جراحی بینی رینوپلاستی

جراحی بینی رینوپلاستی یک عمل جراحی زیبایی بینی است و معمولا توسط یک جراح گوش و حلق و بینی ، جراح فک و صورت و یا جراح پلاستیک انجام می شود .رینوپلاستی یا جراحی زیبایی بینی در واقع عمل اصلاح شکل و عملکرد بینی است و از پرطرفدارترین جراحی های زیبایی به حساب می آید.

رینوپلاستی بینی

جراحی بینی رینوپلاستی برای تغییر شکل طبیعی بینی، ترمیم آسیب های ناشی از ضربات، حوادث یا مشکلات ساختاری و تنفسی صورت می گیرد، و هر ساله صدها هزار جراحی بینی بدین منظور انجام می شود. یکی از بهترین مزایای یک جراحی بینی خوب این است که می تواند ظاهر دیگر اجزا صورت را نیز بهبود بخشد و موجب افزایش هماهنگی و هارمونی چهره شود.

آبریزش بینی بعد از جراحی بینی رینوپلاستی

خیلی از بیماران پس از  جراحی رینوپلاستی خود از آبریزش بینی بعد از جراحی خبر می دهند و این موضوع برای آنها نگران کننده است. این پیشامد از عوارض کوتاه مدت و بی خطر جراحی بینی رینوپلاستی به حساب می آید در هنگام جراحی بینی به علت برش هایی که بر روی بافت بینی و همچنین مخاط آن صورت می گیرد و به دلیل استفاده از داروی بیهوشی روی عملکرد و شرایط فیزیولوژیک بافت بینی به صورت موقت تغییرات صورت می گیرد. آبریزش بینی بعد از جراحی نشأت گرفته از این تغییرات است.

آبریزش بینی بعد از جراحی تا چند وقت ادامه خواهد داشتریتوپلاستی بینی

آبریزش بینی بعد از جراحی بینی رینوپلاستی اصلا موضوع نگران کننده ای نیست و در نهایت تا دو ماه پس از عمل جراحی از بین می رود.افرادی نیز وجود دارند که به دلیل داشتن حساسیت فصلی پس از جراحی بینی آبریزش بینی آنها امکان دارد بیشتر و یا طولانی تر باشد که دیدن به این افراد توصیه می گردد تا مراقبت‌های پس از جراحی بینی را با دقت انجام دهند که مهمترین آن استفاده از سرم شستشو است.

استفاده از سرم شستشو برای بهبود آبریزش بینی بعد از جراحی بسیار موثر است زیرا سرم شستشو مخاط بینی را خیلی سریع بهبود می بخشد و به حالت قبل خود باز می‌گرداند.در صورتی که بینی بیمار پس از دو ماه آبریزش آن خوب نشد مطمئناً فرد دچار حساسیت است و باید با پزشک متخصص خود مشورت کند تا درمان آلرژی برای بیمار انجام گردد و همچنین امکان دارد بیمار در اثر خوردن نوشیدنی های گرم نیز دچار آبریزش بینی بعد از جراحی گردد که این موضوع هم جای نگرانی نیست و درمان پذیر است.

توصیه مهم برای رینوپلاستی

بهتر است پس از جراحی بینی در صورت مشاهده هر چیزی مانند آبریزش بینی بعد از جراحی و یا موارد دیگر حتماً با پزشک خود مشورت کنید و مسئله را جویا شوید تا اینکه خود به جستجوی راه حل برای آن موضوع باشید.بعضی شایعات وجود دارد که می گویند آبریزش بینی بعد از جراحی غیر ارادی است و فرد بیمار متوجه آن نمی شود. باید گفت همچین موضوعی وجود ندارد و بیمار کاملاً متوجه آن می گردد.

عوارض رینوپلاستی بینی

رینوپلاستی بینی در سراسر دنیا احتمال عوارض ناشی از جراحی بینی بین ۵ تا ۱۰ درصد است. حتی اگر این عمل بوسیله مجرب ترین و ماهرترین جراح دنیا انجام شود. در این مقاله به تعدادی از این عوارض اشاره میشود.

۱-کاهش حس بویایی پس از جراحی بینی

عمل جراحی بینی خارج از محدوده بینی انجام میگیرد و صدمه ای به اعصاب بویایی وارد نمی شود. اما کاهش حس بویایی بعد از جراحی بینی ناشی از تورم بافت های بینی است . چون این تورم باعث میشود مولکول ها به پایانه های اعصاب بویایی نرسند و فرد از کاهش حس بویایی خود شکایت دارد که بعد از کاهش تورم این عارضه برطرف میشود.

۲-خونریزی پس از جراحی بینی

گرچه احتمال خونریزی پس از عمل جراحی بینی تنها ۲ درصد است ولی در بیمارانی که دچار اختلال انعقادی خون هستند و آسپرین مصرف می کنند لازم است مصرف آسپرین را یک هفته الی ۱۰ روز قبل از عمل جراحی بینی قطع کنند تا دچار خون ریزی غیر معمول در جراحی بینی نشوند .

۳-تنفس سوت مانند پس از جراحی بینی

این عارضه وقتی مشاهده می شود که پره های بینی بسیار کوچک شده باشند. در این حال بیمار از آبریزش بینی و تنفس سوت مانند شکایت دارد . این عارضه در بینی با سوراخ های بزرگ دیده نمی شود . اگر کوچک شدن سوراخ های بینی در اثر عمل جراحی نا مناسب قبلی باشد، معمولا جراح در صورت لزوم برای برطرف کردن عارضه بینی با سوراخ های کوچک عمل جراحی مجددی را توصیه می کند و در آن از تیغه بینی غضروفی را بر می دارد و آن را به سوراخ های بیش از حد تنگ بینی پیوند می زند .

رینوپلاستی بیتی

۴-چسبندگی

اگر عفونت بعد ازعمل جراحی به وسیله آنتی بیوتیک مداوا نشود ممکن است باعث چسبندگی شود . شستشوی حفره بینی از ترشحات از ایجاد عفونت و تجمع میکروب جلوگیری می کند.

۵-گرفتگی بینی

تورم مخاط و رگهای خونی ناشی از جراحی بینی ، باعث گرفتگی بینی در ۱۰ درصد افراد میگردد و به تبع آن عبور و مرور جریان هوا دشوار می شود و تا مدتی بیمار از راه دهان تنفس می کند و دچار خشکی مخاط دهان می شود با برطرف شدن تورم این مشکل نیز برطرف میشود.

دوره نقاهت بعداز رینوپلاستی

در حین زمان ریکاوری، یک نوار مخصوص در داخل بینی و یک بانداژ یا نوار مخصوص دیگر در خارج از بینی برای محافظت از ساختار تازه درست شده، قرار می‌گیرد. درحالی‌که خوابیدن آماس بینی در طی چند هفته خوب می‌شود، اما برای ریکاوری کامل و فیکس شدن کامل ساختار نیزال جدید، حدود ۱ سال زمان لازم است.

باد کردن یا آماس بینی ممکن است صبح‌ها در طول سال اول ریکاوری به بدترین حالت خود ظاهر شود.حتما از دکتر جراح خود در مورد کارهای مخصوصی که بعد از عمل باید انجام دهید سوال‌های کامل را بپرسید.

سوالات رایج درباره رینوپلاستی بینی

رینوپلاستی بینی

۱-آیا مصرف آناناس تازه تورم پس از عمل رینوپلاستی را کاهش می دهد؟

بله. مصرف میوه آناناس به صورت تازه حاوی ماده بروملین است که این آنزیم کاهش تورم را سرعت می بخشد

۲-آیا مدت زمان معینی برای نگهداری چسب بینی وجود دارد ؟

خیر. افرادی که دارای پوست ضخیم تری هستند معمولا مدت زمان بیشتری به نگهداری چسب روی بینی نیاز دارند. به طور متوسط این زمان ۵ الی ۷ هفته میباشد. در این مدت هفته ای ۱ یا ۲ بار چسب بینی تعویض می گردد. تشخیص پایان مدت زمان استفاده از چسب بینی به عهده پزشک جراح  است

۳-آیا مدت زمان معینی برای نگهداری چسب بینی وجود دارد ؟

خیر. افرادی که دارای پوست ضخیم تری هستند معمولا مدت زمان بیشتری به نگهداری چسب روی بینی نیاز دارند. به طور متوسط این زمان ۵ الی ۷ هفته میباشد. در این مدت هفته ای ۱ یا ۲ بار چسب بینی تعویض می گردد. تشخیص پایان مدت زمان استفاده از چسب بینی به عهده پزشک جراح است

رینوپلاستی بینی

۴-آیا همه بیماران نیازمند تامپون داخل بینی می باشند ؟

خیر. در بسیاری از افراد نیازی به قرار دادن تامپون داخل بینی نیست. امروزه بسیاری از جراحان صفحات سیلیکونی را جایگزین تامپون کرده اند. مزیت استفاده از صفحات سیلیکونی باز بودن و امکان تنفس از طریق بینی از همان ابتدا می باشد. مزیت دیگر این صفحات ثابت ماندن سپتوم بینی در وضعیت اصلاح شده است.

۵-دوره استراحت بیماران پس از انجام عمل جراحی زیبایی بینی چه مدت است ؟

دوره استراحت بیماران متناسب با بنیه بیمار و نوع عمل انجام شده متغیر و بین ۴ روز تا ۱۰ روز است

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.