diet

رژیم غذایی

رژیم غذایی : پزشکان ممکن است روش لیپوماتیک را برای بیمارانی که قصد برداشتن پاکت‌ های کوچک و سرسخت چربی که به ورزش منظم و یک رژیم غذایی متعادل و کم چربی واکنش نشان نمی ‌دهند را دارند توصیه کنند.

این روش به منظور کمک به خوش فرم کردن بدن طراحی شده است بطوری که بتوانید نتایج آن را با افتخار به خانواده و دوستان خود نشان دهید.

 

 

diet

 

 

این درمان یک روش کاهش وزن نیست. بنابراین سخت ‌کوشی برای انجام ورزش و رژیم غذایی بعد از روش لیپوماتیک جهت دستیابی به بهترین مزایای آن حائز اهمیت است.

هدف از یک رژیم غذایی بعد از عمل لیپوماتیک کمک به حفظ نتایج عمل تا حد ممکن است. اگر درحال حاضر یک رژیم غذایی سالم را رعایت می ‌کنید، انجام این تغییرات نباید مشکل باشند و ارزش نتایج آن را خواهد داشت.

در طول مشاوره با پزشک، به شما توصیه‌ هایی در مورد غذاهایی که باید قبل و بعد از درمان لیپوماتیک مصرف یا پرهیز کنید، ارائه می‌ شود.

 

 

diet

 

 

 

تغذیه قبل از عمل لیپوماتیک:

بعد از این که تصمیم به انجام عمل لیپوماتیک گرفتید، باید اقدامات مثبت و پیشگیرانه ‌ای را برای جراحی مد نظر داشته باشید.

این اقدامات را با ایجاد تغییرات سالم در شیوه زندگی خود آغاز کنید. این بهترین زمان برای ایجاد عادات مفید است تا بتوانید بعد از عمل آن ها را ادامه دهید.

 یک رژیم غذایی سالم را شروع کنید و یک برنامه‌ی ورزشی هوازی لذت بخش را که برای بدنتان مناسب است به آن اضافه نمایید.

در این شرایط سریع ‌تر بهبود می ‌یابید و بطور کلی در صورتی که بدنتان قبل از جراحی بهترین شرایط را داشته باشد با وجود جریان خون و عملکرد سلولی بهینه می‌ توانید انتظار نتایج مطلوب‌تری را داشته باشید.

 

 

diet

 

برای مثال:

  • ایجاد تغییرات کوچک قبل از جراحی می‌تواند باعث تفاوت زیادی در حفظ وزن بعد از لیپوماتیک شود.
  • کاهش گرسنگی و دفع سموم از بدن با نوشیدن مقدار زیاد آب
  • مصرف یک صبحانه کامل به عنوان بخش جدایی ناپذیری از برنامه‌ی روزمره
  • خوردن غذاهای تازه- نیمی از بشقاب خود را با سبزیجات و میوه‌ها پر کنید.
  • از کربوهیدرات‌ های تصفیه شده مانند قند پرهیز کنید و مطمئن شوید که غلات موجود در رژیم غذایی‌ تان متشکل از غلات کامل هستند.
  • افزایش مصرف غذاهای مغزی مانند سبزیجات جهت افزودن فیبر، مواد معدنی و آنتی اکسیدان به رژیم غذایی
  • افزایش متابولیسم با انجام برخی از ورزش‌ها برای حداقل ۲۰ تا ۳۰ دقیقه

 

چرا رژیم غذایی مهم است؟

شما باید رژیم غذایی خود را بعد از عمل لیپوماتیک کنترل کنید تا وزنتان نسبتاً ثابت مانده و نوسانات چشمگیری نداشته باشد.

این کار ممکن است مستلزم تغییر رژیم غذایی باشد تا بهترین نتایج عمل لیپوماتیک حفظ شوند. همچنین به بهبود سریع‌ تر تورم که یکی از چندین عوارض جانبی عمل است، کمک می ‌کند.

 در آخر این که تغییرات در رژیم غذایی بعد از لیپوماتیک به بدن امکان افزایش متابولیسم را می‌ دهند تا چربی‌ ها موثرتر بسوزند.

به طور خاص، شما باید به دنبال افزایش کلسترول خوب (لیپوپروتئین پرچگالی) و کاهش کلسترول بد (لیپوپروتئین کم چگالی) و تری گلیسیرید باشید.

 

 

Slimming diet plan

 

 

بهترین رژیم غذایی لاغری ، رژیمی است که:

بر اساس شرایط شخصی و خاص شما تنظیم شده باشد:

هر شخصی به میزان خاصی کالری در برنامه غذایی روزانه خود نیاز دارد. متخصص تغذیه شما باید تمامی مشخصات فیزیکی، سبک زندگی، سطح فعالیت و… را در اختیار داشته باشد تا بر اساس آن رژیم غذایی شما را تنظیم کند.

در صورتی که این شرایط در نظر گرفته نشوند ممکن است کالری قرار داده شده در برنامه شما یا بیش از حد نیاز شما باشد که سبب چاق تر شدن شما خواهد شد، یا بسیار کمتر از حد نیاز شما باشد که باز هم نتیجه مطلوب و پایداری نخواهید گرفت و به سلامت شما ضرر خواهد رساند.

رژیمی متعادل باشد:

رژیم متعادل به این معناست که علاوه بر مناسب بودن میزان کالری، درصد مواد غذایی مختلف نیز در حد معقول باشد. به عنوان مثال برخی رژیم‌ ها هستند که کربوهیدرات را به طور کامل قطع می‌کنند.

یا رژیمی مانند رژیم اتکینز که سرشار از پروتئین است. باید توجه داشت که این رژیم‌ ها فقط در شرایط خاص توسط متخصص‌ ها توصیه می‌شوند و به طور کلی برای نتیجه گیری مطلوب و پایدار مناسب نیستند.

اتفاقاً در مطالعات اخیر دانشمندان مشاهده شد که اصل اول رژیم‌های غذایی کاهش وزن همان کمتر بودن میزان کالری است و حذف مواد غذایی خاص (مانند چربی‌ها یا کربوهیدرات) هیچ کمک ویژه‌ای به لاغری شما نخواهد کرد و معجزه آسا نیست.

رژیم غذایی شما باید از کربوهیدرات‌ها، پروتئین‌ها و چربی‌های سالم تشکیل شود اما درصد هر کدام متفاوت و بسیار مهم است که تشخیص آن به عهدهٔ متخصص تغذیه شما می‌باشد.

 

 

Diet For Slimming

 

 

 

سرشار از مواد غذایی مفید باشد:

مواردی که برای رژیم غذایی لاغری صحبت شد (میزان کالری و گروه‌های مختلف مواد غذایی) باید تشکیل شده از مواد غذایی مفید باشند.

به عنوان مثال کربوهیدرات مصرفی شما باید از موادی با شاخص قند خون پایین باشد و از قندهای ساده تشکیل نشده باشد؛ بلکه از غلات کامل، میوه و… تأمین شود.

همچنین رژیم شما سرشار از فیبر و سبزیجات باشد و سهم چربی‌ های رژیم غذایی لاغری شما از چربی‌های مفیدی مانند روغن زیتون و یا ماهی سالمون تشکیل شود. البته متخصص تغذیه شما قطعاً این موارد را در رژیم غذایی شما لحاظ خواهد کرد.

 

وعده ها به تعداد و میزان مناسب باشند:

مواردی که ذکر شد باید در وعده‌های غذایی به صورت مناسب تقسیم شوند. رژیم غذایی شما باید حداقل ۳ وعده اصلی و ۲ میان وعده داشته باشد. در صورت حذف وعده‌ها سوخت و ساز بدن شما پایین آمده و چربی سوزی کند می‌شود. همچنین احساس گرسنگی در شما افزایش یافته و به پرخوری روی می‌ آورید.

 

با احساس گرسنگی در رژیم های لاغری چه کنیم؟

قطعاً رژیمی که موارد بالا را شامل شود می‌تواند در کاهش گرسنگی مؤثر باشد. مواد غذایی که از غلات کامل، پروتئین، فیبر، سبزیجات و چربی‌های سالم تشکیل شده باشد به علت احساس سیری طولانی مدت که به شما می‌دهند، از پرخوری جلوگیری خواهند کرد.

توجه داشته باشید که اهمیت تعداد وعده‌های غذایی در اینجا بسیار بالاست. همچنین توزیع مناسب پروتئین‌ها، سبزیجات و فیبرها در هرکدام از این وعده‌ها به علت احساس سیری طولانی مدت که ایجاد می‌کنند از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

 

diet

 

 

قواعد رژیم غذایی بعد از عمل لیپوماتیک:

قاعده‌ی رژیم غذایی بعد از عمل لیپوماتیک محدود کردن غذا یا قطع مصرف غذاهای لذیذ نیست، بلکه تنها ایجاد یک شیوه زندگی سالم از طریق رعایت رژیم غذایی سالم و مغذی می ‌باشد.

بهترین راه برای انجام این کار پیروی از دستورالعمل‌ هایی در مورد مقدار روزانه‌ی مصرف محصولاتی مانند کالری، چربی، قند و نمک است.

شما همچنین باید هر روز ۵ قسمت میوه و سبزی مصرف کنید تا از دریافت مقدار مورد نیاز ویتامین و مواد معدنی اطمینان حاصل شود.

خوردن کامل غذاهایی که از آن ها لذت می ‌برید در رسیدن به این رژیم غذایی خلل ایجاد می‌ کند زیرا می ‌تواند منجر به هوس شود به این معنی که بیشتر احتمال افراط ورزیدن وجود دارد.

هرچند می ‌توانید میزان مصرف این مواد غذایی را با خوردن غذاهایی که انرژی خود را در طول روز به آرامی آزاد می‌ کنند مانند پاستای غلات کامل، سیب زمینی و نان سبوس ‌دار محدود کنید. به خاطر داشته باشید که هر شخصی متفاوت است در نتیجه برخی از این غذاها برای عده‌ای تاثیر بهتری نسبت به دیگران دارند.

 

diet

 

 

 

چه غذاهایی بعد از لیپوماتیک بخوریم؟

حال که از شر چربی ‌ها خلاص شده‌اید، باید مطمئن شوید که هیچ گاه باز نمی‌گردند. بعد از عمل، جراح جزئیات رژیم غذایی بعد از لیپوماتیک را مورد بحث قرار می ‌دهد و نکاتی را در مورد چگونگی تسریع فرایند بهبودی و نیز حفظ بهترین نتایج ممکن ارائه می ‌کند.

هرچند غذاهای زیادی وجود دارند که باید بعد از عمل مصرف کنید که به شما برای بهبودی و حفظ نتایج حداکثری عمل لیپوماتیک کمک خواهند کرد. از این رو در ادامه چند نکته که به حفظ شکل ایده‌ آل بدن که با جراحی لیپوماتیک حاصل شده کمک می ‌کنند، ارائه شده است.

 

کربوهیدرات:

کربوهیدرات ‌ها به بازیابی توان بدن و کمک به بهبودی سریع کمک می‌کنند. آن ها از تحلیل عضله جلوگیری کرده و باعث جوانسازی بدن از داخل می ‌گردند. غلات کامل، برنج قهوه‌ای، بلغور جو دوسر و غیره منابع خوبی از کربوهیدرات‌ های سالم هستند.

 

 

diet

 

نوشیدن آب زیاد:

بی توجهی به اهمیت آب برای سلامتی امکان پذیر نیست. شما باید مصرف آب را به حداقل دو لیتر در روز افزایش دهید.

 این کار نه تنها به فرایند بهبودی کمک می‌کند بلکه نقش مهمی را در دفع مواد سمی که در بدن تجمع پیدا می‌ کنند دارد. آب همچنین در کاهش گرسنگی تاثیرگذار است و به حفظ انرژی که برای فعال ماندن نیاز است کمک می ‌کند.

شما باید آب بدن خود را حفظ کنید و مطمئن شوید که بدن عملکرد مناسبی دارد. آب به کاهش وزن کمک می‌ کند، کلیه را سالم نگه می‌ دارد و کیفیت پوست را نیز بهبود می‌ بخشد.

آب به کاهش مدت زمان تورم بعد از عمل لیپوماتیک و نیز تنظیم هضم کمک خواهد کرد که بخصوص در صورت انجام لیپوماتیک شکم مهم است. چای گیاهی و قهوه سیاه در حد اعتدال قابل قبول است. شما همچنین می ‌توانید آب معدنی و آب میوه و سبزی بدون شیرین کننده یا نمک را مصرف کنید.

 

غذاهای سرشار از فیبر:

غذاهای سرشار از فیبر مانند غلات، لوبیا، میوه و سبزیجات را مصرف کنید. این مواد غذایی به هضم کمک کرده و یبوست که بعد از جراحی و مصرف داروها شایع است را کاهش می ‌دهند.

 

 

 

diet

 

 

 

پروتئین:

مصرف پروتئین بعد از جراحی مهم است زیرا باعث بهبود ساختار بافت ‌ها شده و به بهبود و بازیابی بدن کمک می ‌کند. پروتئین‌های بدون چربی که می‌ توانید بعد از جراحی مصرف کنید شامل غذاهای دریایی، محصولات سویا، گوشت بدون چربی و مرغ، تخم مرغ و محصولات لبنی کم چرب می‌ باشند.

 

ویتامین:

ویتامین ‌ها همراه با رژیم غذایی خوب به منظور بهبود سریع و بازیابی توان بدن ضروری هستند. ویتامین ‌های A، C، D، E و K در بهبود زخم نقش دارند. ماهی، جگر و سبزیجات حاوی ویتامین K هستند در حالی که آجیل، شیر، تخم مرغ و روغن‌ های گیاهی حاوی ویتامین E می ‌باشند. ویتامین D در شیر، ماهی، تخم مرغ و غلات یافت می ‌شود. برای بهبودی سریع ‌تر این مواد غذایی را در وعده‌های غذایی خود بگنجانید.

 

 

دکتر وفایی-متخصص جراحی و زیبایی

جراحی بینی – لیپوماتیک

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.