باید انجام دهد. بطور مثال برای برطرف کردن قوز کاذب بینی می‌توان برآمدگی نوک بینی را اصلاح کرد. در واقع در این مواردی نیازی به انجام جراحی رفع قوز بینی و برش برآمدگی بینی نیست، بلکه برای برطرف کردن حالت قوزدار بینی، لازم است در عمل قوز بینی ، جراح نوک بینی استخوانی را کمی ‌برجسته کند یا در صورتی که انحراف دارد کمی ‌آن را بچرخاند تا شکل بینی اصلاح شود.

“قوز واقعی” بینی چیست  :

طول برآمدگی نوک بینی با فاصله بین لب و بینی برابر است.

“قوز کاذب بینی” چیست :

طول برآمدگی نوک بینی کمتر از فاصله بین لب و بینی است.

“قوز پنهان بینی” چیست  :

طول برآمدگی نوک بینی بیشتر از فاصله بین لب و بینی است.

عمل بینی قوزدار قوز شدید استخوان بینی چیست

برداشتن یک قوز بینی بسیار بزرگ و برآمده می‌تواند تا حدودی در تنفس بیمار را دچار  اختلالکند. در روند برش دادن و تراشیدن برآمدگی روی تیغه‌ی بینی، تا جایی که بینی عقابی ظاهر خوشایندی پیدا کند، ممکن است قسمتی از راه هوایی داخل بینی (دریچه داخلی بینی) نیز تراشیده شود و در نتیجه راه هوایی باریک‌تر شود. از آنجایی که غضروف جانبی فوقانی دقیقا بعد از بالاترین قسمت راه هوایی بینی قرار دارد، قرار دادن گرافت برای بزرگ کردن راه هوایی در این نقطه، بهترین راه حل ممکن به نظر می‌رسد.

سن مناسب برای عمل بینی قوزدار

در جراحی زیبایی  بینی محدودیت سنی مشخصی وجود دارد و توصیه می‌شود قبل از سن تعیین شده این عمل بینی قوزدار  انجام نشود چرا‌که می‌تواند مشکلاتی را برای بیماران  به همراه داشته باشد. سن عمل جراحی زیبایی در دختران از سن ۱۵ سالگی ودر پسران از سن ۱۷ سالگی به شرط رشد کامل جسمی وفکری وداشتن انگیزه کافی فرد امکان‌پذیر است.

عمل بینی جهت رفع قوز بینی

عمل بینی قوزدار

در عمل بینی قوزدار که  جهت رفع قوز بینی است، غضروف و استخوان تشکیل دهنده پل بینی تراشیده می شود ، در برخی موارد نیز فرو رفتگی بیش از حد محل اتصال پیشانی به بینی باعث می شود ، قوز بینی بزرگتر از حد واقعی به نظر رسد ، لذا در این مورد نیز از گرافت مخصوصی به نام گرافت رادیکس استفاده می گردد تا ضمن حفظ شیب طبیعی بینی ، سبب از بین رفتن قور بینی گردد .

در برخی موارد به دلیل فرورفتگی بالا یا پایین روی پل بینی ، قوز بینی ایجاد می شود که به آن قوز بینی کاذب گفته می شود و واقعی نیست ، در این حالت تزریق ژل به نواحی فرو رفته ، باعث از بین رفتن قوز بینی خواهد شد که هزینه این نوع عمل برای برطرف کردن قوز بینی از هزینه جراحی بینی بسیار کمتر خواهد بود ، اما این روش به صورت موقت خواهد بود و بعد از ۶ الی ۹ ماه ، ژل تزریق شده ، جذب بدن خواهد شد .

تفاوت بین رینوپلاستی و سپتوپلاستی چیست

۱-رینوپلاستی به تغییرات زیبایی در ظاهر خارجی بینی اشاره دارد. سپتوپلاستی روش انجام شده برای از بین بردن غضروف کج از قسمت میانی بینی است.

۲-سپتوپلاستی و رینوپلاستی اغلب به طور همزمان به منظور ترکیب دوره بهبودی انجام می‌شوند.

۳-جراح ساختار بینی بیمار را، هم در خارج و هم در داخل، معاینه خواهد کرد تا ارزیابی کند که بیمار از رینوپلاستی چه انتظاری دارید. در صورتی که ایده واقع بینانه در مورد آنچه کهجراحی بینی می‌تواند انجام دهد و نمی‌تواند انجام دهد دارید، فرد  به احتمال زیاد از نتایج جراحی خود راضی خواهید بود.

عمل بینی قوزدار

۴-به دنبال تصمیم مشترک بیمار  وجراح برای انجام رینوپلاستی، او از بیمار  عکس می‌گیرد و با متقاضی  در مورد گزینه‌های موجود صحبت خواهد کرد. جراح تصویربرداری کامپیوتری را انجام می‌دهد تا به شما نشان دهد که ظاهر بینی شما پس از جراحی چگونه خواهد بود. پزشک  متخصص همچنین توضیح می‌دهد که چگونه ساختار بینی، از جمله استخوان و غضروف، می‌توانند برای تغییر شکل بینی پیکره تراشی شوند و برای مثال نشان دادن چگونگی تغییر شکل چانه، می‌تواند رسیدن نتایج مورد نظر را افزایش دهد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.