Dr. Hamid Reza Vafaei

جراحی بینی انحرافی

جراحی بینی انحرافی : انحراف تیغه بینی اختلالی است که بسیاری از افراد در جامعه  به‌ آن دچار می‌شوند ولی این عارضه در برخی افراد آنقدر شدید است که کیفیت زندگی فرد را تحت تاثیر قرار می‌دهد و باعث می‌شود، بیمار نتواند بخوبی نفس بکشد یا حتی بخوابد.

جراحی بینی انحرافی

تیغه ی بینی ، تیغه ی نازک و انعطاف پذیری است که وسط بینی واقع شده است و همانند یک ستون عمل می کند ، این تیغه در حالت عادی باید صاف و کاملا وسطِ دو سوراخ بینی قرار بگیرد اما معمولا در ۸۰ درصدبیماران این تیغه کمی انحراف دارد .انحراف بینی امکان دارد در ظاهر بینی مشخص نباشد اگر نادیده گرفته شود مشکلات و عواقبی را در پی خواهد داشت

علائم انحراف تیغه بینی

شایعترین علامت انحراف تیغه بینی گرفتگی بینی در افراد است، در یک طرف بینی یا دو طرف بینی، عمراه با مشکل در تنفس. عفونتهای سینوسی عودکننده یا مکرر میتواند نشانه ای از انحراف تیغه بینی باشد.علائم دیگرش شامل :

۱-خونریزی بینی
۲-درد صورت
۳-سردرد
۴-آبریزش بینی
۵-تنفس با صدای بلند و خروپف در طول خواب می باشد.انحراف تیغه بینی نیز ممکن است باعث آپنه خواب شود، وضعیتی جدی است که در آن فرد در طول خواب تنفسش را متوقف می کند.

جراحی بینی انحرافی یا سپتوپلاستی چیست

اگر از زیر به یک بینی که انحراف دارد نگاه کنیم یکی از سوراخ های آن کاملا باز و دیگری کمی مسدود به چشم می آید و علت مسدود بودن آن وجود همان تیغه ی بینی است که از مرکزیت خود خارج شده است .این عارضه عموما موجب اختلال در جریان هوا در داخل بینی می شود که امکان دارد سبب خشک شدن تیغه بینی و حتی ترک خوردن آن شود که آبریزش بینیِ دائمی را به همراه دارد.علل به وجود آمدن انحراف در بینی :
۱-رشد سریع در دوران بلوغ
۲-ضربه وارد شدن به بینی
۳-جراحی بینی

جراحی بینی انحرافی

انحراف بینی چگونه تشخیص داده می شود

برای تشخیص انحراف تیغه بینی معمولا معاینه توسط متخصص گوش، حلق و بینی کافی است. در برخی موارد ممکن است برای تشخیص قطعی و کامل به آندوسکوپی بینی یا سی تی اسکن نیاز باشد. آندوسکوپی روشی ساده و دقیق است که به صورت سرپایی در مطب انجام می شود.

مراحل  انجام جراحی بینی انحرافی

در جراحی بینی انحرافی در ابتدا بیمار با روش بیهوشی عمومی بیهوش می گردد(با توجه به شرایط بیمار نوع بیهوشی متفاوت میباشد). سپس جراح یک برش کوچک بر روی بینی ایجاد میکند تا به تیغه بینی دسترسی یابد. در طول جراحی، امکان اینکه جراح برخی از قسمت های استخوانی و غضروف بینی را ببرد تا بتواند مسیر ورود هوا به بینی را تصحیح نماید وجود دارد.

در مرحله بعدی  جراحی بینی انحرافی تیغه می تواند با تکنیک های متفاوتی تصحیح و صاف گردد و تمامی موانع که سبب انسداد ورودی هوا به حفره بینی میشوند برای باز شدن آن کاملا حذف میشوند. و در پایان، پوست بر روی غضروف قرار داده میشود.

جراحی بینی انحرافی

عوارض جراحی بینی انحرافی

۱-اولین عارضه که مربوط به این جراحی میباشد خونریزی است. برخی از خونریزی ها که در طول بهبودی بعد از عمل رخ میدهند کاملا طبیعی هستند. اما برخی از آنها دارای حجم زیادی از خون و طولانی هستند که در این صورت فورا باید با پزشک جراح خود تماس حاصل فرمایید.

۲-عارضه بعدی امکان کاهش و یا از دست دادن حس بویایی است، معمولا بعد از جراحی تا زمان بهبودی کامل، جس بویایی و چشایی شما کمی ضعیف مبشود ولی بعد از مدتی کاملا بهبود میابد اما در برخی موارد متاستفانه به دلیل اینکه متخصص دارای مهارت کافی در جراحی نیست به برخی بافت ها صدمه زده و برخی بیماران بطور کامل حس بویای خود را از دست میدهند و نیاز به جراحی ترمیمی میابند.

مدت زمان بهبود بعد از جراحی چقدر است

۱-بطور عمومی، مدت زمان جراحی سیپتوپلاستی بین ۱ تا ۱:۳۰ ساعت زمان میبرد. بنابراین بیماران در همان روز جراحی از بیمارستان مرخص می شوند و برای ویزیت های بعدی به جراح خود مراجعه می کنند.

۲-بعد از مدت یک هفته فرد توانایی خود را باز میابد. بیشتر بیماران از اینکه به هیچ عنوان دردی را متحمل نشده اند یا درد بسیار کمی را تجربه کرده اند بسیار متعجب و خوشحال هستند. در هر صورت جراح برای اطمینان از اینکه بیمار درد کمتری را متحمل شود مسکن بری او تجویز می  کند. در اکثر موارد کبودی یا ورم در صورت و ظاهر بینی وجود نخواهد داشت

جراحی بینی انحرافی

آیا با این جراحی، کجی ظاهری بینی هم اصلاح خواهد شد

بر خلاف تصور بسیاری از افراد باید گفت انجام عمل انحراف به هیچ وجه باعث صاف شدن شکل ظاهری بینی نمی شود. جراحی انحراف به روش معمول صرفا نواحی ایجادکننده مانع در مسیر تنفس را اصلاح می کند و تغییری در شکل یا کجی خود بینی نمی دهد؛ بنابراین افرادی که همزمان خواهان اصلاح تیغه بینی و کجی ظاهری هستند، باید عمل جراحی سپتورینوپلاستی را انجام دهند. فقط هنگام جراحی در رفتگی غضروف تحتانی بینی، گاهی انحراف ظاهری کم می شود.

نکاتی در موردجراحی بینی انحرافی  وجود دارد

۱-عمل جراحی انحراف تیغه بینی معمولا با بیهوشی عمومی انجام می شود و طول مدت زمان جراحی بستگی به شدت انحراف بینی دارد و ممکن است حدود یک ساعت به طول انجامد

۲.- بیماران نیز چند ساعت بعد از جراحی مرخص می شوند. اغلب پس از عمل، از پانسمان داخل بینی که بیشتر به صورت یک گاز آغشته به پماد آنتی بیوتیکی (تامپون) است، استفاده می شود. تامپون پس از چند روز خارج می شود.

۳-گاهی برای این که بتوانیم تیغه اصلاح شده را در همان وضع نگه داریم، قطعاتی پلاستیکی را داخل بینی قرار می دهیم که چند هفته بعد خارج می شود.

۴-به تازگی روش جدید دیگری وارد بازار شده که در آنها پانسمان ها قابل جذب است، اما گران است و به طور گسترده و در همه مراکز درمانی از آنها استفاده نمی شود.بیماران ممکن است پس از عمل، دچار تورم خفیفی شوند که طبیعی است و به مرور از بین می رود

جراحی بینی انحرافی

جراحی انحراف بینی را در چه سنی انجام دهیم

انحراف تیغه بینی ممکن است مادرزادی باشد یا در اثر ضربه ایجاد شده باشد . اگر این عارضه مادرزادی باشد بهتر است عمل را بعد از دوران بلوغ به تعویق انداخت اما در افراد بزرگسال اگر این عارضه شدید باشد و سبب بروز مشکلات تنفسی شده باشد باید جراحی شود .

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.