جراحی پلک

 جراحی پلک به منظور برطرف سازی مشکلات پیری در اطراف چشم صورت می پذیرد. در این روش ظاهری جوان و شاداب به فرد هدیه داده می شود. یکی از روش هایی که در این مبحث بسیار مشهور است بلفاروپلاستی است. در این روش قسمتی از پوست برداشته می شود و عظلات اضافی که در این نقطه قرار گرفته است برداشته خواهد شد و در واقع موقعیت پلک تصحیح می شود.

جراحی پلک

جراحی زیبایی پلک

با افزایش سن، تغییراتی در ساختمان پلک ها ایجاد می شود که بخش عمده این تغییرات عبارت است از ایجاد چروک های ظریف در اطراف پلک ها، کش آمدن و شل شدن پوست پلک ها که گاهی به آویزان شدن پوست از لبه پلک منجر می شود، تجمع چربی اضافه در زیر پوست پلک ها، شل شدن عضلات پلک ها و ایجاد افتادگی پلک یا ابرو.

بررسی انواع جراحی پلک

 جراحی پلک را دسته بندی کنیدمیشود به به سه دسته تقسیم کرد :

۱-اولین گزینه جراحی زیبایی پلک فوقانی است. این روش برای پف بالای چشم مورد استفاده قرار میگیرد و پوست اضافه و همینطور کیسه های چربی برداشته شده و چشم از حالت خستگی و پیری خارج می شود.

۲-جراحی زیبایی پلک تحتانی : دومین گزینه در این لاین می باشد. اگر دقت نمایید یک سری کیسه های چربی در زیر پلک تحتانی دیده می شود که شاید به صورت پف کردگی خود را نشان دهد. در این روش تنها با برداشتن اندکی از این پف وضعیت چهره فرد تغییر به خصوصی خواهد نمود.

۳- جراحی ملتحمه :این روش بیشتر در افراد جوان به کار می رود که پوستشان هنوز خاصیت ارتجاعی خود را از دست نداده است و قوام به نسبت سفتی دارد. در این روش بدون آنکه پوست دستکاری شود از طریق برشی در پشت پلک تحتانی (در سمت ملتحمه) کیسه های چربی زیر پلک برداشته می شود. مزیت این روش آن است که نیازی به ایجاد برش روی پوست ندارد.

جراحی پلک

توصیه های طلایی در جراحی پلک

۱-بهترین کاندیدهای  جراحی پلک کسانی هستند که حداقل ۳۵ سال سن دارند. دقت نمایید فردی کاندید جراحی پلک است که از لحاظ جسمی سالم باشد.

۲- توجه داشته باشید که قبل از جراحی در ابتدا می بایست توسط چشم پزشک  حتما معاینه شوید. میزان ترشحات اشک چشم می بایست حتماً مورد بررسی قرار بگیرد. اگر میزان ترشح چشم کم باشد پس از عمل قطعاً مشکلات خشکی چشم خواهید داشت.

۳-بیمارانی  که داروی خاصی مصرف می نمایند می بایست این موضوع را حتماً با پزشک در میان بگذارند.

جراحی پلک

۴ – جراحی پلک نیاز به بستری شدن  بیمار ندارد و حدود یک ساعت زمان نیاز دارد. میزان بی حسی به کار رفته در این جراحی اغلب بر اساس تشخیص  پزشک تعیین می شود.

۵-پس از جراحی دوبینی و یا تاری دید امری طبیعی است. این عوارض در زمان بسیار کم برطرف می شود. احتمال اینکه فرد در هنگام خواب پلک های نیمه باز داشته باشد طبیعی است. شما می توانید از قطره اشک مصنوعی استفاده نمایید و هم چنین پمادهای مرطوب کننده نیز می تواند به خواب راحت شما کمک نماید.

۶-اگر دچار پر کاری تیرویید و یا فشار خون هستید جراحی پلک برای شما کمی خطرناک و پیچیده است.

آیا جای اسکار بعد جراحی باقی می ماند

باید بدانید که  که برش به کار برده شده یک بخش هلالی شکل دارد که تمامی قسمت های اضافی را خارج می نماید. این بخش پس از جراحی  زیبای یپلک با بخیه مشخص است و امکان وجود یک سری جوش های سفید نیز وجود دارد. استفاده از بخیه های جذبی نیز با توجه به شرایط فرد امکان پذیر است. تمامی عوارض پس از جراحی پلک زودگذر بوده و نگران کننده نمی باشد.

 روش جراحی

جراحی پلک

باید توجه داشت که جراحی زیبایی پلک را می توان در مطب، درمانگاه یا بیمارستان انجام داد. جراحی به صورت سرپایی انجام می شود و نیازی به بستری ندارد. زمان انجام جراحی متغیر است و بسته به آنکه جراحی روی پلک بالا یا پایین یا هر دو پلک انجام می گیرد بین یک تا سه ساعت طول می کشد.

جراحی معمولاً با بی حسی موضعی انجام می شود اما بسته به وضعیت فرد  و به صلاح دید جراح ممکن است بیمار به طور کامل بیهوش شود. در جراحی پلک فوقانی ابتدا برشی موازی چین های طبیعی پلک ایجاد می شود. از طریق این برش جراح یک بخش هلالی شکل از پوست و عضلات زیر پوستی و تقریباً تمام چربی اضافه را بر می دارد. در صورتی که افتادگی پلک نیز وجود داشته باشد در همین مرحله با استفاده از بخیه های قابل جذب ترمیم می شود.

سپس محل برش با بخیه های ظریف بسته می شود. در جراحی پلک تحتانی نیز برش در پایین مژه ها به موازات چین های طبیعی پلک ایجاد می شود. چربی اضافه برداشته می شود و در صورتی که پوست اضافه نیز وجود داشته باشدیک برش هلالی نازک از پوست هم برداشته می شود و محل برش با بخیه های ظریف دوخته می شود.در جراحی از طریق ملتحمه، برش در پشت پلک (از سمت داخل پلک) ایجاد می شود و چربی اضافه از همین محل خارج می شود. سپس محل برش با بخیه های قابل جذب ترمیم می شود.

علت جراحی پلک

جراحی پلک

چشمها دریچه ای به سوی روح و روان انسانهاست. در ارتباطات غیر کلامی و بیان احساسات، چشمها نقش بسیار مهمی ایفا می کنند. چشمها به راحتی می توانند حالتهای هیجانی مانند عصبانیت، غمگینی، شادی، تعجب، ناامیدی، عشق و … را بیان کنند. همین خصوصیات چشمها باعث می شود با وجودی که تغییرات پیری در تمام بخشهای صورت ایجاد می گردد، این تغییرات در قسمت بالای صورت ( اطراف چشمها) بسیار بیشتر از قسمت پایین صورت خود را نشان دهد.

عضلات اطراف چشم در ابراز احساسات از طریق چشم بسیار نقش موثری دارند. در روند پیر شدن، تغییراتی در این عضلات و پوست روی انها به صورت شلی و افزایش چین ایجاد می شود. جراحی پلک –بلفاروپلاستی (جراحی زیبایی پلک) در بازگرداندن این تغییرات به حالت جوانی به طور موثر عمل می کند و امروزه این کار به صورت شایع انجام می شود.

بیماری های که ریسک جراحی را بالا میبرد

وجود برخی از بیماریهای زمینه ای احتمال بروز عوارض جراحی را بیشتر میکند. بیماریهایی مثل پرکاری تیروئید یا بیماری تیروئیدی چشم، خشکی چشم، بیماریهای قلبی، فشار خون و دیابت میتواند خطر جراحی را افزایش دهد. همچنین سابقه پارگی پرده شبکیه یا آب سیاه (گلوکوم) نیز میتواند باعث افزایش خطر جراحی شود. محل برش تا ۶ ماه ته رنگ صورتی دارد و پس از این مدت کم کم به صورت یک خط ظریف سفید در می آید و محو میشود.

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.