تزریق چربی

تزریق چربی

تزریق چربی

تزریق چربی ازروش های جوان سازی پوست است امروزه داشتن گونه‌های برجسته نشانه جوانی وزیبایی یک فرد است، اما پس از گذشت زمان و بالا رفتن سن صورت افراد چربی‌هایش را ازدست می‌دهند،و گونه‌های آنها پهن و افتاده  و فرو رفته به نظر می ایند. بیشتر این افراد برای برگرداندن حجم صورت و بازسازی پوست خود به پزشک مراجعه می کنند. پزشک ممکن است  یکی از سه روش زیر را برای جوان سازی پوست پیشنهاد دهد : تزریق چربی ،کاشت پروتز، پرکننده‌ها (فیلرها) و مواد قابل تزریق

 

تزریق چربی

 

مزیت تزریق چربی

ممکن است پزشک  برای هربیمار روش خاصی توصیه کند ولی در مجموع استفاده از چربی خود فرد به دلایل زیرمقبول تر می باشد:

-مهمترین مزیت تزریق چربی طبیعی بودن و یک‌دستی بافت چربی است که با تزریق چربی صورت  برجسته تر می‌شود، با روش تزریق چربی به هیچ وجه حس مصنوعی بودن  دیده نمی شود برخلاف روش های دیگر مانند پروتز که برجستگی غیر طبیعی دارد وحس مصنوعی بودن به فرد  القا می شود تزریق چربی این حس را به بیمار نمی دهد.

-با استفاده از روش های دیگر برجستگی و اصلاح نسبی صورت می گیرد اما با تزریق چربی، به دلیل برداشتن بافت چربی از مناطق دیگر بدن، فرم دهی و اصلاح قسمت های دلخواه بدن به صورت طبیعی انجام می شود.

 – ازدیگرمزیت های تزریق چربی نسبت به دیگر روش ها مانند پروتز دراین است پروتز درهرکجا ازبدن ویا صورت که قرار بگیرد با ایجاد برش اسکار و درد عمل همراه است. درصورتی که تزریق چربی هیچ برش پوستی ندارد وهیچ اثری ازتزریق بر جا نمی‌گذارد

 

– ازروش هایی مانند پروتزسینه برای برجسته سازی‌های صورت مانند گونه، چانه، لب استفاده می‌گردد اما ازچربی علاوه بر گونه و چانه برای جوان ‌سازی کل صورت و نیز دستها  می‌توان بهره برد.

 

-برخلاف روشهای دیگر از روش تزریق چربی برای جوان سازی دست ها، رفع لاغری‌های موضعی درران‌ها ساق پا، مچ دست و پا و یا هرجایی که نیاز به اصلاح داشته باشد، می‌توان از چربی بهره برد.

-انجام تزریق چربی در بیشتر موارد مانند بوتاکس  به صورت سرپایی، بدون بستری ودربیشترموارد با بی‌حسی موضعی انجام می گیرد.

-دوره نقاهت در تزریق چربی بسیارکوتاه است  و فرد بعد ازچند روزمی تواند فعالیت روزمره خود را شروع کند.

تریق چربی دست

چربي مورد نياز از کدام ناحيه بدن برادشته می شود

معمولا چربي مورد نیاز برای تزریق چربی را از کناره ران ها، شکم، باسن، پهلو يا کناره زانوها برمي دارند و بعد از سانتريفيوژکردن  چربي خالص را با سرنگ به ناحيه اي از صورت که مي خواهيم پرتر به نظر برسد، تزريقمي کنیم.

مراحل انجام تزریق چربی

 انجام تزریق چربی هم با بی هوشی عمومی هم با بی حسی موضعی انجام می شود درمواردی که نیاز به حجم کمی ازتزریق به خصوص در ناحیه صورت باشد می توان از روش بی حسی استفاده کرد و درمواردی که حجم زیادی ازچربی باید به بدن وارد شود از بی هوشی عمومی استفاده می شود .انتقال چربی سه مرحله دارد،مرحله ی اول برداشت چربی،مرحله ی دوم جداسازی سلولهای چربی و مرحله ی آخر تزریق چربی  است.

برداشتن چربی

درمرحله اول چربی مورد تزریق از نواحی مانند شکم ،باسن ،اطراف رانها برداشته می شود .این کارمعمولا بدون برش انجام می شود برای این کار ابتدا با تزریق سرم دراین نواحی و سپس با کشیدن یا ساکشن مایع تزریق شده به صورت حرکت های رفت و برگشت چربی مورد نیازرا جمع آوری می کنند. چربی ها از طریق سرم تزریق شده به داخل سرنگ کشیده می شود.این مرحله باید خیلی با دقت وظرافت انجام شود تا سلولهای چربی آسیب نبینند.

جداسازی سلولهای چربی

درمرحله دوم سلولهای چربی که در داخل سرم است و مخلوطی از سلولهای چربی وسلولهای خونی است جدا می گردد.برای جدا کردن چربی وخون معمولا از دو روش استفاده می شود یکی از آنها سانتریفيوژ کردن است . دراین روش امکان آسیب به سلولهای چربی وجود دارد. روش دیگراین است که چربی بدست آمده در یک مکان به طور ثابت نگاه داشته می شود که با گذشت زمان سلولهای چربی که سبک ترهستند بالاترمی روند و سلولهای خونی درسرم ته نشین می شوند و سپس به آرامی سلولهای چربی از مابقی سلولها جدا می گردد.

تزریق چربی

مرحله سوم تزریق چربی است دراین مرحله سلولهای چربی توسط سرنگ به آرامی در قسمت های مورد درمان تزریق می شود ،این تزریق درصورت حتما باید به صورت قرینه انجام گیرد ممکن است مقداراز این چربی ها اضافه باشد که از آن در صورت لازم برای ترمیم استفاده می شود. البته بهتر است این چربی در فریز نگه داشته شود تا سلولهای چربی از بین نروند.

مزیت تزریق چربی

مراقبتهای بعد از تزریق چربی

-بعد ازتزریق باید محل برداشت چربى با باند کشى ویا گن مناسب برای دوهفته ،محکم بسته شود.

– بعد از تزریق به مدت یک هفته ازوارد کردن فشارزیاد به محل تزریق جلوگیری کنید تا چربی ها جا به جا نشود .

– محل تزریق چربی و محلی که چربی از آن گرفته شده ممکن است برای مدتی دچار کبودی، تورم و درد شود. این حالت طبیعی است و به تدریج در طی چند روز تا چند هفته برطرف می شود.

– درهفته های اوّل تزریق، به مدت طولانی در آفتاب قرار نگیرید وازسونای خشک و بخارو حمام های طولانی مدت بپرهیزید.

-درسه روزاول از کمپرس سرد درصورت ومحلی که چربی ازآن گرفته شده است قرار دهید ،سپس کمپرس گرم قراردهید تا کبودی و ورم  کمترشود.

– استفاده از نمک باید محدود شود تا ورم بدن شما کمتر شود.

مراقبت بعد از تزریق چربی

 

– از روز دوم بعد از تزریق می توانید حمام کنید اما مناطقی که تزریق انجام شده است را ماساژ ندهید.

– بعد از تزریق شروع به راه رفتن آرام کنید که هم از لخته شدن خون در پاها جلوگیرى شود وهم تورم صورت کاهش یابد.اما به مدت چند هفته از انجام ورزش شدید خودداری کنید.

-بعد ازتزریق نیازی به کشیدن بخیه وپانسمان کردن وجود ندارد زیرا درمحل تزریق چربی بخیه زده نمی شود.

– یک روزبعد از تزریق چربی شما می توانید از کرم ضدآفتاب استفاده کنید و آرایش کردن مانعی ندارد.

-ودر آخر داروهای خود را تا آخر مصرف کنید.

 

محل تزریق چربی در صورت

از تزریق چربی برای پرکردن فرورفتگی های صورت ،برجسته کردن لب و گونه ها استفاده می شود. البته از این روش برای افرادی که سیاهی دورچشم ،گود شدگی اطراف چشم ها و نیز افرادی که صورت لاغر و تکیده ای دارند از این روش جهت جوانسازی صورت خود استفاه می کنند.

 

با یک‌ بار تزریق چربی می توان به نتایج مطلوب رسید

برای نتیجه مطلوب  این تزریق بهتر است تزریق  4-2 بار تکرار شود .برای این کار برخی پزشکان هربار از چربی تازه کشیده شده استفاده می کنند، برخی نیز چربی را فریز کرده و ماه‌های بعد تزریق می‌کنند.

 نقاهت بعد از تزریق چربی

دوره نقاهت و عوارضی تزریق چربی

دور نقاهت این تزریق معمولا دوهفته می باشد .عوارض تزریق چربی نادر است،  اما گاهی اوقات  تجمع کوچکی از چربی اتفاق می‌افتد که بعد از مدتی برطرف می‌شود، از عوارض دیگر کبودی، نامنظمی و ایجاد کیست است .

دکتر وفایی-متخصص جراحی و زیبایی

جراحی بینی – لیپوماتیک

سوال خودتون رو از دکتر وفایی بپرسید

avatar
  مشترک شدن  
اطلاع رسانی کن