جراحی بینی پهن

جراحی بینی پهن : بینی ها در اشکال و اندازه های مختلفی ایجاد می شوند و نظرات زیادی در مورد مشخصات یک بینی ایده آل وجود دارد. در نظر برخی از افراد پهن بودن بینی مربوط به گرد بودن نوک بینی است و در نظر بعضی دیگر سوراخ های بینی پهن است و یا پل بینی خیلی عریض است.

جراحی بینی پهن

پهنای بینی باید در رابطه با طول بینی و سایر اجزای صورت ارزیابی شود. بعد از یک جراحی بینی موفق، بینی باید با سایر اجزای صورت تناسب داشته باشد. عمل جراحی برای یک بینی پهن باید برای بهبود تناسب بینی و ایجاد سازگاری با سایر اجزای صورت انجام شود.اولین قدم برای جراحی یک بینی پهن این است که دلایل پهن بودن بینی توسط دکتر تشخیص داده شود و سپس بهترین روش برای اصلاح آن تعیین شود

بینی‌های استخوانی و بینی‌های پهن یا همان گوشتی

باید اشاره کرد که شکل بینی در همه  افراد به‌طور یکسان نیست. نوع پوست و ساختار بینی باعث شده به شکل بینی به دودسته بینی استخوانی یا غضروفی و بینی پهن یا گوشتی تقسیم شود معمولاً بعد از انجام جراحی بینی پهن، بینی حتماً باید با سایر اجزای صورت تناسب داشته باشد.

عمل جراحی بینی پهن باید برای بهبود تناسب بینی و ایجاد سازگاری با سایر اجزای صورت انجام شود امکان دارد  بیمار خود نتواند  تشخیص دهد که بینی اش گوشتی است یا نه در صورتیکه نتوانید تشخیص دهید بایدبه  پزشک  متخصص مراجعه کنید دکتر جراح هم بسته به نوع بینی و فرم صورت بیمار به بررسی های لازم قبل از جراحی می پردازد.

جراحی بینی پهن

از آنجائی که جراحی بینی پهن پیچیده‌تر و نیاز به حساسیت بیشتر است بیمار باید در انتخاب  جراح متبحر و باتجربه دقت کافی داشته باشید اگر پزشک تبحر کافی در جراحی را  نداشته باشد نه‌تنها صورت شما زیبا نمی‌شود بلکه عمل او باعث بروز مشکلات تنفسی در شما هم می‌شود. کوچک کردن بیش‌ازحد بینی در بینی پهن به خاطر کوچک‌تر شدن سوراخ‌های بینی تنفس راحتی صورت نمی‌گیرد و فرد دچار مشکلات تنفسی می‌شود. پس تمام معایب و بینی و رفع مشکلات را در جریان جلسه مشاوره با پزشک جراح خود در میان بگذارید.

نشانه های کلی بینی های پهن و گوشتی

۱-نوک بینی به علت ضخیم بودن پوست و وجود غده های چربی، حالت افتاده دارد
۲-استخوان و غضروف بینی ضعیف تر و غیرقابل مشاهده می باشد
۳-پوست بینی به صورت قابل ملاحظه ای ضخیم تر است.
۴-نوک و پایین بینی بسیار بزرگتر و پهن تر از بینی های استخوانی است.

جراحی بینی پهن

۵-در اغلب موارد بینی های پهن و گوشتی دارای قوز بر روی تیغه بینی نیستند.
۶-افرادی که دارای بینی های پهن هستند بهتر است که انتظارات غیر معقول از جراح بینی خود نداشته باشند،

۷-در بینی های پهن چون پوست بینی را به هیچ وجه با جراحی نمیتوان تغییر داد ولی با تقویت پایه غضروفی به کمک گرافتهای غضروفی از بینی، گوش و حتی دنده خود بیمار میتوان به بینی شکل بسیار بهتری داد.حتما با جراح بینی خود همکاری لازم را داشته باشید تا به بهترین نتیجه ممکن برسید.

دلایل ایجاد یک بینی پهن

۱-پهن بودن استخوان بینی
۲-پهن بودن غضروف های طاق وسط
۳-پهن بودن سپتوم پشتی
۴-پهن بودن نوک بینی
۵-پهن بودن غضروف های جانبی بالایی یا پایینی
۶-ضخیم بودن پوست یا گوشتی بودن بینی
۷-پهن بودن سوراخ های بینی
۸-“تصور پهن بودن بینی” که ناشی از ناکافی بودن طول بینی است

نحوه ی باریک کردن  و جراحی بینی پهن چگونه است

جراحی بینی پهن

۱-نوک بینی پهن

سوراخ های بینی عریض یا پل بینی کمی پهن، پر تکرار ترین دلایل نارضایتی بیمارانی است که بینی پهنی دارند. غضروفی که باعث می شود نوک بینی پهن و گرد شود را می توان به وسیله جراحی نازک کرد و کاملا شکل داد. برای اینکه مشخصات نوک بینی بیشتر نمایان شود می توان از سپتوم بینی یا از پشت گوش غضروف برداشت تا بتوان بدین وسیله نوک بینی را باریک تر نشان داد. سپس غضروف خود بیمار به دقت جایگذاری می شود تا بینی یک ظاهر طبیعی تر و لطیف تر پیدا کند.

۲-روش های کوچک کردن سوراخ های بینی

سوراخ های بینی را هم می توان تغییر داد تا از این جهت نیز به نگرانی بیمار رسیدگی شود. بنابر پیشنهاد قرارداد های انجمن زیبایی، عرض ایده آل سوراخ های بینی تقریبا باید برابر با فاصله ی بین دو چشم باشد.بنابر پیشنهاد قرارداد های انجمن زیبایی، عرض ایده آل سوراخ های بینی تقریبا باید برابر با فاصله ی بین دو چشم باشد.

۳- جراحی باریک کردن پایه های بینی پهن

روش های متعددی برای باریک کردن پایه ی بینی و همچنین تغییر و جمع کردن پره های سوراخ بینی وجود دارد که هر کدام از این روش ها باید با در نظر گرفتن تناسب اجزای صورت و دستیابی به نتایج مطلوب استفاده شود. برش گُوِه ای شکل و برش پایه ی بینی و یا ترکیبی از این دو روش را می توان برای ایجاد یک ظاهر متعادل، طبیعی و مطلوب استفاده کرد.

هدف باریک کردن و بالا بردن پل بینی پهن و افتاده چیست

یک هدف مشترک بین بسیاری از بیماران، باریک کردن و بالا بردن پل بینی پهن و افتاده است. این هدف را می توان با جابجایی استخوان های تشکیل دهنده ی پل بینی و کمی ارتفاع دادن به آن به دست آورد. استخوان های پهن بالای سوراخ های بینی را نیز می توان باریک کرد این کار به وسیله ی جراحی استئوتومی، برش با دقت از داخل، برای نزدیک کردن استخوان ها به یکدیگر انجام می شود. ساختن پل بینی شامل لایه گذاری به وسیله ی مواد مصنوعی یا اضافه کردن بافت بدن خود بیمار (غضروف، استخوان، حلقه) است تا بدین وسیله بتوان طول و عرض مناسبی از بینی ایجاد کرد.

به دلیل افزایش روز افزون بیمارانی که پشت بینی آنها کوچک است و به دنبال تقویت کردن و بزرگ کردن آن هستند برخی از روش های غیر جراحی در این موارد استفاده می کنند، که البته با توجه به مشکلاتی مانند احتمال جذب ، عفونت و یا خطر واکنش های آلرژیک و … که در این روش ها وجود دارد بنده با آنها موافق نیستم.

جراحی بینی پهن

مراقبت های بعد از جراحی بینی پهن

۱-بیمار داروهایی را که جراح بینی تجویز نموده است به طور کامل استفاده کند و جلسات معاینه را به طور مرتب برود.
۲-بیمار تا دو هفته بعد از جراحی بینی از داروهای رقیق کننده خون ، الکل و دخانیات استفاده نکند.
۳-بعد از جراحی بینی تا مدتی از رفتن به مکان های شلوغ که امکان برخورد ضربه با بینی وجود دارد پرهیز کنید.
۴-از مصرف غذاهایی که نیاز به جویدن زیاد دارد جدا خودداری کنید.
۵-برای کاهش تورم و کبودی بعد از جراحی بینی از کمپرس یخ استفاده کنید.

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.