Lipomatological device

عمل جراحی بینی

عمل جراحی بینی نوعی عمل جراحی زیبایی است که برای ترمیم و اصلاح عیوب ظاهری بینی و زیباسازی آن انجام می‌شود، به گونه‌ای که ضمن حفظ فیزیولوژی و عملکرد بینی، ظاهر و شکل آن نیز زیباتر و مناسب‌تر شود. عمل بینی یکی از رایج‌ترین جراحی‌هایی است که امروزه به‌خصوص در کشور ما انجام می‌شود. عمل جراحی بینی یک نوع عمل جراحی برای تغییر شکل بینی می باشد که می توان از آن برای :

عمل جراحی بینی

۱-کوچک کردن بینی یا بزرگ کردن بینی

۲-برداشتن قوز بینی

۳-عمل بینی گوشتی

۴-جراحی انحراف بینی ،عمل بینی استخوانی

۵-پلیپ بینی ،کوچک کردن سوراخ های بینی

۶-تغییر زاویه بینی نسبت به لب بالا ،و اصلاح عیوب دیگر بینی بهره برد

سن مناسب برای  عمل جراحی بینی

در جراحی بینی محدودیت سنی مشخصی وجود دارد و توصیه می‌شود قبل از سن تعیین  شده توسط متخصصین این عمل انجام نشود چرا‌که می‌تواند مشکلاتی را برای اشخاص به همراه داشته باشد. سن عمل جراحی زیبایی  بینی در دختران از سن ۱۵ سالگی ودر پسران از سن ۱۷ سالگی تخمین زده شده ولی به شرط  اینکه فرد به رشد کامل جسمی وفکری  رسیده و  انگیزه متطقی و عقلانی داشته باشد  تا بعدا دچار پشیمانی نشود

روش های جراحی بینی :

عمل جراحی بینی

برای عمل جراحی بینی دو روش کلی وجود دارد: روش بسته و روش باز. در روش بسته هیچ‌گونه برش جراحی از خارج بینی داده نمی‌شود و کلیه بر‌ش‌های جراحی از داخل بینی است، در نتیجه جای هیچ بخیه‌ای در ظاهر بینی نخواهیم داشت.

روش باز، برش جراحی از روی پوست جلو بینی داده می‌شود. چه در روش باز و چه در روش بسته پس از انجام برش‌های جراحی پوست بینی از سطح استخوان‌ها و غضروف‌های بینی جدا می‌شود تا جراح بتواند تغییرات لازم را روی آن انجام دهد. سپس در صورت لزوم قوز بینی برداشته می‌شود و قسمت استخوانی بالای بینی تراشیده و باریک می‌شود.

پس از آن غضروف‌های نوک بینی نیز در صورت لزوم اصلاح می‌شوند، به نحوی که عیوب بینی برطرف شوند و بینی زیباتر شود و متناسب با شکل صورت شخص باشد. هر یک از این دو روش نکات مثبت و منفی خاص خود را دارد و در انتخاب هر یک از آن‌ها سلیقه و مهارت جراح و معیارهای متعددی دخالت دارد.

عمل جراحی بینی

مزیت عمل جراحی بینی به روش بسته:

۱-برش پوستی‌ در ناحیه کلوملا را ندارد.
۲-زمان عمل کوتاه‌تر است.
۳-تورم بعد از عمل کمتر است.

مزیت‌ جراحی بینی به روش باز:

۱-دید بهتر جراح
۲-توانایی برای انجام عمل در بینی‌‌های مشکل
۳-سهولت در گذاشتن گرافت‌های غضروفی و استخوانی یا پروتز‌ها

ازمزایای کلی برای عمل زیبایی  بینی می توان به :

۱-تقارن صورت : کوچکترین عدم تقارن در بینی افراد می تواند تاثیر عمده ای در ظاهرشان ایجاد کند . جراحی بینی می تواند ظاهر متعادل تری ایجاد کند.

۲-بهبود شکل :تغییر در پل بینی یا نوک بینی می تواند توجه را به مناطق دیگر صورت جلب کند.

۳-حجم متناسب :کاهش دادن پهنای بینی حتی یک مقدار کم ، می تواند تاثیر قابل توجهی بر روی تناسب بینی با بقیه اجزای صورت داشته باشد.

۴-از بین بردن قوز یا اعوجاج بینی : جراحی بینی می تواند عیوب پل بینی را اصلاح کند چه این عیوب مادر زادی بوده و چه در اثر یک آسیب به وجود آمده باشد.

عمل جراحی بینی

مزایای جراحی بینی از جهت سلامتی فرد

باید اشاره کرد که جراحی بینی علاوه بر داشتن مزایای زیبایی می تواند مشکلات مرتبط با سلامت را نیز اصلاح کند.دو مورد از مزایای اصلی جراحی بینی عبارتند از :

۱-بهبود مشکلات تنفسی : جراحی بینی می تواند راه های باریک بینی را باز کرده و اختلالات ساختاری را اصلاح کند و توانایی تنفسی شخص را بهبود دهد.
۲-اصلاح نقص های مادر زادی : جراحی بینی همانطور که نقایص مادرزادی داخلی اصلاح می کند می تواند به اصلاح نقایص بیرونی نیز بپردازد مانند انحراف بینی و انحراف تیغه ی بینی.

نکات قبل از جراحی بینی

۱- مصرف آسپرین و داروهای مشابه آن مانند پروفن دست‌کم دو هفته پیش از جراحی  نباید مصرف شوند زیرا تمایل به خونریزی را افزایش می‌دهند.

۲-در صورت سرماخوردگی ویروسی لازم است عمل جراحی به مدت چند هفته به تعویق بیفتد.

۳-هدف هر جراحی زیبایی بهبود بخشیدن به وضع ظاهری است نه رسیدن به زیبایی کامل و مطلق.
۴-دو هفته قبل و بعد از عمل جراحی نباید سیگار کشید.

۵- ۵-۸ ‌ساعت قبل از عمل نباید چیزی خورد. ‌

۶-در صورت مصرف داروهای گیاهی باید با پزشک خود مشورت کنید.

خطرات و عوارض عمل بینی چیست

رینوپلاستی درست مثل هر جراحی زیبایی  دیگری می‌تواند با عوارض و خطراتی  همراه باشد. از عوارض عمل بینی  می‌توان به خونریزی بینی، عفونت یا واکنش منفی نسبت به ماده‌ بیهوشی اشاره کرد. سایر خطرات احتمالی و عوارض جراحی زیبایی  بینی عبارت‌اند از:

۱-خون دماغ شدن مکرر

۲-تنفس سخت از راه بینی؛

۳-بی‌حسی دائمی در داخل و اطراف بینی؛

۴-احتمال ایجاد ظاهر نامتقارن و غیریکدست در بینی؛

۵-درد، تغییر رنگ یا ورم مداوم بینی؛

۶-اثر زخم ،سوراخ شدن تیغه‌ بینی،


حتما باید در ویزیت‌های اولیه درمورد خطرات احتمالی و عوارض عمل بینی با جراح‌تان صحبت کنید.

عمل جراحی بینی

بعد از جراحی بینی چه انتظاری داشته باشیم

۱-پس از یک هفته، آتل و باندپیچی از روی بینی شما برداشته می شود.

۲-صورت کمی پف دارد و نواحی اطراف چشم و بینی کبود و متورم است .

۳- کبودی دور چشم و تورم اطراف بینی برای چند روز ادامه دارد و پس از آن بهبود می یابد.

۴- استفاده از کمپرس سرد می تواند برای به حداقل رساندن تورم و کاهش درد مفید باشد .

۵-پزشک معالج شما ممکن است  برای کاهش درد برای شما مسکن نیز تجویز کند .حدودا ۱۰ تا ۱۴ روز طول می کشد تا کبودی و تورم بعد از جراحی تقریبا از بین برود .

۶-ممکن است نیاز باشد بیمار تا چند روز اول بعد از جراحی سر خود را بالا نگه دارید.ممکن است چندین هفته طول بکشد تا دوباره بتوانید فعالیت های شدید را از سر بگیرید.

نکات بعد از عمل جراحی زیبایی بینی

۱-در ۲۴ ساعت اول پس از عمل بینی بهتر است در جهت کاهش تورم دور چشم از کیسه یخ روی چشم‌ها استفاده شود.

۲-طی چند هفته پس از جراحی بینی برای بهتر شدن تنفس می‌توان روزانه در چند نوبت با محلول سرم نمکی، داخل بینی را شست‌وشو داد.

۳-تا دو هفته پس از عمل زیبایی بینی سعی شود از تخلیه ترشحات بینی با فشار خودداری شود.
رفتن به مسافرت بعد از ۵ تا ۷ روز بعد از عمل بلامانع است.

۴-در هفته‌های اول پس از عمل لازم است از قرار گرفتن در معرض آفتاب خودداری شود.

عمل جراحی بینی

فیلم جراحی بینی

رینوپلاستی می‌تواند اندازه، شکل یا تناسبات بینی را تغییر بدهد. علاوه‌بر زیبایی بعضی از مردم به‌خاطر رفع صدمات ناشی از سوانح، اصلاح نقایص مادرزادی یا بهبود برخی مشکلات تنفسی به انجام این جراحی روی می‌آورند.اما رینوپلاستی درست مثل هر جراحی دیگری می‌تواند با عوارضی همراه باشد پس بهتر است افراد قبل از اقدام به جراحی زیبایی بینی از پزشک خود بخواهند فیلم جراحی بینی را به انها نشان دهد تا هم از نتیجه عمل پزشک معالجشان مطلع شوند و هم از روند جراحی آگاهی پیدا کنند تا بعدا جای نگرانی و پشیمانی برای افراد نماند

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.