جراحی پلک چشم

جراحی پلک چشم :سالیانه صد ها هزار نفر در سراسر دنیا عمل بلفاروپلاستی را انجام میدهند تا بتوانند ظاهر خود را زیباتر کنند و اعتماد به نفس خود را افزایش دهند و زندگی بهتری را داشته باشند. افتادگی پلک ­ها و پف زیر چشم ظاهر شما را پیرتر و خسته ­تر نشان داده و حتی می­تواند گاها موجب اختلالات بینایی شوند که با عمل جراحی بلفاروپلاستی قابل اصلاح می­ باشد.

جراحی پلک

با افزایش سن، در اطراف چشم چه تغییریرخ می دهد

با افزایش سن و پیری صورت، تقریبا در همه افراد پوست پلک شل و دارای چینهای زیاد می شود. در برخی افراد چربی های زیر پلک زیاد شده و به صورت پف در پلک بالا یا پایین خود را نشان می دهد. همزمان با افتادگی پلک بالا، ابروها دچار افتادگی می شوند و فاصله بین چشم و ابرو کاهش می یابد.همزمان با تغییرات پلک پایین، افتادگی گونه و کم شدن چربیهای زیر چشم نیز دیده می شود. گاهی علائم پیری در دو طرف صورت با یکدیگر متفاوت است، به این معنی که ممکن است یک پلک یا ابرو نسبت به سمت مقابل ، افتادگی کمتر یا بیشتری داشته باشد. اصلاح همزمان این غیر قرینگی در حین عمل جراحی پلک چشم  – بلفاروپلاستی  برای رسیدن به نتیجه مطلوب الزامی است.

مراقبت های پس از جراحی پلک چشم

جراحی پلک چشم۱-درانتهای  جراحی، محل برش و بخیه ها با پماد چرب می شود و نیازی به پانسمان و بسته شدن چشم وجود ندارد

۲-در مرحله بعد که اثر داروی بی حس کننده از بین رفت، ممکن است احساس کنید که پلک ها تحت کشش و دردناک هستند. این حالت معمولا خفیف است و با مصرف مسکن های معمولی برطرف می شود. در صورت بروز هرگونه درد شدید یا کاهش دید حتما با جراح خود تماس بگیرید.

۳-معمولا به بیماران  توصیه می شود که پس از ۲۴ تا ۴۸ ساعت از کمپرس سرد استفاده کنید و سرتان را بالا نگه دارید (برای خوابیدن هم چند بالش زیر سر بگذارید.) پس از ۴۸ ساعت درصورت وجود کبودی از کمپرس گرم استفاده کنید. این اقدامات به کنترل ورم و کبودی محل عمل کمک زیادی می کند.

جراحی پلک چشم

۴-میزان ورم و خون مردگی محل جراحی پلک چشم  در بیماران مختلف متفاوت است و معمولا ورم و کبودی بعد از چند روز به حداکثر رسیده و بین دو تا چهار هفته برطرف می شود. یک تا دو هفته پس ازجراحی  پلک چشم ها  ترشحات خفیف یا حالت چسبندگی دارند.

۵-مصرف قطره های مناسب به رفع این حالات کمک می کند. در روزهای اول پس از عمل جراحی پلک چشم ممکن است اشک ریزش، حساسیت به نور و تغییرات گذرای بینایی (مثل تاری دید خفیف یا دوبینی) ایجاد شود که به تدریج برطرف خواهد شد.

۶-بخیه ها معمولا شش تا هشت روز بعد از عمل کشیده می شوند و پس از برداشتن بخیه ها، تورم پلک ها کم کم فروکش می کند و فرد ظاهر بهتری پیدا می کند.

متقاضیان جراحی پلک چشم  چه کسانی هستند

شرایط مختلفی را می‌توان با لیفت پلک درمان کرد که عبارتند از :

۱-پف‌کردگی مزمن پلک‌های بالا
۲-افتادگی پوست پلک‌های بالا
۳-پف زیر چشم و چروک پلک‌های پایین
۴-افتادگی پلک‌های پایین

مانند بسیاری از روش‌های جراحی، برخی شرایط پزشکی وجود دارند که می‌توانند بلفاروپلاستی را یک انتخاب پرخطرتر کنند. این شرایط عبارتند از:

۱-مشکلات تیروئید مانند بیماری گریوز و کم‌کاری تیروئید
۲-سندرم چشم خشک یا تولید ناکافی اشک

قبل از انجام جراحی زیبایی پلک (اصلاح افتادگی پلک) :

جراحی پلک چشم

در جراحی پلک چشم بررسی دقیق نواحی اطراف چشم بسیار مهم است. در پلک بالا، توجه به وضعیت ابروها و بررسی افتادگی ابرو از اهمیت بالایی برخوردار است. برای کسب بهترین نتیجه از جراحی پلک و همچنین جلوگیری از عارضه بسته نشدن پلک، باید ابتدا افتادگی ابرو برطرف شود. در نظر نگرفتن همین نکته کوچک می تواند هر جراحی پلک بالا را به اشتباه بزرگی منتهی کند.

جراحی که  که قبل از جراحی پلک (جراحی افتادگی پلک بالا)، از افتادگی ابرو بی اطلاع باشد و یا ان را در نظر نگیرد، ناخودآگاه مقدار بیش از حدی از پوست پلک بالا را برمی دارد و همین امر باعث می شود که بعد از جراحی پلک بالا، چشم ها به درستی بسته نشوند. به طور کلی برای جلوگیری از عارضه بسته نشدن چشمها در جراحی پلک بالا (جراحی افتادگی پلک بالا)، حداقل ۲۰ میلیمتر پوست سالم باید از زیر ابرو تا لبه مژه ها باقی مانده باشد.

جراحی پلک افتاده

در پلک افراد جوان، معیارهای زیر نشان دهنده جوانی و زیبایی است :

۱. وجود شیار پلک بالا، به زیبایی پلک کمک می کند. در نژاد آسیایی، ممکن است شیار پلک بالا و جود نداشته باشد و یا فاصله آن از لبه پلک کم باشد. (فاصله لبه پلک تا شیار پلک بالا، در خانمها برای آرایش کردن و سایه چشم به کار می رود، و کاهش مانع آرایش مناسب چشم می شود)

۲. فاصله بین شیار پلک بالا تا زیر ابروها، ۳ تا ۵ برابرفاصله بین لبه موژه ها تا شیار پلک بالا است. (با افزایش سن، این نسبت بهم می خورد)

۳. پلک بالا حدود ۲-۳ میلیمتر از عنبیه را می پوشاند در حالی که پلک پایین مماس با عنبیه است یا تنها ۱ میلیمتر روی آن را می پوشاند.

برای جوان سازی پلک ها واطراف چشم  چه کارهایی می توان کرد

باید بدانید که با برداشتن پوست اضافه در کسانی که افتادگی پلک ناشی از پوست اضافه دارند (جراحی زیبایی پلک )، می تواند در جوانسازی صورت تغییر زیادی ایجاد کرد.

۱-گاهی افتادگی پلک در افراد ، به صورت واقعی نیست و نمای ایجاد شده به دلیل افتادگی ابروست، لذا با اصلاح ابرو، زیبایی چشمها بیشتر می شود.

۲-در مواردی که چین های اطراف چشم (پلک و ابرو) زیاد باشد و افتادگی پلک خفیف باشد، با روشهایی بسیار آسانتر از جراحی پلک ( بلفاروپلاستی )، می توان جوانسازی اطراف چشم را انجام داد.
۳-یکی از بهترین و مرسومترین روش ها، استفاده از بوتاکس در این نواحی است. اصلاح گودی زیر چشم در جوانسازی پلک پایین بسیار مهم است.این کار را می توان با تزریق چربی زیر چشم یا تزریق ژل در این ناودان اصلاح کرد. تزریق چربی در این قسمت اثر دائمی و ماندگار دارد.

جراحی پلک چشم

روش های بیهوشی جراحی زیبایی پلک چشم

عمل بلفاروپلاستی  با ۳ روش بی حسی موضعی، نیمه بیهوشی و بیهوشی کامل قابل انجام است.

۱- در روش بی حسی موضعی مثل حالتی می ماند  که در دندانپزشکی استفاده می شود. در این روش ماده بی حس کننده لیدوکایین فقط در محل عمل که در اینجا اطراف پلک است، تزریق می شود. بدیهی است که با این کار، پلک بی حس می شود و بیمار در حین جراحی زیبایی پلک دردی را متوجه نخواهد بود، اما داروی تزریقی در جراحی زیبایی فقط درد را از بین برده است، ولی اضطراب بیمار به قوت خود باقی است.

۲-در جراحی زیبایی پلک به روش نیمه بیهوشی ، علاوه براینکه اطراف پلک توسط جراح بی حس می شود، متخصص بیهوشی نیز از طریق رگ، داروهای ضددرد و ضد اضطراب را به بیمار تزریق می کند. این داروها بیمار را به خواب عمیق و خوشایندی می برند.

۳-در روش بیهوشی کامل ، بیمار کاملا بیهوش است.

 

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.