عوارض لیپوماتیک

عوارض لیپوماتیک :گذشته از آنکه برخلاف ادعاهای اولیه که در مورد لیپوماتیک شد هیچ گاه دستگاه یا روشی نمیتواند بدون عارضه باشد، بسیاری ازعوارضی که میبینیم، قابل پیشگیری یا حداقل پیش بینی بوده است

لیپوماتیک

اشتباهات و دروغها و اغراق ها این  روشها  را دچار اخلال کرده  .به همین دلیل عوامل  و عوارض  مهمی برای  نارضایتی های بیماران و راههای اجتناب از آن وجود دارد و مهمترین نکته  آن است که اگر هر فردی با هر دستگاهی همین اشتباهات و ادعاها را بکند، کم و بیش همین عوارض را ایجاد خواهد کرد ، خواه لیپوماتیک باشد یا لیپولیزر.

نظرات درباره عوارض لیپوماتیک

اگر چه لاغری های موضعی از سوی برخی سازمان ها تایید شده و افرادی هستند که سعی دارند تا از طریق این روش تناسب اندام خود را بازیابند.اما هنوز هم این روش مخالفان خود را دارد. به طوری که مخالفات با تمرکز بر برخی عوارض احتمالی، آن را روشی خطرناک دانسته که می تواند سیستم ایمنی بدن بیماران و همچنین سلامت بیماران را تحت تاثیر منفی خود قرار دهد.

عوارض لیپوماتیک شکم

با وجود تمام مزایایی که لیپوماتیک دارد و باعث جذب بسیاری از افراد در سراسر جهان به خود شده است دارای معایب، عوارض و خطرات لیپوماتیک است که قبل از عمل باید برای فرد توضیح داده شود تا با آگاهی کامل آن را انتخاب کند.

از مهمترین عوارض عمل لیپوماتیک میتوان به موارد زیر اشاره کرد

لیپوماتیک

زمان طولانی جراحی باعث افزایش احتمال خطای انسانی جراح می‌ شود.
ضربه ‌های شدید دستگاه باعث احتمال آسیب به جراح و بیمار و همچنین کوفتگی بدن او خواهد شد.
ضربه ‌ها خطر آمبولی ریه را افزایش می ‌دهد.
فقط در ناحیه‌ و اندام‌ های بزرگ کاربردی است.
حساسیت به ماده‌ ی بی ‌حسی و لیدوکائین در افرادی که سابقه ‌ی آن را داشتند وجود دارد.
احتمال خونریزی شدید در افرادی که مصرف مکمل یا داروی رقیق ‌کننده خون مانند آسپرین داشته اند، وجود دارد.
احتمال عفونت در صورت عدم رعایت استرلیزه در اطاق عمل و یا ابتلای فرد به بیماری ‌های مختل کننده سیستم ایمنی یا مصرف داروهای سرکوب ‌گر ایمنی بدن وجود دارد.

خطرات و عوارض عمل لیپوماتیک

در حالی که تمامی بدبینی های آن ها قابل رد است و می توان با پاسخ های علمی و منطقی، عوارض گفته شده از سوی آنان را مردود دانست. از جمله عوارض لیپوماتیک گفته شده می توان به موارد زیر اشاره کرد:

لیپوماتیک

۱- مهمترین عوارض لیپوماتیک  صدمه وارد شده به بدن بیمار است

در گذشته از دستگاه های قدیمی همچون لیپوساکشن استفاده می شد که در آن امکان آسیب به قسمت هایی همچون عروق خونی، رگ ها، اعصاب و ماهیچه بالا بود و در نتیجه بیماران به دلیل ترس از آسیب های این دستگاه کمتر به استفاده از آنها تمایل داشتند.

این در حالی است که در دستگاه لیپوماتیک تدابیر ایمنی و سلامتی بیمار اندیشیده شده و تلاش شده تا با تعبیه سنسور در قسمت کانولا، صدمات لاغری موضعی به حداقل ممکن برسد. کانولا به دلیل داشتن سنسور تنها چربی های اضافه را حذف کرده و در نتیجه زمان برخورد با سایر قسمت های بدن متوقف می شود.

۲- عوارض لیپوماتیک  مسئله طولانی شدن مدت زمان درمان:

یکی از دلایل مخالفت با لیپوماتیک، طولانی بودن طول درمان است که این امر خستگی پزشک را در پی دارد. ضمن این که حذف چربی ها به دقت بالایی نیاز دارد و پزشک خسته نمی تواند به خوبی از عهده این کار برآمده و در نتیجه لاغری با لیپوماتیک با عوارض و خطرات لیپوماتیک مواجه می شود. که البته این ایراد کاملا مردود است و می توان گفت، پزشک در صورتی که تشخیص دهد بیمار به حذف چربی ها نیاز دارد، برای درمان، جلسات را بیشتر کرده تا جلسه درمان طولانی نشود. همچنین اگر درمان تنها در یک جلسه باشد، پزشک می تواند در میانه کار استراحت کرده و مجدد کار خود را آغاز کند.

۳-عوارض لیپوماتیک و  خطر آمبولی شدن بعد از جراحی

آمبولی عارضه ای که در گذشته به دلیل پیشرفته نبودن دستگاه های لاغری موضعی رخ می داد. در این عارضه پس از این که چربی های به حالت مایع تبدیل می شد، وارد بدن شده و رگ های خونی را مسدود می کرد.

به تبع این امر ممکن است فرد به نقص عضو دچار و یا رگ های قلب او مسدود و در نتیجه به مرگ بیمار منجر شود. اما این که لیپوماتیک موجب این عارضه می شود یا خیر باید گفت سلول های چربی که از این طریق ذوب می شوند، به سرعت از بدن خارج می شود. البته این کار به میزان تخصص و مهارت پزشک بستگی دارد. زمانی که پزشک بتواند با سرعت عمل بالا چربی های مایع را به سرعت خارج کند، از ورود آن ها به بدن بیمار جلوگیری می شود.

لیپوماتیک

۴-  از خطرناک نرین عوارض لیپوماتیک  آسیب به سیستم امنیتی بدن بدلیل استفاده از امواج:

دستگاه لیپوماتیک با ارتعاشات و لرزش هایی که در کانولا ایجاد می کند، سلول های چربی را تخریب می کند. این در حالی است که مقدار کمی امواج اولتراسون ایجاد کرده که میزان آن خفیف است و هیچ خطری سلامتی بیمار را تهدید نمی کند.

۵-  از دیگر عوارض لیپوماتیک درد و خونریزی بعد از جراحی است :

با توجه به میزان برشی که برای تخریب سلول های چربی ایجاد می شود، کمترین میزان خونریزی و درد رخ می دهد. البته بیمار نباید تا ۲ هفته قبل از انجام لیپوماتیک از داروهایی همچون اسپرین و وارفارین استفاده کند زیرا این داروها میزان خونریزی در زمان جراحی را افزایش می دهد. همچنین اگر خونریزی زیاد باشد، بیمار با مصرف داروی اپی نفرین می تواند از آن جلوگیری کند.

۶-عوارض لیپوماتیک امکان برگشت مجدد چربی ها:

دستگاه لیپوماتیک می تواند به راحتی سلول های چربی را به حالت مایع درآورده و از بدن خارج کند. این امر به تغییر سایر بدن و لاغری موضعی می انجامد. اما اینکه بتوان با اطمینان گفت لیپوماتیک روش برگشت ناپذیر است، تردید وجود دارد. به عبارتی هیچ روشی که بتواند برای همیشه چربی های اضافه را حذف و از رشد مجدد آن ها جلوگیری کند، وجود ندارد. بلکه این مراقبت های پس از جراحی است که مانع از بازگشت مجدد چربی های اضافه می شود.

۷-عوارض لیپوماتیک میشود به  زخم و عفونت ناشی از جراحی اشاره کرد

جای زخم ناشی از جراحی لیپوماتیک بسیار کوچک و ظریف بوده و مراقبت های پس از جراحی نیز در سرعت بهبودی آن موثر است. به این معنا که اگر بیمار تمامی تجویزات و توصیه های پزشک را رعایت کند، زخم در مدت کوتاهی درمان می شود. اما بی توجهی به تجویزات پزشک و عدم مراقبت صحیح از ناحیه جراحی شده، ممکن است به عفونت تبدیل شده و سلامت بیمار را تهدید کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.