Lipomatographic picture

رینوپلاستی

رینوپلاستی :رینوپلاستی یا جراحی زیبایی بینی در لغت از دو کلمه رینو و پلاستی تشکیل شده است. رینو به معنای بینی و پلاستی به معنای اصلاح یا زیبا کردن است.جراحی زیبایی بینی جزو جراحی های بسیار پرطرفدار بوده که ایران جزو پیشتازان این نوع جراحی در جهان می باشد.

رینوپلاستی

رینوپلاستی انواع مختلفی دارد که با توجه به تشخیص پزشک مورد نظر روی بینی انجام می پذیرد. از انواع رینوپلاستی می توان به رینوپلاستی کاهشی، رینوپلاستی افزایشی، رینوپلاستی نژادی، رینوپلاستی ترمیمی و رینوپلاستی پس از ضربه اشاره کرد. هر کدام از انواع رینوپلاستی کاربرد خاص خود را داشته و برای عارضه های متفاوت به کار برده میشوند.

انواع روش‌های جراحی زیبایی بینی

۱-عمل رینوپلاستی برای تغییر اندازه: کاهش و برجسته‌سازی

یکی از مشکلات شایع که در مورد بینی افراد وجود دارد  در مورد اندازه آن است بسیاری از افراد  از بسیار بزرگ یا بسیار کوچک بودن بینی خود ابراز نارضایتی میکنند عمل جراحی بینی  کاهشی و عمل رینوپلاستی تقویتی دو نوع مهم از عمل‌های جراحی زیبایی بینی هستند. این عمل‌های جراحی احساس بدشکل بودن و نامتناسب بودن آن نسبت به اجزای دیگر صورت را کاهش می‌دهند. معمولاً شکاف‌هایی در داخل سوراخ‌های بینی یا درست زیر نوک بینی روی پوست بین نوستریل­ها ایجاد می‌شود که اسکارهای تقریباً کمی باقی می‌گذارد.

۲-عمل رینوپلاستی ترمیمی:

دومین دلیل مهم انجام عمل جراحی بینی  با فاصله اندکی از مشکلات اندازه بینی، نارضایتی افراد از شکل نوک بینیشان است. بسیاری از افراد از شکل نوک بینی خود که به سمت بالا یا پایین است، نوک پیازی شکل یا گرد یا تیز بودن نوک بینی خود ناراضی اند و اصلاح نوک بینی یکی از عمل‌های رینوپلاستی متداول است اما باید به دقت و توسط یک جراحی مجرب پلاستیک صورت  انجام شود. یکی از مشکلات عمده  گزارش شده از طرف بیماران  پس از انجام جراحی بینی این است که نوک بینی تیز شده است؛ پس بهتر است خیلی  مراقب باشید.

رینوپلاستی

۳-عمل رینوپلاستی نژادی: تغییر و نگهداری

همه بینی‌ها ویژگی‌های یکسان ندارند اما جراحان بینی در میان برخی نژادهای، بسیاری از ویژگی‌ها و ظواهر مشابه را مشاهده می‌کنند. در حالی که روش‌های اصلی جراحی بینی متناسب با ساختار بینی سفید پوستان طراحی شده است، بسیاری از جراحان بر ویژگی‌های منحصربفرد بینی افراد دیگر نژادها و اقوام مانند افرادی که در خاورمیانه زندگی می‌کنند، آمریکایی‌های آفریقایی تبار و آسیایی و اقوام دیگر تمرکز دارند.

هدف اصلی جراح پلاستیک صورت در عمل رینوپلاستی نژادی، دست‌یابی به نتایج مطلوب برای بیماران، بدون تغییر یافتن حس قومیتی و نژادی آنها است. در دنیای امروز فقط از روش شیرینی بری استفاده نمی‌شود. جراح پلاستیک صورت مجرب در انجام عمل رینوپلاستی نژادی می‌تواند نتایج را مطابق شرایط هر بیمار با حفظ هویت قومی او تأمین نماید.

۴-عمل رینوپلاستی ترمیمی

پس از انجام عمل جراحی برای از بین بردن سرطان یا آسیب‌دیدگی‌های صورت، ممکن است بافت بینی به دلیل برداشته شدن یا از دست رفتن به شدت زشت و بدریخت شود. عمل رینوپلاستی ترمیمی به عملی اشاره دارد که در خلال آن بافت بینی که از بین رفته یا پس از ترمیم آسیب دیده است دوباره بازسازی می‌شود. تصور بر این است که تعویض بافت معمولاً جایگزینی سه لایه بافت بینی است.

رینوپلاستی

عوارض جراحی زیبایی بینی

۱-بینی زینی شکل :

بینی زینی شکل از نخستین عوارض جراحی نادرست بینی است. این عارضه در اثر برداشتن بیش از اندازه قوز استخوانی- یا غضروفی ( در نیمه پایینی بینی)- ایجاد می‌شود.

۲-بدشکلی هشت­‌مانند :

بدشکلی هشت ­مانند در فاصله هرم استخوانی و غضروفی را از عوارض دیگر عمل جراحی بینی است . شکاف عمیق اسکلت استخوانی و غضروفی بینی در اثر برداشتن بیش از اندازه بافت‌های حمایت کننده بینی حالتی ایجاد می‌کند که در آن، بینی از روبه­ رو مانند عدد هشت به ­نظر می­رسد.

۳-فرورفتگی‌های پره‌های بینی :

معمولاً این عارضه به دنبال برداشتن غضروف‌های پره‌های بینی برای جمع کردن نوک بینی روی می دهد.

۴-پره وسطی تو کشیده شده بینی :

در حالت طبیعی از نظر معیارهای زیبایی بینی، در نمای نیمرخ، پره وسطی بینی باید خود را در ورای پره‌های جانبی بینی نشان دهد. در صورت برداشتن غضروف‌های تیغه میانی، این پره به داخل بینی کشیده می شود. این حالت، نمودی غیرطبیعی از نیمرخ بینی به دست می دهد.

رینوپلاستی

۵-برداشته شدن پوست پره‌های بینی :

در مواردی که قسمت زیادی از پره‌های بینی برداشته شود، به دلیل صاف شدن چین بین بینی و صورت، امکان دارد اثر بخیه‌ها بر روی پوست صورت نمایان شود،تنگی بیش از اندازه سوراخ‌های بینی موجب مشکلات تنفسی از راه بینی نیز خواهد شد.

۶-بالا رفتن بیش از اندازه نوک بینی و بینی خوکی :

برداشتن بیش از اندازه بافت‌های غضروفی و پوست قسمت پایینی بینی، امکان دارد موجب بالا رفتن بیش از حد نوک بینی و در نتیجه، نمای بینی خوکی شکل ‌شود.

۷-باریک شدن بیش از حد نوک بینی :

نوک بینی از نظر اصول زیبایی، پهنایی متناسب با قسمت‌های بالایی دارد. در صورت باریک شدن بیش از حد نوک بینی، تناسب بین دو بخش بالایی و پایینی بینی و نیز پره ها به هم می­خورد و بخش بالایی و پره ها پهن­تر به نظر می‌رسند. معمولاً چنین حالتی مشکلات تنفسی را نیز به دنبال خواهد داشت.

۸-گشاد شدن مویرگ‌های روی پوست بینی :

ممکن است مویرگ­های روی پوست بینی، هم در بخش بالایی بینی و هم در قسمت نوک بینی گشاد شوند، در این حالت مویرگ‌های زیادی بر روی پوست نوک بینی نمایان می‌شوند.

۹-از دست دادن پوست نوک بینی :

از دست دادن پوست نوک بینی را از تأسف بارترین عارضه‌های جراحی زیبایی بینی است.

رینوپلاستی

تفاوت رینوپلاستی و سپتوپلاستی چیست

رینوپلاستی  یک عمل جراحی برای تغییر دادن شکل بینی است. از آنجا که ممکن است تنفس و شکل بینی به هم مرتبط باشند، گاهی وقتها رینوپلاستی صرفاً برای تغییر ظاهر بینی انجام نمی‌شود اما معمولاً در این شرایط، ظاهر آن نیز اصلاح می‌شود. سپتوپلاستی یک عمل جراحی برای بهبود تنفس با صاف کردن دیواره داخلی بینی است که مسیر بینی را به دو قسمت چپ و راست تقسیم می‌کند. زمانی که تیغه بینی کج باشد، تنفس از طریق بینی دشوارتر می‌شود. سپتوپلاستی غالباً همراه با رینوپلاستی انجام می‌شود.

مزایای انواع رینوپلاستی

بدون شک بینی در بین اجزای صورت بیشترین تاثیر را در زیباییافراد دارد و به همین سبب در بین انواع عمل جراحی بینی با بیشترین محبوبیت برخودار است جراحی بینی میتواند مزایایی چون رفع حالت نامتقارن بینی، اصلاح سوراخ های بینی، متناسب ساختن بینی با اجزای صورت، رفع قوز در بینی و بهبود بخشیدن به نیم رخ صورت، تغییر عرض بینی متناسب با سوراخ های بینی داشته باشد.رینوپلاستی به طور کلی به دو صورت داخلی و خارجی انجام شده و سعی در انجام کمترین شکاف و جراحت در پوست دارد و تمامی این ها با نظر جراح  متخصص وبسته به نوع عارضه صورت میگیرد

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.