بوتاکس

بوتاکس نوعی سمّ است این نوع سم قویترین سمی که بشرتاکنون شناخته است. بوتاکس معمولا به قسمت های تزریق شده است اثر می گذارد وبه نقاط دیگر بدن سرایت نمی کند بوتاکس توسط FDA تایید شده است و کاربرد بیست ساله آن بی خطر بوده است

بوتاکس

دربیشتر کشورهای اروپایی امروزه جهت کاهش و ازبین بردن رفع چروک یا افزایش حجم اعضای بدن از ترکیبات تزریقی متنوعی استفاده می شود ترکیبات تزریقی معمولا به دو دسته تقسیم می شوند:

-ترکیبات فلج کننده؛ این نوع ترکیبات با فلج کردن عضلات پیشانی یا دور چشم، مانع از انقباض عضلات می شوند، بنابراین باعث رفع چروک ودر بعضی مواقع باعث بالا بردن ابروها می شوند و طول اثرشان بین 3 تا 6 ماه می باشد.

-بوتاکس همان سم بوتولیسم است. تزریق مقدار کمی ازاین ماده در ماهیچه فعالیت آن را کم کرده و خطوط به وجود آمده روی صورت را کاهش می دهد ودر بیشتر مواقع از بین می برد در نتیجه صورت جوان تر و زیباترمی شود.

برای درمان چروکهای پیشانی و کنار چشم ها در مناطقی که حرکت عضلانی ضروری نیست می توان از بوتاکس استفاده کرد تا از پیشرفت و ایجاد چروکها جلوگیری شود. بنابراین می توان گفت تزریق بوتاکس یکی از زیباسازی بدن مخصوصا صورت است این ماده امروزه کاربرد وسیعی دارد به نحوی که این تزریق در حال حاضریکی از روش های مهم زیبا سازی در جهان است.

بوتاکس چگونه عمل می کند

در بدن ماهیچه‌ها برای فعالیت و شروع انقباض باید از اعصاب دستور بگیرند. این فرمان توسط ماده ای شیمیایی به نام استیل کولین صورت می گیرد بوتاکس از ترشح این ماده شیمیایی جلوگیری می کند وباعث می شودعصب یک ماهیچه موقتا قطع می شود. عضله این قسمت از بدن دیگر منقبض نمی شود.البته باید گفت اثر این دارو بین ۲ تا ۶ ماه می‌باشد و بعد ازاین مدت ترشح این ماده شیمیایی مجددا آغاز شده و عضله شما شروع به حرکت و انقباض می‌کند.

چگونه انجام بوتاکس

چه مقدار ازاین دارو در هر دوره درمان استفاده می شود

معمولا در تزریقات زیبایی‌ حدوداً ۱۰۰ واحد و درصورت استفاده درمانی حداکثر ۶۰۰ واحد تزریق بوتاکس صورت می گیرد البته این نکته نیز قابل توجه است که نحوه نگهداری این دارو مهم است. عمراین دارو کوتاه است و حتما باید در دمای منفی پنج درجه سانتیگراد نگهداری شود، در غیر اینصورت اثر آن از بین می رود.

تزریق بوتاکس مناسب چه نواحی صورت است

مناسب ترین قسمتی که می توان بوتاکس تزریق شود پیشانی است. با تزریق در پیشانی شما می‌توانید خطوط عمیقی که بین دو ابرو ایجاد می شود که به آنها خط اخم گفته می شود و همچنین خطوط عرضی پیشانی را برطرف کنید. بعد ازپیشانی خطوط ریز کنار چشم هم خیلی‌ خوب با تزریق بوتاکس برطرف می شود.

چنانچه روش تزریق این نواحی به درستی انجام شود نتایج حاصل برای این نقاط بسیارعالی و رضایت بخش است.
همانگونه که گفته شد بهترین قسمت تزریق پیشانی، خط اخم و کنار چشم است که چنانچه درست انجام شود

عوارضی نداشته ونتیجهٔ رضایت بخشی برای بیمار دارد البته این تزریق را می‌توان در قسمت های مانند خطوط زیر چشم، اطراف لب، خط خنده و خط زیر و کنار گوشه های لب نیزانجام داد ،اما باید به میزان کم و توسط پزشک مجرب انجام شودچون احتمال بروز عوارض در این نقاط بیشتر است.

بوتاکس پیشانی

بوتاکس و زیبایی صورت

تزريق بوتاكس پروسه پيچيده اي نيست ، درمرحله اول به ماهيچه هاي دارای چين و چروك و يا اخم ها بوتاكس تزريق می گردد . در این نوع تزریق درمان خيلي سريع صورت مي پذيرد. در پروسه تزريق به منظور بی حسی نيازي به بيهوشی نيست مگر اينكه خود بيمار درخواست كند .

البته به این نکته توجه داشته باشید که يك هفته قبل ازتزریق  هرگونه مشروبات الكلی قدغن می باشد . بوتاكس معمولا برای رفع يا كاهش چروكها پيشنهاد مي گردد از اثرات جانبی این تزريق كبودی اندک می باشد پس از تزريق بوتاكس از آسپرين و داروهای مشابه استفاده نکنید زیرا به رفع كبوديتان كمكی نمی كند.

بوتاکس مناسب چه کسانی نیست

-کسانیکه به این دارو حساسیت دارند.
-زنان حامله و شیرده نباید تزریق بوتاکس انجام دهند.
– افرادی که مبتلا به بیماریها ی عصبی و روانی‌ هستند.
– افرادی که از داروهای قلبی استفاده می کنند.
– افرادی که پوست خیلی‌ ضخیم یا چین و چروک عمیق دارند.

سن مناسب برای بوتاکس چه زمانی است

این تزریق برای سنین بالاتر از ۲۰ سال مجازمی باشد وهمه افراد می توانند ازآن استفاده کنند. تاثیرتزریق بوتاکس نیزدرافراد مختلف مشابه است. البته گروه خیلی کمی از افراد نسبت به این دارو مقاومند و این دارو بر آنها تاثیری ندارد همچنین این دارو ربطی‌ به سنّ و جنس ندارد.

چه نکاتی‌ باید پس از تزریق توسط بیماررعایت شود؟

پس از تزریق بوتاکس موارد زیر را رعایت کنید:
-بعد از بوتاکس به مدت ۴ ساعت نباید دراز کشید.
-بعد از تزریق روی محل تزریق را نباید ماساژ داد.
– بعد از تزریق به مدت چند ساعت از کیسهٔ یخ روی محل‌های تزریق بوتاکس استفاده کنید.
د- بعد از تزریق عضلاتی که در آنها تزریق صورت گرفته را به طور ارادی منقبض کنید.

سن بوتاکس

عوارض تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس در بشتر موارد جز ضعف عضلات ناحیه اطراف محل تزریق جدی نمی باشد. البته در صورتی که تزریق توسط پزشک با تجربه انجام شود، هیچ گونه عارضه ای نخواهد داشت،اما همان گونه که گفته شد بیمارانی که بیماری های عصبی و عضلانی دارند و يا زنان باردارو شيرده نبایستی از آمپول بوتاکس استفاده کنند،حتی دیده شده است این تزریق باعث فروکش کردن سردردهای میگرنی در بسیاری از افراد می شود، اما گاهی ممکن است سردرد به صورت موقت برای مدت چند روز اتفاق افتد و یا علایمی مانند حساسيت ایجاد شود که آن هم موقتی و گذرا است.

کاربرد بوتاکس در موارد غیر از زیبایی

موقعيت هاي مختلفي وجود دارند كه در آن از تزريق  استفاده مي شود و تزريق بوتاكس منحصر به زيباسازي نيست و از این تزریق در موارد زیادی استفاده می شود كه از آن ميان مي توان به درمان اسپاسم ماهيچه صورت يا ديگر قسمتها ، پرش پلک ، اسپاسم ماهيچه های گردن ، انقباض و تیک گردن ، لوچی شديد چشم ها اشاره كرد.

دکتر حمید رضا وفایی-متخصص جراحی و زیبایی

جراحی بینی – لیپوماتیک