Lipomatous Complications

لیپوماتیک عوارض

لیپوماتیک عوارض: اگر چه لاغری های موضعی از سوی برخی محافل و سازمان ها تایید شده و بیمارانی هستند که سعی دارند تا از طریق این روش تناسب اندام خود را بازیابند.

اما هنوز هم این روش مخالفان خود را دارد. به طوری که مخالفات با تمرکز بر برخی عوارض احتمالی، آن را روشی خطرناک دانسته که می تواند سیستم ایمنی بدن بیماران و همچنین سلامت بیماران را تحت تاثیر منفی خود قرار دهد.

در حالی که تمامی بدبینی های آن ها قابل رد است و می توان با پاسخ های علمی و منطقی، عوارض گفته شده از سوی آنان را مردود دانست.

 

 

 

 

Lipomatous Complications

 

 

 

 

 

موارد استفاده از عمل لیپوماتیک:

برای لاغری موضعی نواحی مختلف بدن می توان از این روش استفاده نمود، نواحی را که به روش لیپوماتیک می توان اصلاح نمود عبارت اند از:

  • شکم
  • پهلو
  • ساق پا و ران
  • ناحیه پشت
  • اطراف زانو
  • رفع غبغب
  • بازو
  • باسن
  • کوچک کردن سینه آقایان

لیپوماتیک عوارض احتمالی:

در این جا به بیان لیپوماتیک عوارض می پردازیم :

لازم است بدانید لیپوماتیک گاهی عوارض خطرناک دارد که می تواند سیستم ایمنی بدن بیماران و همچنین سلامت بیماران را تحت تاثیر منفی خود قرار دهد.

در حالی که تمامی بدبینی های آن ها قابل رد است و می توان با پاسخ های علمی و منطقی، عوارض گفته شده از سوی آنان را مردود دانست.

۱- لیپوماتیک عوارض ؛ طولانی شدن مدت زمان درمان:

جراحی لیپوماتیک عملی است طولانی مدت زمان درمان آن که سبب خستگی پزشک می شود و خارج کردن چربی ها نیاز به دقت فراوان دارد  و پزشک خسته نمی تواند بخوبی از عهده این کار برآمده و در نتیجه لاغری با لیپوماتیک با خطرات زیادی مواجه می شود که البته این ایراد کاملا مردود است و می توان گفت، پزشک در صورتی که تشخیص دهد بیمار به حذف چربی ها نیاز دارد، برای درمان، جلسات را بیشتر کرده تا جلسه درمان طولانی نشود. همچنین اگر درمان تنها در یک جلسه باشد، پزشک می تواند در میانه کار استراحت کرده و مجدد کار خود را آغاز کند.

 

Lipomatous Complications

 

 

 

 

۲-  لیپوماتیک و عوارض آن ؛ صدمه وارد شده به بدن بیمار عارضه دیگر است:

همانطور که می دانید در لیپوساکشن عوارض بسیاری بود همچون آسیب رسیدن به عروق خونی، رگ ها، اعصاب و ماهیچه بالا بود و در نتیجه بیماران به دلیل ترس از آسیب های این دستگاه کمتر به استفاده از آن ها تمایل داشتند.

این در حالی است که در دستگاه لیپوماتیک تدابیر ایمنی و سلامتی بیمار اندیشیده شده و تلاش شده تا با تعبیه سنسور در قسمت کانولا، صدمات لاغری موضعی به حداقل ممکن برسد.

 کانولا به دلیل داشتن سنسور تنها چربی های اضافه را حذف کرده و در نتیجه زمان برخورد با سایر قسمت های بدن متوقف می شود.

۳- لیپوماتیک عوارض ؛ آسیب به سیستم امنیتی بدن به دلیل استفاده از امواج:

برای تخریب سلول های چربی دستگاه لیپوماتیک لرزش و ارتعاشاتی در کانولا ایجاد می کند . در صورتی که مقدار کمی امواج اولتراسون ایجاد کرده که میزان آن خفیف است و هیچ خطری سلامتی بیمار را تهدید نمی کند.

۴- لیپوماتیک عوارض ؛ خطر آمبولی شدن بدن بیمار:

در لاغری موضعی احتمال وجود آمبولی بسیار بود چون دستگاه ها پیشرفته نبود .در این مورد پس از تبدیل چربی ها به مایع می توان وارد بدن و رگ خونی را مسدود کرد .

به تبع این امر ممکن است فرد به نقص عضو دچار و یا رگ های قلب او مسدود و در نتیجه به مرگ بیمار منجر شود. اما این که لیپوماتیک موجب این عارضه می شود یا خیر باید گفت سلول های چربی که از این طریق ذوب می شوند، به سرعت از بدن خارج می شود.

البته این کار به میزان تخصص و مهارت پزشک بستگی دارد. زمانی که پزشک بتواند با سرعت عمل بالا چربی های مایع را به سرعت خارج کند، از ورود آنها به بدن بیمار جلوگیری می شود.

 

Lipomatous Complications

 

 

 

 

 

۵-لیپوماتیک عوارض ؛ وجود درد و خونریزی در زمان درمان لیپوماتیک:

میران درد و خونریزی در عمل لیپوماتیک به برشی که برای تخریب سلول های چربی ایجاد می شود بستگی دارد. و در نظر داشته باشید که بیمار تا ۱۴ روز قبل از لیپوماتیک نباید وارفارین و اسپرین بخورند زیرا این داروها میزان خونریزی در زمان جراحی را افزایش می دهد. همچنین اگر خونریزی زیاد باشد، بیمار با مصرف داروی اپی نفرین می تواند از آن جلوگیری کند.

 

 

۶-لیپوماتیک عوارض ؛  مراقب زخم و عفونت ناشی از جراحی لیپوماتیک باشید:

مراقبت پس از جراحی هر چند جای زخم ناشی از لیپوماتیک کوچک است اما برای بهبود زودتر لازم است . و اگر بیمار توصیه های پزشک را انجام دهد، زخم در مدت کوتاهی درمان می شود.

 اما بی توجهی به تجویزات پزشک و عدم مراقبت صحیح از ناحیه جراحی شده، ممکن است به عفونت تبدیل شده و سلامت بیمار را تهدید کند.

 

۷- لیپوماتیک عوارض ؛ امکان برگشت مجدد چربی ها در لیپوماتیک:

سلول های چربی به راحتی به شکل مایع تبدیل می شوند با دستگاه لیپوماتیک و از بدن بیرون می آیند و باعث لاغری موضعی و تغییر سایز می شود اما اینکه بتوان با اطمینان گفت لیپوماتیک روش برگشت ناپذیر است، تردید وجود دارد. به عبارتی هیچ روشی که بتواند برای همیشه چربی های اضافه را حذف و از رشد مجدد آنها جلوگیری کند، وجود ندارد. بلکه این مراقبت های پس از جراحی است که مانع از بازگشت مجدد چربی های اضافه می شود.

 

 

 

 

Lipomatous Complications

 

 

 

 

۸- لیپوماتیک عوارض ؛  دردهای بعد از عمل:

درد بعد از عمل شدید است و در بیشتر موارد غیر قابل تحمل است به طوری که بیمار حداقل تا یک هفته نباید کار کند. احتمال آسیب به احشا و پارگی زیاد است. عارضه بسیار شایع لیپوماتیک , ناصافی شکم می باشد.

 

 

توصیه های لازم برای بعد از عمل لیپوماتیک:

به دلیل خونریزی شدید بیمار و احتمال افت شدید فشار خون , در اطاق عمل حتما ست احیا و کیسه های خون مطابق با گروه خونی بیمار از قبل مهیا باشد که در صورت نیاز بیمار، بلافاصله به بیمار خون تزریق شود به دلیل عدم تحریک کلاژن ها و شلی پوست بعد از جراحی با لیپوماتیک.

به دلیل اینکه کبودی ,خونریزی و کوفتگی با لیپوماتیک زیاد است و این کبودی حداقل تا ۲ هفته طول می کشد به بیمار اطلاع داده شود که بیمار دچار استرس نشود.

به دلیل آسیب احتمالی به تخمدان ها ناشی از ضربات شدید ویبریشن و هم چنین خونریزی شدید ناشی از استفاده از لیپوماتیک, جلو و عقب افتادن پریود امری شایع است. پس برای جلوگیری از استرس به بیمار , حتما بیمار از نامنظمی پریود بعد از عمل آگاه شود.

اگر تخلیه چربی با بی حس کننده موضعی انجام شده است، بیمار می تواند فورأ به رژیم غذایی معمول خود باز گردد. به مقدار کافی آب، آب میوه یا نوشیدنی های غیر الکلی برای جلوگیری از اتلاف آب بدن بنوشد. از خوردن نوشیدنی های الکلی به ودت ۴۸ ساعت قبل و بعد از جراحی اجتناب شود.

استراحت مطلق برای چند ساعت اول بعد از جراحی پیشنهاد می شود. تا ۱۸ ساعت رانندگی نکند. در روز یا عصر تخلیه چربی، پیاده روی کوتاهی اگر تمایل داشته باشد، می تواند انجام دهد.

 در صورت شلی اولیه زیاد پوست در ناحیه شکم تا ۳ الی ۵ روز بیمار را از نشستن ۹۰ درجه باید منع کرد زیرا پوست شل شده چین خورده و مایعات در بین سپتوم های آن محبوس شده و به همراه سرومای تشکیل شده سبب سفتی پوست زیر شکم می شود.

 

 

 

 

Lipomatous Complications

 

 

 این مشکلی است که خیلی از پزشکان پس از تخلیه چربی با آن مواجه می شوند و دنبال راه حلی برای آن می گردند. برای جلوگیری از این امر به بیمار توصیه می شود که در این مدت بیشتر دراز کشیده، راه برود یا برای نشستن لم دهد.

برای ترغیب درناژ مایعات از محل های برش و جلوگیری از تورم پس از تخلیه چربی می بایست گن های ویژه ای را که قبلأ هم در این فصل به آن ها اشاره شده متناسب با سایز بیمار تجویز نمود تا بلافاصله پس از پانسمان شدن بر تن وی پوشیده شود. با آغاز روز بعد از جراحی بیمار می تواند گن را فقط روزانه برای رفتن به حمام بیرون آورده، گن را شسته و پس از خشک شدن مجددأ بپوشد و پوشیدن مداوم گن را باید تا ۲۴ ساعت بعد از اینکه درناژ مایعات کاملأ متوقف شد، ادامه دهد. پوشیدن گن پس از درمان با لیپوماتیک فقط به مدت ۷ تا ۱۰ روز توصیه می گردد و پس از آن اجازه داده می شود تا پوست فشرده نشده و به طور عرضی شروع به کشیده شدن نماید.

 

 

 

 

دکتر حمید رضا وفایی-متخصص جراحی و زیبایی

جراحی بینی – لیپوماتیک

۸ دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.