Diet

رژیم لاغری

,

رژیم لاغری

رزیم لاغری: پزشکان ممکن است روش لیپوماتیک را برای بیمارانی که قصد برداشتن پاکت‌ های کوچک و سرسخت چربی که به ورزش منظم و یک رژیم لاغری متعادل و کم چربی واکنش نشان نمی ‌دهند را دارند توصیه کنند.

 این روش به منظور کمک به خوش فرم کردن بدن طراحی شده است به طوری که بتوانید نتایج آن را با افتخار به خانواده و دوستان خود نشان دهید.

 

 

Diet

 

 

 

 این درمان یک روش کاهش وزن نیست. بنابراین سخت ‌کوشی برای انجام ورزش و رژیم غذایی بعد از روش لیپوماتیک جهت دستیابی به بهترین مزایای آن حائز اهمیت است.

هدف از یک رژیم لاغری بعد از عمل لیپوماتیک کمک به حفظ نتایج عمل تا حد ممکن است. اگر درحال حاضر یک رژیم غذایی سالم را رعایت می‌ کنید، انجام این تغییرات نباید مشکل باشند و ارزش نتایج آن را خواهد داشت.

در طول مشاوره با پزشک، به شما توصیه ‌هایی در مورد غذاهایی که باید قبل و بعد از درمان لیپوماتیک مصرف یا پرهیز کنید، ارائه می‌ شود.

 

رژیم لاغری قبل از عمل لیپوماتیک :

بعد از این که تصمیم به انجام عمل لیپوماتیک گرفتید، باید اقدامات مثبت و پیشگیرانه ‌ای را برای جراحی مد نظر داشته باشید.

این اقدامات را با ایجاد تغییرات سالم در شیوه زندگی خود آغاز کنید. این بهترین زمان برای ایجاد عادات مفید است تا بتوانید بعد از عمل آنها را ادامه دهید.

 یک رژیم غذایی سالم را شروع کنید و یک برنامه ‌ی ورزشی هوازی لذت بخش را که برای بدنتان مناسب است به آن اضافه نمایید.

 در این شرایط سریع ‌تر بهبود می ‌یابید و به طور کلی در صورتی که بدنتان قبل از جراحی بهترین شرایط را داشته باشد با وجود جریان خون و عملکرد سلولی بهینه می‌ توانید انتظار نتایج مطلوب ‌تری را داشته باشید.

 

Diet

 

 

 

 مثال:

  • ایجاد تغییرات کوچک قبل از جراحی می‌تواند باعث تفاوت زیادی در حفظ وزن بعد از لیپوماتیک شود.
  • کاهش گرسنگی و دفع سموم از بدن با نوشیدن مقدار زیاد آب
  • مصرف یک صبحانه کامل به عنوان بخش جدایی ناپذیری از برنامه‌ی روزمره
  • خوردن غذاهای تازه ، نیمی از بشقاب خود را با سبزیجات و میوه‌ها پر کنید.
  • از کربوهیدرات ‌های تصفیه شده مانند قند پرهیز کنید و مطمئن شوید که غلات موجود در رژیم غذایی ‌تان متشکل از غلات کامل هستند.
  • افزایش مصرف غذاهای مغزی مانند سبزیجات جهت افزودن فیبر، مواد معدنی و آنتی اکسیدان به رژیم غذایی
  • افزایش متابولیسم با انجام برخی از ورزش‌ها برای حداقل ۲۰ تا ۳۰ دقیقه

 

چرا رژیم لاغری مهم است؟

شما باید رژیم لاغری خود را بعد از عمل لیپوماتیک کنترل کنید تا وزنتان نسبتاً ثابت مانده و نوسانات چشمگیری نداشته باشد.

این کار ممکن است مستلزم تغییر رژیم لاغری باشد تا بهترین نتایج عمل لیپوماتیک حفظ شوند. همچنین به بهبود سریع ‌تر تورم که یکی از چندین عوارض جانبی عمل است، کمک می‌ کند.

در آخر این که تغییرات در رژیم لاغری بعد از لیپوماتیک به بدن امکان افزایش متابولیسم را می ‌دهند تا چربی ‌ها موثرتر بسوزند.

به طور خاص، شما باید به دنبال افزایش کلسترول خوب (لیپوپروتئین پرچگالی) و کاهش کلسترول بد (لیپوپروتئین کم چگالی) و تری گلیسیرید باشید.

 

 

Diet

 

 

 

قواعد رژیم لاغری بعد از عمل لیپوماتیک:

قاعده‌ ی رژیم غذایی بعد از عمل لیپوماتیک محدود کردن غذا یا قطع مصرف غذاهای لذیذ نیست، بلکه تنها ایجاد یک شیوه زندگی سالم از طریق رعایت رژیم غذایی سالم و مغذی می‌ باشد.

 بهترین راه برای انجام این کار پیروی از دستورالعمل هایی در مورد مقدار روزانه‌ی مصرف محصولاتی مانند کالری، چربی، قند و نمک است.

شما همچنین باید هر روز ۵ قسمت میوه و سبزی مصرف کنید تا از دریافت مقدار مورد نیاز ویتامین و مواد معدنی اطمینان حاصل شود.

خوردن کامل غذاهایی که از آنها لذت می ‌برید در رسیدن به این رژیم غذایی خلل ایجاد می‌ کند زیرا می‌ تواند منجر به هوس شود به این معنی که بیشتر احتمال افراط ورزیدن وجود دارد.

هرچند می ‌توانید میزان مصرف این مواد غذایی را با خوردن غذاهایی که انرژی خود را در طول روز به آرامی آزاد می ‌کنند مانند پاستای غلات کامل، سیب زمینی و نان سبوس ‌دار محدود کنید.

 به خاطر داشته باشید که هر شخصی متفاوت است در نتیجه برخی از این غذاها برای عده‌ای تاثیر بهتری نسبت به دیگران دارند.

 

 

Diet

 

 

 

در رژیم لاغری چه غذاهایی بعد از عمل لیپوماتیک بخوریم؟

حال که از شر چربی ‌ها خلاص شده‌اید، باید مطمئن شوید که هیچ گاه باز نمی ‌گردند. بعد از عمل، جراح جزئیات رژیم لاغری بعد از لیپوماتیک را مورد بحث قرار می ‌دهد و نکاتی را در مورد چگونگی تسریع فرایند بهبودی و نیز حفظ بهترین نتایج ممکن ارائه می ‌کند.

هرچند غذاهای زیادی وجود دارند که باید بعد از عمل مصرف کنید که به شما برای بهبودی و حفظ نتایج حداکثری عمل لیپوماتیک کمک خواهند کرد. از این رو در ادامه چند نکته که به حفظ شکل ایده‌ آل بدن که با جراحی لیپوماتیک حاصل شده کمک می‌ کنند، ارائه شده است.

 

 

Diet

 

 

 

نوشیدن آب زیاد:

بی توجهی به اهمیت آب برای سلامتی امکان پذیر نیست. شما باید مصرف آب را به حداقل دو لیتر در روز افزایش دهید.

این کار نه تنها به فرایند بهبودی کمک می‌ کند بلکه نقش مهمی را در دفع مواد سمی که در بدن تجمع پیدا می ‌کنند دارد.

آب همچنین در کاهش گرسنگی تاثیرگذار است و به حفظ انرژی که برای فعال ماندن نیاز است کمک می ‌کند. شما باید آب بدن خود را حفظ کنید و مطمئن شوید که بدن عملکرد مناسبی دارد. آب به کاهش وزن کمک می ‌کند، کلیه را سالم نگه می ‌دارد و کیفیت پوست را نیز بهبود می ‌بخشد.

آب به کاهش مدت زمان تورم بعد از عمل لیپوماتیک و نیز تنظیم هضم کمک خواهد کرد که به خصوص در صورت انجام لیپوماتیک شکم مهم است.

چای گیاهی و قهوه سیاه در حد اعتدال قابل قبول است. شما همچنین می ‌توانید آب معدنی و آب میوه و سبزی بدون شیرین کننده یا نمک را مصرف کنید.

 

کربوهیدرات:

کربوهیدرات‌ها به بازیابی توان بدن و کمک به بهبودی سریع کمک می ‌کنند. آن ها از تحلیل عضله جلوگیری کرده و باعث جوانسازی بدن از داخل می‌ گردند. غلات کامل، برنج قهوه‌ای، بلغور جو دوسر و غیره منابع خوبی از کربوهیدرات ‌های سالم هستند.

 

 

Diet

 

 

 

غذاهای سرشار از فیبر:

غذاهای سرشار از فیبر مانند غلات، لوبیا، میوه و سبزیجات را مصرف کنید. این مواد غذایی به هضم کمک کرده و یبوست که بعد از جراحی و مصرف داروها شایع است را کاهش می‌ دهند.

 

پروتئین:

مصرف پروتئین بعد از جراحی مهم است زیرا باعث بهبود ساختار بافت‌ها شده و به بهبود و بازیابی بدن کمک می‌ کند. پروتئین ‌های بدون چربی که می ‌توانید بعد از جراحی مصرف کنید شامل غذاهای دریایی، محصولات سویا، گوشت بدون چربی و مرغ، تخم مرغ و محصولات لبنی کم چرب می ‌باشند.

 

 

Diet

 

 

 

ویتامین:

ویتامین ‌ها همراه با رژیم غذایی خوب به منظور بهبود سریع و بازیابی توان بدن ضروری هستند. ویتامین‌ های A، C، D، E و K در بهبود زخم نقش دارند.

ماهی، جگر و سبزیجات حاوی ویتامین K هستند در حالی که آجیل، شیر، تخم مرغ و روغن ‌های گیاهی حاوی ویتامین E می‌ باشند. ویتامین D در شیر، ماهی، تخم مرغ و غلات یافت می‌ شود. برای بهبودی سریع ‌تر این مواد غذایی را در وعده‌های غذایی خود بگنجانید.

چربی ‌های سالم:

تنها به این دلیل که از چربی‌ها خلاص می ‌شوید به این معنی نیست که تمام چربی ‌ها بد هستند. یک مقدار سالم از چربی ‌های خوب برای تندرستی ضروری است. منابع چربی‌ های خوب روغن زیتون، میوه‌هایی مانند آووکادو، آجیل و دانه‌ها می ‌باشند.

 

 

Diet

 

 

 

میوه‌ ها و سبزیجات تازه:

صرف نظر از انجام جراحی میوه ‌ها و سبزیجات باید بخشی از رژیم لاغری باشند. اما در طول بهبودی بعد از لیپوماتیک، این منابع غذایی کاملاً برای بهبودی بدن و بازیابی توان بعد از جراحی ضروری هستند. بعد از جراحی باید سبزیجات با برگ سبز، گوجه فرنگی، خربزه، گریپ فروت، انبه، اسفناج و کلم بروکلی را در رژیم غذایی روزمره خود بگنجانید.

دکتر حمید رضا وفایی-متخصص جراحی و زیبایی

جراحی بینی – لیپوماتیک

یک پاسخ بنویسید

avatar
  مشترک شدن  
اطلاع رسانی کن