جراحی پلک

جراحی پلک یا بلفاروپلاستی تغییرات بسیاری را در چهره افراد به خصوص افراد مبتلا به افتادگی پلک بوجود می آوردهمان طور که می دانیم چشم‌ها نقش زیادی در بیان احساسات افراد دارد و ازطرفی در زیبایی فرد تاثیر به سزایی دارد.

جراحی پلک

بالا رفتن سن باعث افزایش پف زیر چشم‌ها وسست شدن پوست پلک‌ها ، چین‌وچروک‌های زیر چشم و هر چیزی که به هر دلیلی موجب افتادگی پلک‌های شما و پف زیر چشم‌های شما می‌شود که با جراحی پلک قابل‌درمان می باشد.

البته به این نکته توجه داشته باشید که گاهی پف زیر چشم به دلیل بیماری‌هایی مانند کم‌کاری یا پرکاری تیروئید است که با درمان آن پف چشم از بین می رود و نیازی به جراحی پلک نیست در این نوع موارد باید با درمان بیماری به پف چشم را برطرف کرد.

گاهی اوقات افتادگی پلک بالایی به حدی زیاد است که دید فرد را محدود می کند. در این موارد جراحی پلک از بهترین روشهای برگرداندن دید قبلی به فرد است.

جراحی پلک مناسب چه کسانی است

جراحی پلک مناسب افرادی هستند که حداقل 35 سال سن داشته باشند و پوست اضافه بالای پلک یا پُف زیرچشم موجب تغییرات ناخوشایند در چهره آن‌ها شده است برای انجام این جراحی شخص باید سالم باشد و بیماری خاصی نداشته باشد. همچنین فرد باید انتظارمعقولی ازجراحی پلک داشته باشد.

قبل از عمل جراحی پلک

دو هفته قبل از عمل جراحی پلک از دارو هایی مانند آسپیرین، بروفن ،ایندومتاسین، پیروکسیکام و مفنامیک اسید استفاده نکنید و اگر به مسکن نیاز داشتید فقط از استامینوفن ساده یا کودئینه استفاده کنید قبل از ورود به اتاق عمل آرایش چهره خود را کاملا پاک کنید.

باتوجه به ساختار زیرپوستی و میزان پوست جراحی پلک حدود یک ساعت طول می کشد. اگر به جز جراحی پلک، عمل دیگری نیزوجود داشته باشد، قطعا مدت زمان عمل بیشتر طول خواهد کشید. بعد از جراحی پلک حدود یک ساعت طول می کشد تا فرد به هوش بیاید وبیشتر افراد پس از ۵ ـ ۴ ساعت پس از پذیرش مرخص می شوند.

قبل از جراحی بینی

جراحی پلک چگونه انجام می شود؟

معمولا در جراحی پلک ، با برداشتن قسمتی از پوست اضافه پلک بالایی می‌توانید مشکلات افتادگی پلک را برای فرد برطرف کنید.همچنین با برداشتن پوست اضافه زیرچشم و همین طورخالی کردن چربی‌های جمع شده درزیرچشم پف زیر چشم را برطرف می کند،جراحی پلک در نهایت می‌تواند چشمانی با طراوت و شادابی را برای فرد به ارمغان آورد.

در جراحی پلک ابتدا برش‌های ازخط پلک و ازمحل رویش مژه‌ها زده می‌شود. بعد ازدادن برش پوست اضافه درقسمت بالای چشم مشخص می شود سپس چربی‌های جمع شده زیر چشم را خالی می کنند که باعث می شود پوست اضافه در زیر چشم مشخص می شود پوست اضافه برداشته می‌شود .پس ازاتمام عمل، بخیه‌های ریزی در ناحیه عمل زده می‌شود تا حد ممکن ردی باقی نماند که البته دربیشتر موارد هیچ ردی بعد از عمل باقی نمی‌ماند.

بعضی مواقع برای رفع پف زیر چشم گاهی فقط خالی کردن چربی کافی می باشد و نیازی نیست تا پوست اضافه برداشته شود. در این گونه موارد برش‌های اصلی ایجاد می‌شوند وتنها چربی‌های جمع شده خارج می‌شوند.

بعد از پایان جراحی پلک بیمارکمی تاری دید خواهد داشت وتا چند روز ممکن است پلک خود را به صورت کامل نمی تواند ببندد.

این مشکلات بعد ازچند روز ازجراحی  بین می‌روند و بهبودی کامل برای فرد به وجود می اید در روزهای ابتدایی بعد از جراحی پلک فرد حتما بایداز کمپرس سرد و قطره‌های اشک مصنوعی استفاده کند.

به دلیل اینکه چشم ها کامل بسته نمی شوند در روزهای ابتدای جراحی  فرد با خشکی چشم مواجه است همچنین با مواد استریل باید زخم‌ها را شست‌وشو داد تا از عفونت زخم‌ها جلوگیری کردپس از دو سه روز می‌توانید از آب جوشانده شده به‌جای استریل استفاده کنید.

نحوه جراحی پلک

نکات مهم در جراحی پلک

کسانی که می خواهند جراحی پلک انجام دهند این نکته را به خاطر داشته باشند که این عمل مستقیماً با چشم و نواحی اطراف حساس چشم سروکار دارد.

در نتیجه در انتخاب پزشک متخصص جراحی پلک باید دقت لازم را داشته باشند و در زمینه جراحی پلک تحقیقات و بررسی های لازم را به عمل آورد تا با عوارض جانبی این عمل رو به رو نشوید. عوارض جانبی جراحی پلک بیشترعفونت چشم، کاهش بینایی در اثر خونریزی، دوبینی در برخی از موارد، قرارگیری پلک در جای نامناسب، آشکار بودن خط بخیه است.

مراقبت های پس ازجراحی پلک

-محل برش و بخیه ها را بعد از جراحی پلک با پماد چرب کنید و نیازی به پانسمان و بسته شدن چشم وجودندارد.

– بعد از جراحی در صورت بروز هر گونه درد شدید یا کاهش در بینایی حتما با پزشک خود تماس بگیرید.

-پس ازجراحی 24 تا 48 ساعت از کمپرس سرد استفاده کنید و سرتان را به سمت بالا نگه دارید وهنگام خوابیدن هم چند بالش زیر سرتان قراردهیداین کار باعث می شود ورم و کبودی محل عمل کاهش یابد.البته میزان ورم و خون مردگی ناحیه عمل در افراد مختلف متفاوت می باشد. معمولا ورم و کبودی بعد از چند روز کاسته می شود و بعد ازظرف 2 تا 4 هفته بر طرف خواهد شد.

– بعد از جراحی معمولا پلک ها ترشحات خفیف یا حالت چسبندگی دارند.با مصرف قطره های مناسب این حالات رفع می شود.درهفته های اول بعد ازجراحی ممکن است فرد ریزش اشک ،حساسیت به نوروتغییراتی مانند تاری دید یا دوبینی داشته باشد که کم کم برطرف می شود. بخیه های روی چشم معمولا بعد از 5 تا 7 روز پس از عمل برداشته می شوند و بعد ازبرداشتن بخیه ها تورم پلک ها کاهش می یابد و فرد ظاهر بهتری را پیدا خواهد کرد.

– بعد از جراحی در صورت بروز قرمزی روی محل برش، افزایش تورم، درد یا گرما درمحل برشها یا خارج شدن ترشح از آنها و یا تب،حتما پزشک خود را مطلع نمائید

مراقبت بعداز جراحی پلک

هزینه و قیمت جراحی پلک

هزینه جراحی به شرایط مختلف و نوع تکنیک استفاده ‌شده توسط پزشک بستگی خواهد داشت. باید دقت کرد که هزینه روش درمانی جراحی پلک بیشتراز سایرجراحی‌های پلک نیست.
ازجمله علت های این جراحی، درمان پف پلک بالا و پلک پایین است. افتادگی پلک را به کمک این روش می‌توان نیزرفع کردعمل جراحی پلک بالا کشیدن پلک بالایی و برداشتن پف زیر چشم درزیبایی و جوان‌سازی پلک‌ها تأثیر زیادی دارد.

دکتر حمید رضا وفایی-متخصص جراحی و زیبایی

جراحی بینی – لیپوماتیک