جراحی بینی

جراحی بینی : بیشتر جراحی های پلاستیک صورت در جهت اصلاح صدمات یا آسیب های وارد شده به صورت بخاطر بالا رفتن سن انجام می شود، اما جراحی  بینی سبب تغییرات زیادی برای بیماران در هر رده سنی می شود. نتایج جراحی زیبایی می تواند تا آخر عمر باقی بماند حتی با این حال که این عمل جراحی  در زمان جوانی یا حتی نوجوانی بیمار انجام شده باشد.

جراحی بینی

جراحی بینی در نوجوانان

در هر جراحی بینی جراح بینی شکل و ساختار بینی را تغییر خواهد داد، برای اینکار رشد بینی باید کامل و بالغ شده باشد و دیگر رشد نکند. یک بینی نابالغ می تواند باعث به وجود آمدن نتایج غیرقابل پیش بینی در حین  عمل جراحی بینی  شود و سبب ناراضایتی بیمار از نتیجه جراحی زیبایی شود.

مهمترین مسئله در این  نوع جراحی بینی این است که جراحی یک بینی نابالغ می تواند زمان و پول تان را هدر دهد و بیمار را به سمت انجام جراحی ثانویه هدایت کند. بسیاری از جراحان زیبایی بر این باورند که بهترین زمان برای عمل زیبایی بینی در آقایان بالای ۱۸ سال و برای بانوان سن بالای ۱۶ سال می باشد. و  برای آگاهی از اینکه رشد بینی کامل شده است و آماده جراحی  بینی هستید یا خیر، بهتر است از یک متخصص گوش و حلق و بینی  مشاوره بگیرید.

راینوپلاستی (جراحی بینی ) چیست

در تعریف راینو پلاستی می توان گفت که بسادگی یک جراحی پلاستیک زیبایی است که به جهت بهبود نافرمی ها و مشکلات بینی انجام میشود. جراحی زیبایی بینی به دو دلیل مهم انجام می شود. دلیل اول بخاطر رفع و بهبود مشکلات تنفسی است و دلیل دوم برای بهبود زیبایی است.

انحراف بینی چیست

جراحی بینی

تیغه بینی دیواره ای است که دو حفره سمت راست و چپ بینی را از یکدیگر جدا می کند. تیغه بینی از غضروف در جلوی بینی و از استخوان در پشت بینی تشکیل شده است. بطور ایده آل، بهتر است این تیغه صاف باشد تا جریان هوا در دو حفره بینی بخوبی جریان داشته باشد. اما در صورتیکه این تیغه کج یا دارای ناهنجاری باشد، یک حفره بینی بسیار باریک شده و در نتیجه سبب انسداد آن می شود.

خطرات و عوارض جراحی بینی چیست

رینوپلاستی درست مثل هر جراحی دیگری می‌تواند با عوارضی همراه باشد. از عوارض رینوپلاستی می‌توان به خونریزی بینی، عفونت یا واکنش منفی نسبت به ماده‌ بیهوشی اشاره کرد. سایر خطرات احتمالی و عوارض جراحی بینی عبارت‌ند از :

۱-خون دماغ شدن مکرر
۲-تنفس سخت از راه بینی
۳-بی‌حسی دائمی در داخل و اطراف بینی
۴-احتمال ایجاد ظاهر نامتقارن و غیر یکدست در بینی
۵-درد، تغییر رنگ یا ورم مداوم بینی
۶-اثر اسکار ،سوراخ شدن تیغه‌ بینی، حتما باید در ویزیت‌های اولیه درمورد خطرات احتمالی و عوارض عمل بینی با جراح‌تان صحبت کنید

جراحی بینی

انواع جراحی پلاستیک بینی باز و بسته

 رینوپلاستی به دو صورت باز و بسته انجام می شود.روش باز به روشی گفته می شود که بین سوراخ های بینی یک برش ظریف می زنیم که در این حالت پوست به راحتی از روی بینی بلند می شود، اما در روش بسته برش هایی از داخل بینی زده می شود. با این حال در هر دو روش پوست از اسکلت بینی جدا می شود چرا که برای دسترسی به اسکلت بینی این کار لازم است. هرکدام از روش های جراحی باز و بسته بینی مزیت هایی دارند

مزیت روش جراحی بینی به صورت بسته

۱-برش پوستی در ناحیه کلوملا را ندارد.

۲-زمان جراحی  کوتاه تر است.

۳-تورم بعد از عمل کمتر است.

مزیت روش جراحی باز بینی

در جراحی باز دید جراح بهتر است و راحت تر می تواند تغییرات لازم را انجام دهد در صورتی که در جراحی بسته این امکان به راحتی وجود ندارد . در جراحی باز توانایی برای انجام عمل در بینی های مشکل سهولت در گذاشتن گرافت های غضروفی و استخوانی یا پروتز ها بیشتر است .

مراقبت‌های غذایی و داروییِ قبل و بعد از جراحی بینی

۱- از دو هفته قبل از عمل و تا دو هفته پس از آن مصرف داروهای حاوی آسپرین یا ایبوپروفن توصیه نمی‌شود، زیرا این داروها احتمال خون‌ریزی را افزایش می‌دهند. البته درمورد تصمیمات دارویی باید با جراح خود مشورت کنید

۲-اگر سیگار می‌کشید، سیگارتان را هم کنار بگذاریدشاید  جالب باشد که بدانید سیگار و قلیان کشیدن روند بهبودِ بعد از جراحی را کند می‌کند و موجب افزایش احتمال بروز عفونت و عوارض عمل بینی می‌شود.

جراحی بینی

سپتو پلاستی با راینوپلاستی چه تفاوتی دارد

تیغه بینی دیواره ای است که دو حفره سمت راست و چپ بینی را از یکدیگر جدا می کند. تیغه بینی از غضروف در جلوی بینی و از استخوان در پشت بینی تشکیل شده است. بطور ایده آل، بهتر است این تیغه صاف باشد تا جریان هوا در دو حفره بینی بخوبی جریان داشته باشد. اما در صورتیکه این تیغه کج یا دارای ناهنجاری باشد، یک حفره بینی بسیار باریک شده و در نتیجه سبب انسداد آن می شود.

انواع بیهوشی در جراحی بینی

جراحی زیبایی بینی  از آن‌دسته جراحیهایی است که درمورد همه‌ی  بیماران دارای مراحل دقیقا یکسانی نیست. به این معنی که هر عمل زیبایی  بینی در نوع خودش منحصربه‌فرد  می تواند باشد  و براساس آناتومی و اهداف خاص همان بیمار  تعیین می‌شود. رینوپلاستی می‌تواند به دو روش باز و بسته انجام شود. پزشک معالج برای اینکه بتواند اصلاحات لازم را روی استخوان و غضروف بینی‌ اعمال کند، بسته به روش و پیچیدگی جراحی، فرد باید تحت بی‌حسی موضعی یا بیهوشی عمومی قرار بگیرید.

۱-بی‌حسی موضعی به‌همراه آرام بخش

استفاده از این نوع بیهوشی معمولا در جراحی‌های سرپایی ترجیح داده می‌شود و فقط قسمت مشخصی از بدن را بی‌حس می‌کند. در این روش برای جلوگیری از احساس درد داروی بی‌حسی به بافت‌ بینی تزریق می‌شود. داروی آرام‌بخش را نیز با تزریق وریدی دریافت خواهید کرد. به‌این‌ترتیب حالت بی‌حالی و سستی پیدا می‌کنید، اما به خواب نمی‌روید.

جراحی بینی

۲-بیهوشی عمومی

در این روش داروی بیهوشی را ازطریق استنشاق یا تزریق وریدی دریافت خواهید کرد. برای تزریق وریدی لوله‌ی کوچکی در یکی از رگ‌های دست‌، گردن یا قفسه‌ سینه کار می‌گذارند. بیهوشی عمومی روی کل بدن تأثیر می‌گذارد و موجب ناهشیاری موقتی می‌شود. در این نوع بیهوشی به لوله‌ی تنفسی نیز نیاز خواهید داشت.

بعد از انجام جراحی به قسمت ریکاوِری انتقال داده می‌شوید. در قسمت ریکاوِری پرستاران با تجربه مراقبت‌تان خواهند بود تا به‌هوش بیایید. بسته به شرایط‌ بیمار شاید همان روزِ عمل یا روز بعد مرخص شوید.

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.