جراحی بینی قوزدار

جراحی بینی قوزدار :رفع قوز بینی معمولاً با توجه به تشخیص پزشک، با دو روش جراحی بینی و دیگری تزریق ژل و چربی در بینی، انجام می شود و بیماران معمولاً با توجه به شرایط خود اقدام به جراحی یا تزریق می کنند.جراحس بینی قوزدار

قوز بینی می تواند ارثی و یا بر اثر ضربه به بینی ایجاد شود. اگر این ضربه در قسمت پایینی بینی خورده شود صاف می شود و اگر در قسمت بالایی بینی خورده شود باعث ایجاد قوز می کند و یا در زمان های خردسالی تغییراتی در رشد استخوان و غضروف حاصل شده است که شکل بینی تغییر می کند.

جراحی بینی قوزدار و عقابی

بینی عقابی و یا وجود قوز روی بینی می‌تواند یکی از ویژگی‌های خانوادگی و بر اثر عوامل ارثی باشد و یا بر اثر تروما  یا همان ضربه به بینی ایجاد شده باشد. ممکن است بر اثر یک آسیبی که فردی اخیرا دیده است، قسمت پایینی بینی ضربه شدیدی خورده و صاف شده باشد و از قسمت بالای ضربه خورده در بینی، قوز ایجاد شده باشد و یا ممکن است بر اثر یک آسیب در دوران کودکی، مراکز رشد میکروسکوپی در استخوان و غضروف بینی دچار تغییراتی شده باشند و در نتیجه شکل بینی تغییر کرده باشد. در مواردی که قوز بینی، بر اثر عوامل ارثی است، برآمدگی بینی بیشتر شامل غضروف است تا استخوان. یکی از مهم‌ترین کارهایی که در حین عمل جراحی بینی انجام می‌شود، برداشتن قوز بینی از روی تیغه‌ی بینی است.

جراحی بینی قوزدار

تشخیص بینی های قوزدار،استخوانی وعقابی

قوز یا برآمدگی بینی معمولا را میشود به سه دسته تقسیم کرد :۱- قوز یا بر آمدگی “واقعی” ، “کاذب” یا “پنهان”

این که قوز بینی بیمار جزء کدامیک از دسته‌بندی‌هاست ، تعیین می‌کند که جراح  متخصص بیمار  در حین جراحی رفع قوز بینی چه کاری باید انجام بدهد.بطور مثال برای برطرف کردن قوز کاذب بینی می‌توان برآمدگی نوک بینی را اصلاح کرد. در واقع در این مواردی نیازی به انجام جراحی رفع قوز بینی و برش برآمدگی بینی نیست، بلکه برای برطرف کردن حالت قوزدار بینی، لازم است در جراحی قوز بینی ، جراح نوک بینی استخوانی را کمی ‌برجسته کند یا در صورتی که انحراف داردکمی ‌آن را بچرخاند تا شکل بینی اصلاح شود.

۱-قوز واقعی بینی چیست  : طول برآمدگی نوک بینی با فاصله بین لب و بینی برابر است.
۲-قوز کاذب بینی چیست: طول برآمدگی نوک بینی کمتر از فاصله بین لب و بینی است.
۳-قوز پنهان بینی چیست  : طول برآمدگی نوک بینی بیشتر از فاصله بین لب و بینی است.

جراحی بینی قوزدار

سوالات مهم قبل از جراحی بینی قوزدار

۱-آیا قوز بینی بیمار به استخوان اضافی، غضروف اضافی یا هر دوی آنها ارتباط دارد:

قوز بینی در افراد بطور مشابه تشکیل نمی شوند. در واقع پل بینی از استخوان در یک سوم بالا و غضروف در دو سوم پایین آن تشکیل شده است.قوز بینی بعضی بیماران فقط به بخش استخوانی پل بینی ارتباط دارد. به این ترتیب امکان برداشتن استخوان اضافی در طول عمل جراحی رینوپلاستی در این حالت وجود دارد.

سایر افراد ممکن است به خاطر غضروف اضافی دچار بینی قوز دار شده باشند. رفع این مشکل نیز با دستکاری غضروفی که باعث ایجاد برآمدگی در این ناحیه شده امکان پذیر است.احتمالاً در اکثر موارد بینی قوز دار با هر دوی مشکلات استخوانی و غضروفی ارتباط دارد.در این حالت امکان استفاده از یک روش ترکیبی برای برداشتن استخوان و اصلاح وضعیت غضروف برای رفع مشکل قوز استخوان بینی وجود دارد.

جراحی بینی قوزدار

۲-چه مقدار کاهش قوز بینی برای بیمار لازم است

برای بیمار مهم است که ارتباط مناسب با جراح برای تعیین مقدار کاهش مورد نیاز در قوز بینی ایجاد شود. تصمیم گیری درباره این موضوع بستگی زیاد به اولویت های شخصی بیمار و اهداف زیبایی مورد نظر وی دارد. جراح باید امکان شبیه سازی مقدار کاهش ایجاد شده در قوز بینی را با استفاده از تجهیزات دیجیتالی داشته باشد و به این ترتیب بتواند یک تصویر مناسب برای سطوح مختلف رفع قوز بینی برای اتخاذ تصمیم در اختیار بیمار قرار دهد.

برخی بیماران ترجیح می دهند مقدار کمی از حجم پل بینی آنها پس از عمل جراحی بینی قوز دار بینی باقی بماند. این شرایط می تواند به خاطر حفظ مقداری از ویژگی های قومی یا فامیلی بوده یا فقط به علایق شخصی بیمار ارتباط داشته باشد.

۳-آیا پوست بینی پس از رفع قوز آن به نحو مناسب بر روی تیغه بینی قرار می گیرد

این مسئله بستگی به مقدار کاهش ایجاد شده در اندازه قوز بینی در طول عمل جراحی بینی قوزدار دارد. هر چند قوز بینی را می توان در سطوح مختلف کاهش داد، برای بیمارانی که پوست ضخیم دارند، احتمالاً کاهش اندازه بینی بطور کامل با توجه به خواست بیمار امکان پذیر نیست. این مسئله معمولاً به نگرانی درباره این موضوع که پوست احتمالاً نمی تواند به مقدار کافی جمع شده و اطراف بینی کوچک شده از نظر اندازه را فرا گیرد، مربوط است این مشکل می تواند با ایجاد ظاهر نامطلوب در بینی و تشدید مشکلات آن همراه باشد.

 رابطه قوز شدید استخوان بینی و مشکلات تنفسی

جراحی بینی قوزدار برداشتن یک قوز بینی بسیار بزرگ و برآمده می‌تواند تا حدودی در تنفس شما اختلال ایجاد کند. در روند برش دادن و تراشیدن برآمدگی روی تیغه‌ی بینی، تا جایی که بینی عقابی ظاهر خوشایندی پیدا کند، ممکن است قسمتی از راه هوایی داخل بینی (دریچه داخلی بینی) نیز تراشیده شود و در نتیجه راه هوایی باریک‌تر شود. از آنجایی که غضروف جانبی فوقانی دقیقا بعد از بالاترین قسمت راه هوایی بینی قرار دارد، قرار دادن گرافت برای بزرگ کردن راه هوایی در این نقطه، بهترین راه حل ممکن به نظر می‌رسد.

مشاوره قبل از عمل بینی قوزدار عقابی و استخوانی

جراحی بینی قوزدار

۱-طی جلسه‌ی مشاوره‌ی اولیه، پزشک تمامی ‌چیزی که باید در مورد برنامه‌ی جراحی و نحوه‌ی اجرای آن بداند را بررسی می‌کند. جراح فرم بینی بیمار، و را‌ه‌های هوایی داخلی بینی، انعطاف پذیری غضروف بینی و بافت پوست شما را بررسی می‌کند.

۲- یابد توجه داشت که پوستی که ضخیم و دارای چربی زیرپوستی زیاد باشد، معمولا نتایج جراحی زیبایی بینی استخوانی را پنهان می‌کند، بنابراین ممکن است گاهی به این بیماران توصیه شود که جراحی زیبایی بینی انجام ندهند چرا که ممکن است با وجود انجام جراحی و صرف هزینه جراحی بینی استخوانی ، نتیجه‌ی جراحی، توسط پوست ضخیم بیمار کاملا پوشش داده شود و پنهان باشد

۳-تصمیم‌گیری برای بارداری  بعد از جراحی بینی قوزدار  یا قبل از آن می‌تواند دشوار باشد. در این عمل به جای یک نفر، دو بیمار باید در نظر گرفته شوند و خطرات این روش بیشتر از زمانی است که بیمار باردار یا در حال شیردهی نباشد. بنابراین در این مورد نیز باید با پزشک خود در جلسه مشاوره، مشورت نمایید.

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.