Diet

رژیم لاغری

رزیم لاغری: پزشکان ممکن است روش لیپوماتیک را برای بیمارانی که قصد برداشتن پاکت‌ های کوچک و سرسخت چربی که به ورزش منظم و یک رژیم لاغری متعادل و کم چربی واکنش نشان نمی ‌دهند را دارند توصیه کنند.

 این روش به منظور کمک به خوش فرم کردن بدن طراحی شده است به طوری که بتوانید نتایج آن را با افتخار به خانواده و دوستان خود نشان دهید.

 

 

Diet

 

 

 

 این درمان یک روش کاهش وزن نیست. بنابراین سخت ‌کوشی برای انجام ورزش و رژیم غذایی بعد از روش لیپوماتیک جهت دستیابی به بهترین مزایای آن حائز اهمیت است.

هدف از یک رژیم لاغری بعد از عمل لیپوماتیک کمک به حفظ نتایج عمل تا حد ممکن است. اگر درحال حاضر یک رژیم غذایی سالم را رعایت می‌ کنید، انجام این تغییرات نباید مشکل باشند و ارزش نتایج آن را خواهد داشت.

در طول مشاوره با پزشک، به شما توصیه ‌هایی در مورد غذاهایی که باید قبل و بعد از درمان لیپوماتیک مصرف یا پرهیز کنید، ارائه می‌ شود.

 

رژیم لاغری قبل از عمل لیپوماتیک :

بعد از این که تصمیم به انجام عمل لیپوماتیک گرفتید، باید اقدامات مثبت و پیشگیرانه ‌ای را برای جراحی مد نظر داشته باشید.

این اقدامات را با ایجاد تغییرات سالم در شیوه زندگی خود آغاز کنید. این بهترین زمان برای ایجاد عادات مفید است تا بتوانید بعد از عمل آنها را ادامه دهید.

 یک رژیم غذایی سالم را شروع کنید و یک برنامه ‌ی ورزشی هوازی لذت بخش را که برای بدنتان مناسب است به آن اضافه نمایید.

 در این شرایط سریع ‌تر بهبود می ‌یابید و به طور کلی در صورتی که بدنتان قبل از جراحی بهترین شرایط را داشته باشد با وجود جریان خون و عملکرد سلولی بهینه می‌ توانید انتظار نتایج مطلوب ‌تری را داشته باشید.

 

Diet

 

 

 

 مثال:

 • ایجاد تغییرات کوچک قبل از جراحی می‌تواند باعث تفاوت زیادی در حفظ وزن بعد از لیپوماتیک شود.
 • کاهش گرسنگی و دفع سموم از بدن با نوشیدن مقدار زیاد آب
 • مصرف یک صبحانه کامل به عنوان بخش جدایی ناپذیری از برنامه‌ی روزمره
 • خوردن غذاهای تازه ، نیمی از بشقاب خود را با سبزیجات و میوه‌ها پر کنید.
 • از کربوهیدرات ‌های تصفیه شده مانند قند پرهیز کنید و مطمئن شوید که غلات موجود در رژیم غذایی ‌تان متشکل از غلات کامل هستند.
 • افزایش مصرف غذاهای مغزی مانند سبزیجات جهت افزودن فیبر، مواد معدنی و آنتی اکسیدان به رژیم غذایی
 • افزایش متابولیسم با انجام برخی از ورزش‌ها برای حداقل ۲۰ تا ۳۰ دقیقه

 

چرا رژیم لاغری مهم است؟

شما باید رژیم لاغری خود را بعد از عمل لیپوماتیک کنترل کنید تا وزنتان نسبتاً ثابت مانده و نوسانات چشمگیری نداشته باشد.

این کار ممکن است مستلزم تغییر رژیم لاغری باشد تا بهترین نتایج عمل لیپوماتیک حفظ شوند. همچنین به بهبود سریع ‌تر تورم که یکی از چندین عوارض جانبی عمل است، کمک می‌ کند.

در آخر این که تغییرات در رژیم لاغری بعد از لیپوماتیک به بدن امکان افزایش متابولیسم را می ‌دهند تا چربی ‌ها موثرتر بسوزند.

به طور خاص، شما باید به دنبال افزایش کلسترول خوب (لیپوپروتئین پرچگالی) و کاهش کلسترول بد (لیپوپروتئین کم چگالی) و تری گلیسیرید باشید.

 

 

Diet

 

 

 

قواعد رژیم لاغری بعد از عمل لیپوماتیک:

قاعده‌ ی رژیم غذایی بعد از عمل لیپوماتیک محدود کردن غذا یا قطع مصرف غذاهای لذیذ نیست، بلکه تنها ایجاد یک شیوه زندگی سالم از طریق رعایت رژیم غذایی سالم و مغذی می‌ باشد.

 بهترین راه برای انجام این کار پیروی از دستورالعمل هایی در مورد مقدار روزانه‌ی مصرف محصولاتی مانند کالری، چربی، قند و نمک است.

شما همچنین باید هر روز ۵ قسمت میوه و سبزی مصرف کنید تا از دریافت مقدار مورد نیاز ویتامین و مواد معدنی اطمینان حاصل شود.

خوردن کامل غذاهایی که از آنها لذت می ‌برید در رسیدن به این رژیم غذایی خلل ایجاد می‌ کند زیرا می‌ تواند منجر به هوس شود به این معنی که بیشتر احتمال افراط ورزیدن وجود دارد.

هرچند می ‌توانید میزان مصرف این مواد غذایی را با خوردن غذاهایی که انرژی خود را در طول روز به آرامی آزاد می ‌کنند مانند پاستای غلات کامل، سیب زمینی و نان سبوس ‌دار محدود کنید.

 به خاطر داشته باشید که هر شخصی متفاوت است در نتیجه برخی از این غذاها برای عده‌ای تاثیر بهتری نسبت به دیگران دارند.

 

 

Diet

 

 

 

در رژیم لاغری چه غذاهایی بعد از عمل لیپوماتیک بخوریم؟

حال که از شر چربی ‌ها خلاص شده‌اید، باید مطمئن شوید که هیچ گاه باز نمی ‌گردند. بعد از عمل، جراح جزئیات رژیم لاغری بعد از لیپوماتیک را مورد بحث قرار می ‌دهد و نکاتی را در مورد چگونگی تسریع فرایند بهبودی و نیز حفظ بهترین نتایج ممکن ارائه می ‌کند.

هرچند غذاهای زیادی وجود دارند که باید بعد از عمل مصرف کنید که به شما برای بهبودی و حفظ نتایج حداکثری عمل لیپوماتیک کمک خواهند کرد. از این رو در ادامه چند نکته که به حفظ شکل ایده‌ آل بدن که با جراحی لیپوماتیک حاصل شده کمک می‌ کنند، ارائه شده است.

 

 

Diet

 

 

 

نوشیدن آب زیاد:

بی توجهی به اهمیت آب برای سلامتی امکان پذیر نیست. شما باید مصرف آب را به حداقل دو لیتر در روز افزایش دهید.

این کار نه تنها به فرایند بهبودی کمک می‌ کند بلکه نقش مهمی را در دفع مواد سمی که در بدن تجمع پیدا می ‌کنند دارد.

آب همچنین در کاهش گرسنگی تاثیرگذار است و به حفظ انرژی که برای فعال ماندن نیاز است کمک می ‌کند. شما باید آب بدن خود را حفظ کنید و مطمئن شوید که بدن عملکرد مناسبی دارد. آب به کاهش وزن کمک می ‌کند، کلیه را سالم نگه می ‌دارد و کیفیت پوست را نیز بهبود می ‌بخشد.

آب به کاهش مدت زمان تورم بعد از عمل لیپوماتیک و نیز تنظیم هضم کمک خواهد کرد که به خصوص در صورت انجام لیپوماتیک شکم مهم است.

چای گیاهی و قهوه سیاه در حد اعتدال قابل قبول است. شما همچنین می ‌توانید آب معدنی و آب میوه و سبزی بدون شیرین کننده یا نمک را مصرف کنید.

 

کربوهیدرات:

کربوهیدرات‌ها به بازیابی توان بدن و کمک به بهبودی سریع کمک می ‌کنند. آن ها از تحلیل عضله جلوگیری کرده و باعث جوانسازی بدن از داخل می‌ گردند. غلات کامل، برنج قهوه‌ای، بلغور جو دوسر و غیره منابع خوبی از کربوهیدرات ‌های سالم هستند.

 

 

Diet

 

 

 

غذاهای سرشار از فیبر:

غذاهای سرشار از فیبر مانند غلات، لوبیا، میوه و سبزیجات را مصرف کنید. این مواد غذایی به هضم کمک کرده و یبوست که بعد از جراحی و مصرف داروها شایع است را کاهش می‌ دهند.

 

پروتئین:

مصرف پروتئین بعد از جراحی مهم است زیرا باعث بهبود ساختار بافت‌ها شده و به بهبود و بازیابی بدن کمک می‌ کند. پروتئین ‌های بدون چربی که می ‌توانید بعد از جراحی مصرف کنید شامل غذاهای دریایی، محصولات سویا، گوشت بدون چربی و مرغ، تخم مرغ و محصولات لبنی کم چرب می ‌باشند.

 

 

Diet

 

 

 

ویتامین:

ویتامین ‌ها همراه با رژیم غذایی خوب به منظور بهبود سریع و بازیابی توان بدن ضروری هستند. ویتامین‌ های A، C، D، E و K در بهبود زخم نقش دارند.

ماهی، جگر و سبزیجات حاوی ویتامین K هستند در حالی که آجیل، شیر، تخم مرغ و روغن ‌های گیاهی حاوی ویتامین E می‌ باشند. ویتامین D در شیر، ماهی، تخم مرغ و غلات یافت می‌ شود. برای بهبودی سریع ‌تر این مواد غذایی را در وعده‌های غذایی خود بگنجانید.

چربی ‌های سالم:

تنها به این دلیل که از چربی‌ها خلاص می ‌شوید به این معنی نیست که تمام چربی ‌ها بد هستند. یک مقدار سالم از چربی ‌های خوب برای تندرستی ضروری است. منابع چربی‌ های خوب روغن زیتون، میوه‌هایی مانند آووکادو، آجیل و دانه‌ها می ‌باشند.

 

 

Diet

 

 

 

میوه‌ ها و سبزیجات تازه:

صرف نظر از انجام جراحی میوه ‌ها و سبزیجات باید بخشی از رژیم لاغری باشند. اما در طول بهبودی بعد از لیپوماتیک، این منابع غذایی کاملاً برای بهبودی بدن و بازیابی توان بعد از جراحی ضروری هستند. بعد از جراحی باید سبزیجات با برگ سبز، گوجه فرنگی، خربزه، گریپ فروت، انبه، اسفناج و کلم بروکلی را در رژیم غذایی روزمره خود بگنجانید.

 

تغییر رژیم غذایی:

۱. میزان دریافت کالری خود را کنترل کنید. یکی از اصلی‌ترین کلیدهای کاهش سریع وزن این است که آنچه می‌خورید را زیر نظر و کنترل داشته باشید:

کاهش کالری دریافتی چه از راه کنترل اندازه‌ی وعده‌ی غذایی باشد چه از راه شمارش کالری‌ها برای کاهش سریع وزن کار می‌کند.

 • اندازه‌ی وعده‌ی غذایی گاهی وقت‌ها تنها چیزی است که شما می‌توانید کنترل کنید. چه خودتان میزان غذا خوردنتان را کنترل کنید چه به وسیله‌ی کس دیگری وعده‌های غذایی‌تان کنترل شود، این چیزی است که شما همیشه می‌توانید آن را کنترل کنید.
 • میزان کالری دریافتی و مصرفی خود را محاسبه کنید. به آنچه می‌خورید و می‌نوشید در کل شبانه‌روز توجه داشته باشید و تا جایی که می‌توانید میزان هر چیزی را که می‌خورید یادداشت کنید. این کار به شما نشان می‌دهد در حال حاضر چقدر می‌خورید و چه میزان کالری را بدون خطر می‌توانید از رژیم غذایی خود حذف کنید.
 • برای تسریع این فرآیند شما می‌توانید میزان کالری خود را به اندازه‌ی کمترین میزان کالری که برای اکثر مردم ایمن است کاهش دهید یعنی روزی ۱۲۰۰ کالری. گرچه این میزان می‌تواند بر اساس جنسیت، نوع فعالیت و وزن شما تغییر کند.
 • کار عاقلانه این است که این حجم از کالری را با پزشک خود در میان بگذارید و مطمئن شوید که ۱۲۰۰ کالری برای شما ایمن و مناسب است.
 • اگر شما حدود ۵۰۰ کالری روزانه کمتر مصرف کنید عموماً منجر به کم کردن نیم کیلو تا یک کیلو در هر هفته می‌شود.
 • مصرف کمتر ۱۲۰۰ کالری به صورت روزانه ممکن است شما را در معرض خطر کمبود مواد مغذی قرار دهد و ممکن است منجر به کاهش سرعت وزن کم کردن در طول زمان شود.

 

Diet

 

 

۲. فهرست غذا و میان وعده‌هایی را که به هدفی که شما با میزان کالری خود تعیین کرده‌اید تناسب دارند تهیه کنید:

داشتن یک برنامه‌ی غذایی به شما کمک می‌کند در مسیر باقی بمانید. به علاوه این کار به شما کمک می‌کند در مسیر باقی بمانید زیرا شما دقیقاً می‌دانید غذاها و میان وعده‌هایی که می‌خورید چه هستند.

 • کمی زمان بگذارید و برنامه‌ی غذایی هفتگی خود را مشخص کنید. مطمئن شوید که در همه‌ی غذاها و میان وعده‌هایی که می‌خواهید بخورید را در برنامه گنجانده باشید.
 • می‌توانید از محاسبه‌گرهای کالری آنلاین استفاده کنید تا میزان کالری غذاها یا وعده‌ّایی که می‌خواهید در رژیم غذایی‌تان بگنجانید متوجه بشوید. دوباره بررسی کردن این فهرست به شما کمک می‌کند که در محدوده‌ی کالری مورد نظر باقی بمانید.

 

۳. از یک رژیم کم کربوهیدرات استفاده کنید:

مطالعات نشان می‌دهند که رژیم‌های کم کربوهیدرات در مقایسه با رژیم‌های کم چربی یا رژیم‌های خیلی کم‌کالری سریع‌تر منجر به کاهش وزن می‌شود. میزان کربوهیدرات ورودی خود را محدود کنید تا به کاهش‌ وزن مورد نظر خود به سرعت برسید.

 • کربوهیدرات‌ها در طیف متنوعی از غذاها موجود است و شامل: غلات، میوه‌ها، سبزیجات نشاسته‌دار، حبوبات و فرآورده‌های لبنی می‌شود.
 • رژیم‌های با کربوهیدرات کم ممکن است عوارض جانبی اولیه‌ای داشته باشد. این عوارض جانبی خطرناک یا غیر ایمن نیستند اما ممکن است کمی شما را بدحال کنند. معمولاً ممکن است دچار سردرد، گرسنگی، خستگی و سستی شوید.
 • طیف گوناگونی از برنامه‌های غذایی تجاری با کربوهیدرات کم وجود دارند که بر اساس سطوح متفاوت کربوهیدرات تنظیم شده‌اند. برنامه‌ای را پیدا کنید که بیش از همه برای شما مناسب باشد اگر نمی‌خواهید خودتان برنامه‌ی خودتان را طراحی کنید.

 

 

Diet

 

 

۴. در بیشتر وعده‌ها بیشتر بر پروتئین‌های خالص، میوه‌ها و سبزیجات تمرکز کنید:

وقتی شما میزان کربوهیدرات را در وعده‌های غذایی و میان وعده‌ها کم می‌کنید باید بر پروتئین‌‌های خالص، سبزیجات و میوه‌ها تمرکز کنید. این الگوی غذایی به شما کمک می‌کند که راضی باقی بمانید و در عین حال به سرعت وزن کم کنید. شما باید ضمناً روغن‌های سالم را درون رژیم غذایی خود بگنجانید.

 • پروتئین خالص را در غذاهایی مانند تخم مرغ، گوشت پرندگان، غذاهای دریایی، استیک بدون چربی، حبوبات، مغزها و شیر و پنیر سویا یافت می‌شود.
 • روزانه طیف وسیعی از میوه‌ها و سبزیجات را مصرف کنید. با هر وعده‌ی غذایی یک یا دو پیمانه میوه و سبزی بخورید. اگرچه میوه‌ها و برخی سبزیجات دارای نشاسته و کربوهیدرات هستند به شما طیف وسیعی از مواد مغذی ضروری مانند فیبرها، ویتامین‌ها، مواد معدنی و آنتی‌اکسیدان‌ها را ارائه می‌کنند. این مواد حتی در رژیم‌های کم کربوهیدرات هم مفید هستند.
 • چربی‌های سالم در آواکادو، مغزها، دانه‌ها، روغن زیتون، زیتون و روغن نارگیل یافت می‌شود.
 • نمونه‌هایی از غذاها: پنیر کوتاژ و میوه، کاهو با گوشت و پنیر به اضافه‌ی سبزیجات خام؛ سالاد کلم بروکلی با سالمون بریان شده.

 

 

Diet

 

 

 

۵. از غذاهای پر چربی و پر قند و هله هوله‌ های فرآوری شده دوری کنید:

این نوع غذاها معمولاً کالری بالایی دارند و کاهش وزن شما را کند یا متوقف می‌کند. به علاوه آن‌ها معمولاً مواد مغذی ارزشمند مانند ویتامین‌ها و مواد معدنی کمی دارند.

 • اگر شما علاقه‌ مندید که به سرعت ۹ کیلوگرم را کم کنید، باید کاملاً مصرف هله هوله‌ها را متوقف کنید یا به شدت کم کنید.
 • غذاهایی مانند این غذاها را محدود کنید: شیرینی‌ها و دسرها، چیپس، کراکر، نوشابه‌ها، چای شیرین شده و چوب شور.
 • از نوشیدنی‌ های الکلی پرهیز کنید. این نوشیدنی‌ها هیچ ارزش غذایی ندارند و فقط کالری اضافی دارند.
 • حتی اگر شما این غذاها را در محدوده‌ی کالری خود بگنجانید باز هم باعث می‌شود که خود را از برخی مواد مغذی اصلی محروم می‌کنید زیرا این‌ها جای غذاهای سالم‌تر را مانند پروتئین‌ها، میوه‌ها و سبزیجات می‌گیرد.

دکتر حمید رضا وفایی-متخصص جراحی و زیبایی

جراحی بینی – لیپوماتیک

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.