جراح پلاستیک

جراح پلاستیک : زیبایی موردی بوده که همیشه خانم و اقایان در هر سنی  به دنبال آن هستند و برای بدست آوردن آن هر کاری انجام می دهند. از جمله کارهایی که افراد به دنبال آن هستند جراحی زیبایی و یا همان پلاستیک می باشد

جراح پلاستیک

یکی از رایج ترین جراحی های پلاستیکی که از سن ۱۸ سالگی طرفدار بسیاری پیدا می کند جراحی سینه میباشد.منظور از جراحی پلاستیکی استفاده واقعی از پلاستیک نمی باشد و در واقع هیچ گونه پلاستیکی استفاده نمی شود. جراحی پلاستیکی دارای شاخه های متعددی می باشد که می توان به جراحی ترمیمی، جراحی نواقص مادرزادی، سوختگی و… اشاره نمود.

جراحی پلاستیک با جراحی ترمیمی تفاوت دارد

جراحی ترمیمی در دل جراحی پلاستیک تعریف می شود اما ترمیم، واژه مناسبی برای اهداف جراح پلاستیک نیست و به جای آن باید از واژه بازسازی استفاده کرد. جراح پلاستیک می کوشند با ایجاد تغییرات هوشمندانه در بافت یا عضوی که ظاهری طبیعی یا موزون ندارد، تعادل بیشتری به ظاهر فرد ببخشند.

در جراحی های ترمیمی به رفع نواقص مادرزادی و همین طورعیوبی که بر اثر تصادف و یا موارد دیگر بوجود آمده است پرداخته می شود. درمان سوختگی عموما توسط متخصصین عمومی قابل درمان می باشد و پس از آن در صورتی که ضایعه ای بوجود آید نیاز به جراحی پلاستیک می باشد و آن هم بدلیل تغییر فرمی که در ظاهر پوست ایجاد می شود.

جراح پلاستیک

انواع جراحی پلاستیک

کوچک ترین عضو خانواده جراحی های پلاستیک، جراحی زیبایی می باشد که در دو نوع تهاجمی و غیر تهاجمی می باشد که در دسته غیر تهاجمی می توان به بوتاکس اشاره نمود که طرفداران بسیاری داشته و توسط پزشکان عمومی و متخصصان پوست انجام می گیرد. در مورد نوع تهاجمی جراحی زیبایی که در ایران هم طرفداران بسیاری دارد می توان به جراحی بینی اشاره نمود و البته حراجی های گوش، چشم ها از لحاظ افتادگی، پلک،ابرو و … را می توان به این دسته اضافه کرد

کار فوق تخصص جراحی پلاستیک چیست

جراحی پلاستیک یک تخصص پزشکی است که فوق تخصص جراحی پلاستیک قادر است اعمال ترمیمی یا اصلاح را انجام دهد. همچنین با کمک این علم می توان برخی از بدشکلی ها و نواقص برخی از قسمت هایی از اعضای بدن را اصلاح کرد. با کمک جراحی پلاستیک می‌توان پوست و نسوج زیرین آن که دچار صدمه شده است را ترمیم یا بازسازی کرد.

همچنین در خیلی از اوقات می توان بدشکلی ها و برخی از اختلالاتی که از بدو تولد همراه افراد بوده را با این روش درمان یا اصلاح کرد. اما گاهی اوقات برخی از تغییرات پوستی در اثر افزایش سن و با گذشت زمان به وجود می آیند، به عنوان مثال به دلیل کاهش کلاژن پوست دچار افتادگی و چین و چروک می شود که بازهم در درمان این مشکل می توان از اعمال جراحی پلاستیک کمک گرفت. با این حال همه تلاش ها معطوف بازگرداندن شکل طبیعی عضو و بازگرداندن عملکرد و کارآیی ارگان مبتلا است.

تخصص های جراح پلاستیک

جراح پلاستیک

۱-جراحی زیبایی :

جراحی زیبایی یکی از شاخه های مهم جراحی پلاستیک است و شامل جراحی زیبایی صورت و بدن است

۲-جراحی سوختگی :

جراحی سوختگی در ۲ حالت انجام می شود یکی در جراحی های سوختگی شدید که بلافاصله درمان شروع می شود و دیگر بعد از سوختگی برای ترمیم و بازسازی قسمت های سوخته شده بدن.

۳-جراحی دست:

جراحی دست یکی دیگر از تخصص های مهم جراح پلاستیک است که در دور های تخصصی خود طی می کنند. آسیب های شدید ، بیماری های مزمن یا بیماری مادر زادی دست و مچ دست، عامل اصلی انجام این جراحی است معمولا پزشکان ارتوپدی و جراحان عمومی هم می توانند این عمل را انجام دهند اما برای خانم ها که دست های ضریفی دارند و نتیجه زیبایی برایشان حائز اهمیت تر است بهترین راه مراجعه به جراح پلاستیک است.

۴-جراحی میکروسکوپیک:

جراحی میکروسکوپیک یا ریز جراحی برای اتصال مجدد رگ های خونی در بازسازی قسمتی از بدن که به هر دلیلی از دست رفته و با بافت های جدید جایگزین می شوند به کار گرفته می شود.بیشترین مناطق برای استفاده از ریز جراحی در بازسازی سینه، بازسازی سر و گردن و جراحی دست است.

۵-جراحی پلاستیک کودکان :

جراحی کودکان اغلب با جراحی فرد بالغ تفاوت دارد. بسیاری از نقایص مادرزادی و یا سندرم هایی که در هنگام تولد در حال ایجاد شدن هستندبه بهترین روش در دوران کودکی درمان می شوند و جراحان پلاستیک اطفال در درمان این بیماری در کودکان تخصص دارند.

آیا جراحی پلاستیک در بازسازی نواقص ناشی از سوانح کمک میکند

سوانح اشکال مختلفی دارند مانند تصادف، ضربه، زمین خوردن و سوختگی. در این موارد باید موقعیت جراحت به دقت بررسی شود و خطر عفونت آن را به حداقل رساند. با توجه به عمق جراحت، تاندون ها، عروق و اعصاب آسیب دیده ترمیم انجام شود. جراحت باید با روشی که حداقل جوشگاه را بر جا بگذارد، بخیه زده شود. در سوانح، اولویت پزشک نجات جان بیمار است مثلا در مورد سوختگی، جبران مایعات از دست رفته بدن بیمار در اولویت قرار داد.جراح پلاستیک مجرب، به خوبی در شکل و قالب دهی صورت به جهت بازسازی، زیباسازی و یا رفع سوختگی، تجربه و مهارت دارد.

جراح پلاستیک

روش ها و خدمات ارائه شده توسط جراحان پلاستیک عبارتند از :

۱-جراحی شکم (ابدومینوپلاستی) :

عمل جراحی باز شکم جهت خارج کردن چربی‌های اضافی و کوچک کردن شکم می‌باشد.

۲-لابیاپلاستی :

عمل کوچک کردن لبه‌های خارجی واژن جهت زیباسازی و جوانسازی ناحیه تناسلی زنان امروزه در دنیای غرب شایع ترین و جدیدترین جراحی پلاستیک به‌شمار می‌رود.

۳-ترمیم و بازسازی پس از بروز سوختگی
۴-بازسازی پس از ضربه به سر و گردن و اندام
۵-بازسازی ناهنجاری ها (غدد و تومور های خوش خیم) صورت و اندام ها

جراح پلاستیک

۶-بازسازی پس از عمل های سرطان شامل سر، گردن و پستان
۷-درمان ضایعات خوش خیم و بدخیم پوست، سر و گردن بعد از جراحی و لیزر

جراحی پلاستیک در هر قسمتی از بدن می تواند انجام گیرد، از ناحیه صورت و گردن گرفته تا شکم و سایر نواحی. با این حال جراحی پلاستیک چیزی نیست که بخواهید  در مورد آن با عجله تصمیم بگیرید. در انتخاب فوق تخصص جراحی پلاستیک  متخصص باید دقت لازم به عمل بیاورید و حتما از تجربه  پزشک خود مطمئن باشید. توجه داشته باشید که حتما قبل از عمل جراحی با فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبائی  مشورت کرده باشید.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.